Asphalt: Injection (Ön-İnceleme)

Tarih Mar 12 2012 - 7:21pm - hezarfenburak
2693

Asphalt Injeciton

Lise zamanında Nokia telefonuma zorlukla Asphalt’ın N-Gage versiyonunu yükleyip saatlerce oynardım. Lisanslı arabalar, çeşit çeşit şehirlerde yarışlar, o  zamana göre güzel gelen grafikler ve sesler oyuna bağlıyordu beni. Hele ki Dodge Viper’ı satın alabilme çabası en çok oynama nedenimdi. Gameloft’un Asphalt serisindeki başarısı beni hep heyecanlandırdı bu yüzden. PS Vita’ya çıktığını duyunca da heyecanlandım tabi. Acaba bu heyecana değdi mi Asphalt:Injection?

Oyunda sade bir menü tercih edilmiş. Serbest yarış modu, çoklu oyuncu modu, kariyer modu ve garaj klasik olarak konulmuş. Ayarlardan arabayı nasıl kontrol edeceğimizi seçebiliyoruz. Sensör mü kullanırız, analog mu artık hangisi kolayımıza gelirse. Kolaylık demişken; oyunu oynamak için daha önce araba yarışı oynamamış birisi bile rahatlıkla oynayabilir oyunu. Hatta ilk yarışta birinci olmak da gayet mümkün. Bu profesyonel oyuncuların canını sıkabilir kaldı ki benim canımı sıktı(!)

Araba çeşitliliği fazla her Asphalt oyununda olduğu gibi. Lamborghini, Aston Martin,  Ferrari, Ford, Dodge ve daha birçok marka mevcut. Yarış türlerinde ise eleme yarışları, polisten kaçma, teke tek gibi türler var.

Ne yazık ki grafikler hakkında pek olumlu şeyler söylemek mümkün değil. Vita’yı hiç de zorlamayacak şekilde tasarlanmış. Araba modellemeleri çok daha iyi olabilirdi, ışıklandırmalar orantısız, çevre pek ayrıntılı değil. Anti aliasing fena olmamış yine de. Sesler oldukça iyi. Müzikler havaya sokabiliyor. Özellikle arabaların motor sesleri çok hoşuma gitti. Bu konuda iyi çalışılmış.

Bu oyunda da eski Asphalt oyunlarında olduğu gibi yoldan paralar toplanılabiliyor. Bu paralarla kariyer modda yeni arabalar vs. alınabiliyor. Aynı şekilde nitro da toplayarak arabanın hızına hız katılabiliyor belli bir süreliğine. Burada hoşuma giden nitroların hepsini toplayıp ekranın üstündeki bar tamamen dolarsa nitro tuşuna basıldığı anda gündüz geceye dönüyor sanki ve ekran kararıyor. Hoş bir detay olmuş bence. Uzun atlayışlar yapınca da bu bar doluyor.

Açıkçası oyun bana o eski Asphalt tadını vermedi. Oynanışın kolaylığı, grafiklerin vasatlığı, hız duygusunun hissedilmemesi  beni üzen şeyler oldu. Oyunun fiyatı PS Store’da 65 TL. Artık yine de vakit geçirmek için alıyım mı  dersiniz bilmem ama alternatifleri gözden geçirin derim.

 • Emirkaantoprak

   çok saol herşeyi bu siteden takip edorum.

  • Hezarfenburak

   Rica ederim, keyifli okumalar.

 • Musti87

  Demosunu oynadıktan sonra bana da çok basit bir oyun gibi gelmişti. Vitaya gerçekten güzel bir yarış oyunu lazım. Bi nfs bu cihazı uçurur. Emek verilmiş bir nfs ise bizi de uçurur.

  Teşekkürler hazarfenburak, ilk incelemen sanırım bu başka yazını bulamadım.

  • Hezarfenburak

   Rica ederim, evet ilk incelemem.

 • UMBUT

  En güzeli oyunun açılışındaki 458 Italia ‘nın homurtusu