1.80 Yazılım Güncellemesi 28 Ağustosta Geliyor (Ön-İnceleme)

Tarih Ağu 15 2012 - 1:00am - Skaty
1686

PlayStation Vita için v1.80 yazılım güncellemesi 28 Ağustos tarihinde kullanılabilir olacak. Bu yazılım güncellemesi uzun süredir beklenen PSOne oyun desteğinin yanı sıra bir takım düzeltme ve yenilikler de içerecek.

İşte 1.80 Yazılım Güncellemesi ve Yenilikleri

Ekran Görüntüsü Almadaki Sınırlama

Bazı oyun ve uygulamaların kullanımı sırasında ekran görüntüsü alınamıyordu, yeni yazılım güncellemesinde bu konuda bazı düzeltmeler yapılmış.

Cross Controller 

PS3 ile PS Vita arasındaki etkileşimi farklı bir boyuta taşıyacak olan bu özellik yeni yazılım güncellemesi ile kullanılabilir olacak. Cross Control ile PS3 oyunları PS Vita ile kontrol edilebilecek. Böylece Vita’nın dokunmatik ön-arka panelleri, sixaxis kontrol gibi farklı özellikler de PS3 oyunlarında kullanılabilir olacak. Bu özellik her oyun için kullanılabilir olmayacak, şu an için bilinen Little Big Planet 2’ye özel bir DLC ile bu özelliklerin entegre edileceği. Bu özelliği aktif etmek için Remote Play uygulamasını çalıştırıp ve Cross Controller ikonuna basmak yeterli olacak.

*Menüde Tuş Kullanımı

Dokunmatik ekran dışında ana menüyü kontrol edemiyorduk. Yeni güncelleme ile ana menüyu ve bazı uygulamalardaki fonksiyonları fiziksel tuşlarla kontrol edebileceğiz. Örneğin Music uygulamasında şarkı değiştirmek için tuşları, Videos uygulamasında da videoyu ileri sarmak için yön tuşlarını kullanabileceğiz.

Müziklerde Playlist

Music uygulamasına playlist desteği geliyor. iTunes (10.6.3 ve sonrası), M3U, ve M3U8 listelerini PS3 ya da Content Manager kullanarak PS Vita’ya aktarabileceğiz.

*İnternet Tarayıcısında Arka Dokunmatik Kullanımı

Arka dokunmatik panel internet tarayıcısıyla birlikte kullanılabilecek. Ön dokunmatiği kullanmadan yani görüş açımızı kısıtlamadan sayfalarda yakınlaştırma-uzaklaştırma ve aşağı-yukarı kaydırma yapabileceğiz.

Video İzlerken

Videos uygulamasına oynatmayı ileri sarma ve tekrar oynatma özellikleri ekleniyor.

Photos Uygulamasına Yeni Format Desteği

Uygulamaya MPO formatlı fotoğraf desteği ekleniyor, aynı şekilde PS3 ve Content Manager ile MPO formatlı fotoğraf aktarımı gerçekleştirilebilecek. Ancak 3D ve geniş açılı MPO fotoğraflar hala desteklenmiyor.

Group Messaging

Uygulamadan bazı düzen değişikliklerinin yanı sıra uygulama üzerinden Vita ile fotoğraf çekip eklenti şeklinde arkadaşlarımıza gönderebileceğiz.

Maps Uygulamasında Değişiklikler

Harita uygulamasına “Search for Location” ve “Search for Directions” seçenekleri eklenecek böylece yön veya konum aramaları kolaylaşacak. Ayrıca ekrana basılı tutarak kullanıcı işaret bayrağı eklenebilecek.

Near ve Konum

İnternet bağlantısı olmasa da çevredeki Wi-Fi bağlantılarının konum bilgilerini toplayabilecek ve daha sonra bu konum bilgilerine göre konum tabanımızı güncellemeyebileceğiz.

 

Önceki güncellemelere baktığımızda 1.80 yazılım güncellemesinin oldukça büyük değişiklikler getirdiğini görülüyor. Umarım, Sony küçük ve işlevsiz güncellemeleri artık rafa kaldırır bu ve bunun gibi yenilikler getiren büyük güncellemeler yapmaya devam eder. 1.80 Yazılımı ile gelen yeniliklerden iki tanesi (*) gelmesini beklediğimiz yeniliklerden olmuş, listenin geri kalanı zamanla tamamlanacaktır.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • alimcan

  skaty PS0 oyun desteği derken ps1 değilmiydi?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   PSOne yani PS1 oluyor o da.

   • alimcan

    :( anladım benim salaklığım sağol 

    • Maraz_polat_ali

     nası yükleyecez

     • Palakan229

       Henüz çıkmadı. 28 Ağustos diyor arkadaşım. Site içinden gerekli aramayı yapıp güncellemeyi öğrenebilirsin. :)

 • gQx

  oleyyyy ps1 oyunları geldi vitamıza sırada tic-tac-toe var galiba kim napsın yeni nesil oyunları vita’yı bunlar için aldık.

 • Lablalaba

  super birsey bu dayananam 28 agustosu iple cekiom hem veri kaybi yok

 • Psvita

  karar veremedim 1.69 mu yuklesem sabredemiom  ahbe keske dunyanin yarisinda ps vita olan kisiler olsaydi

 • http://profile.yahoo.com/COBNDNH3B3QYSFRSWJ3ODFCIBY Kaan Özgül

  Facebookdaki kabusum arka dokunmatikler browserede geliyor :S

 • Psvita

  skaty hangisini yuklesem

  1.69mu yoosa1.80mi

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   1.80 Çıktığında PSN gibi online servisleri kullanmak istiyorsan yükseltmen gerekecek.

 • Psvita

  yani 1.69mu daha iyi

 • Psvita

  online servisler acisindan

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   1.80 çıktığında sen 1.69’da kalırsan online servisleri kullanamazsın, yukarıdaki yenilikleri de göz önünde bulundurunca 1.80’in daha iyi olduğu açık.

 • Kazumatr

  Web tarayıcısına bi html 5gine eklememişler heralde ya insan şunu bi eklerdi reklama gelince iphone ile dalga geçmesini biliyorlar ama icraata gelince iş yok sanki ekleseler ölecekler.
  Ps one oyunlarını oynayabilmek güzel olucaktır ama en azından sony vita kullanıcılarına ikaç oyunu ücretsiz sunmalı zaten oyun yok piyasada ölmezya :D
  Asıl ps2 oyunlarınıda oynayabilsek çok daha muhteşem olucak.
  Diğer eklenicek özelliklerde iyileştirme yapmışlar ama en azından bari psn üzerinden oyun tanıtım videolarını falan direkt stream etme özelliği eklenseydi keşke nintendo 3DS te ile var oyunu satın alcaksanız oyun hakkında inceleme videosuna bakabiliyorsunuz indirmeye gerek duymadan.