Assassin’s Creed 3: Liberation Ön-İnceleme

Tarih Haz 7 2012 - 10:42pm - Skaty
3624

Serinin İlk Kadın Suikastçisi, Aveline.

Assassin’s Creed III Liberation‘in ana karakteri Aveline, yarı Fransız yarı Afrikalı melez suikastçi. Fransız bir tüccarın kızı olarak büyüyen Aveline’in ayrıcalıklı yaşam tarzı, dikkatini o sırada New Orleans’ta yaşanan tam zıt hayatlara (zenginlik-fakirlik, özgürlük-esaret) odaklamasına engel olmuyor. Aveline yaşadığı çevrenin de etkisiyle kendi ahlaki değerlerini oluşturuyor ve koyu bir anti-kölelik karşıtı tavır benimsiyor. Bunun sonucunda, kaçak kölelerin de içinde bulunduğu bazı isyancı gruplarla bağlantılar kuruyor.

Grafik

Vita için özel olarak geliştirilen ve 30 Ekim tarihinde piyasaya çıkacak olan Assassin’s Creed III: Liberation, GameInformer dergisinin verdiği bilgilere göre Assassin’s Creed III ile aynı oyun motorunu kullanıyor. GameInformer, “Geliştiriciler, oyunu daha küçük bir sistemde çalıştırabilmek için grafiklerden bir şeyler eksiltmişse eğer, bunu gizlemeyi çok iyi başarmışlar.” diyor.  Paylaşılan ekran görüntüleri ve tanıtım videosuna baktığımızda da oyun grafiklerinin göz doyurucu cinsten olduğunu görebiliyoruz. Anlaşılan bunu kullanılan oyun motoruna borçluyuz.

Oynanış

Oyunda savunma ağırlıklı kılıç dövüşü önceki Assassin serileri ile benzerlik gösteriyor. Liberation’u ev konsolları serisinden ayıran en önemli fark sanırım yeni hayat çubuğu olacak. Düzenlenen her suikast ile dolan bu hayat çubuğu; tamamen dolduğunda, oyunu durdurup hedeflere dokunarak bir dövüş stratejisi belirlememize olanak sağlayacak, oyunu devam ettirdiğimizde de Aveline düşmanlarını strateji doğrultusunda yok edecek. Hayat çubuğu ile oyunu durdurup belirlenen stratejiler insanın aklına Sherlock Holmes filminin dövüş sahelerini getirmiyor değil, ağır çekim ve kusursuz kılıç darbeleri aksiyonu üst düzeyde yaşatacağa benziyor. Aveline, gizli bıçaklar, tüftüf ve tabanca gibi çeşitli silahlar edinebilecek ve en önemlisi iki silahı aynı anda kullanabileceğimiz kombinasyonlar olacak.

Kontroller, Görevler ve Çevre

Oyundaki görevlerimiz arasında New Orleans sokaklarında at arabası ile paylayıcı maddeler taşımak da var. Bu görevlerde, Aveline taşıdığı cephaneleri yakmak isteyen düşmanlarına karşı hızlı davranmak zorunda. Atları hızlandırmak için dokunmatik ekranı kullanacağız.

Kontroller demişken, oyunda ön-arka dokunmatik paneller kullanılabilecek. Ön panel dövüş sırasında, sahip olduğumuz envanterleri yönetirken ve bazı görevlerde kullanılabilecek, Ubisoft arka dokunmatik panelin de kullanılabileceğini söylüyor ancak inceleme ekibine verilen demoda bu özellik yer almamış. Oyunun kontrol özellikleri aynı Uncharted: Golden Abyss’de olduğu gibi kullanıcının isteğine bırakılmış, ister butonları kullanın ister ön-arka dokunmatik panelleri.

Oyunun vahşi doğal ortamı AC3 ile benzerlik gösteriyor, Louisiana Bayou bölgesinde timsahlar insanlara saldırabiliyor, kaçakçılar önünüzü kesebiliyor. Bunlardan kurtulmak için de ev ve ağaç tepeleri bizi bekliyor.

Multiplayer ve Oynanış Süresi

Ubisoft’tan Martin Capel, oynanış süresinin 15-20 saat dolaylarında olduğunu söylüyor. Bu süre yeni Assassin’s Creed için harika bir ortalama diyebiliriz.

Geliştirici Ubisoft Sofya, oyunun Vita sürümüne özel bir multiplayer sistemi olacağını duyurdu ancak bunun hakkında E3’de hiç detay göremedik.

 

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • Batur

  bu oyun çıktı mı ki yaa. ne ara oynadınız da incelediniz.

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Oyun 30 Ekimde çıkıyor bu ön-inceleme.

 • Enes

  Admin Acaba Bu Oyunda Gemi Savaşı Olucak Mı ??Bilginiz Varmı

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Bu oyun AC:3’den tamamen farklı bir konuya sahip, gemi savaşları ile ilgili bir bilgiye rastlamadım henüz.

 • sefa

  Admin ben avelinin gemisi varmı die sormak istiyorum