Oynamış Kadar Olduk [Video Eklendi]

Tarih Eki 26 2012 - 5:36am - Skaty
2224

Herkesin beklediği oyun Assassin’s Creed: Liberation‘a şanslı bir kullanıcının gözüyle yakından bakalım. Bu şanslı NeoGaf kullanıcısı oyunu neredeyse 1 hafta erken alma şansına erişmiş ve deneyimlerini paylaşmış. Biz de kendisine eşlik ederek sizlere aktaralım istedik, resimleri büyütmek için üzerlerine tıklayabilirsiniz.

Kullanıcılardan oynanış videoları da gelmeye başladı, aşağıdaki oynatıcıdan izleyebilir diğer partlar için kullanıcının YouTube hesabına göz atabilirsiniz.

 • İlk olarak oyunun menüsündeki multiplayer seçeneği dikkatimizi çekiyor, sanırım artık oyunun multiplayer moduna dair şüpheler ortadan kalkmıştır (sıkça soruluyordu).

Menüde Multiplayer seçeneği dikkat çekiyor.

 • Oyunun giriş sahneleriyle birlikte Aveline şehre ilerliyor. Hangi silah olduğundan emin değilim ancak bir imleç gözüme takılıyor.

Oyunun giriş sahnelerinden. İmlece dikkat.

Tiamant, isimli kullanıcının bildirdiğine göre oyunun grafikleri Uncharted: Golden Abyss’den daha iyi, Aveline oldukça hızlı hareket ediyor ve çevre detayları oldukça yüksek seviyede, uzaktaki bazı yapılar arada blur görünüm alıyor. Aveline’nin hızlı koşabilmesi framerate’in yüksek olduğuna bir işaret olabilir.

Aveline kartal gibi düşmanlarını süzerken.

Şimdiye kadarki en iyi görünümlü Vita oyunu karşınızda.

 • Oyunun ilk güncellemesi hazır bile, mutliplayer sorunlarının giderildiği verilen bilgiler arasında. Oyunun ilk yükleme süresi 35sn dolaylarında sürmüş. Diğer oyunların yüklenme süreleri için analiz burada.

Güncelleme çoktan hazır bile.

 •  Tiamant, oyunda kullanılan renk paletinin çok güzel olduğunu ve önceki AC serilerinden biraz farklı olduğunu söylüyor ve şehrin çok taze ve canlı gözüktüğünü de ekliyor.

Ekran görüntüsü filtrelenmemiş olmasına rağmen detaylar nasılda temiz gözüküyor, sen çok yaşa Ubisoft. 

Sol altta haritamız ve sağ altta da silah panelimiz bulunuyor.

Oyundaki objelerle etkileşimimiz açıklanıyor.

Aveline köylü kılığına girerek kamufle olmuş, düşmanlarına artık daha yakın.

 • Oyunda kamufle olarak düşmanlarımıza sinsice yaklaşabiliyoruz bunun için kıyafet değiştirmek şart. Bunu da sol üstte bulunan panelden gerçekleştireceğiz. Görünüşe göre isyancı köstümüne ek olarak köylü (köle) ve hanımefendi (soylu) kostümlerimiz var, bunların arttırılabilmesi muhtemel.

Kılık değiştirme paneli sol üstte.

 

Haritadaki kırmızılara dikkat, tehlike yaklaşıyor.

Oraları iyi süpürün.

Karakterlere yakından bakıyoruz. Bazen insan modellemelerinde yapaylık görülebiliyor.

Aveline köle kılığında yakın dövüş sergiliyor, sadece askerlerle değil isyancılar ve de köylülerle de mücadelemiz sürecek.

Kartal avını arıyor.

Geçiş animasyonları.

Oyun kutusunun arka kapağından bir görünüm. Multiplayer özelliği gösterilmemiş ve de online özelliği belirtilmemiş. Alırken şaşırmayın.

 • Kullanma kılavuzundan bir görünüm. Multiplayer ve takas sistemi. Menüde near seçeneği de vardı, near üzerinden malzeme takası yapabileceğiz, oyun içindeki marketlerde de takas yapabileceğiz büyük ihtimalle. Yani oyunun bir de kendi içinde bir ekonomisi var gibi gözüküyor.

Takas mı ? Hmm… sanırım oyunda bir de ekonomi var.

 • Sunucular henüz aktif olmadığı için mutliplayer tam olarak denenememiş, fakat anlaşıldığı kadarıyla tam beklediğimiz gibi olmayacak. Daha çok near üzerinden oynanabilecek bir şeye benziyor, isyancılardan oluşan bir grup kurup onları yönetiyoruz sanırım bu kısım pek net değil.

Aveline bu kez güzelliği kullanıyor.

 • Oyunda korumaları baştan çıkartarak bizi takip etmelerini sağlayabiliyoruz, kuytu bir köşede işlerini bitirmek daha kolay oluyor.

Başına bir iş gelmese bari.

 • Oyunda Aveline’nin escort kılığında görevleri de varmış ancak bunun ekran görüntüsü elimizde yok. Her şey düşmana daha yakın olabilmek için :)

Aveline’nin babası onu tüm belalardan uzak tutup rahat bir hayat yaşayabileceğini düşünüyordu.

 • Tiamant ekran görüntülerini paylaşırken sık sık vurguluyor, oyun Vita ekranında çok daha iyi görünüyor. Aradaki bu fark Vita ekran görüntüsü alırken filtre uygulamamasından kaynaklanıyor, yani görüntüler 5”de hareketli haldeyken çok daha pürüzsüz ve iyi görünür. Bunu Mortal Kombat’da da açıkça görmüştük gerçi onda ekran görüntüsü ile Vita ekranı arasındaki fark AC’e göre daha azdı.

 • Detaylar şehrin her yerinde, karakterler sadece kendi etrafında dönüp durmuyor, gerçek yaşayan bir şehir var. İnsanlar çalışıyor, yemek yemeğe gidiyor, köpekler kendini temizliyor sahipleri ile oynuyor, satıcılar gelip gidiyor… Kendi arkasını yalayan bir köpek bile varmış, bunu tasarlayan kişi ile röportaj yapılması yönünde öneriler var :)

Tüyler diken diken …

 • Aveline hanım kıyafetli ile fakir ve kötü mekanlara gittiğinde soyulma tehlikesi yaşayabiliyor, neyse ki bu kostümde de gizli bıçaklar hazır durumda bekletilebiliyor. Oyunun npc (oyuncu tarafından kontrol edilemeyen karakterler) gerçekten çok iyi hazırlanmış, örneğin tartışmakta olan köylülere karıştığınızda, onları ittirdiğinizde birleşip sizi öldürmeye çalışabiliyorlar. Sağa sola saldırırken dikkatli olmak lazım.

 • Oyunda gece gündüz olayları gerçekleşiyor, geceye ve gündüze özel görevler de var.

Şehir popülasyonunun fazla olduğu yerlerde framerate’nin 25 dolaylarında seyrettiği söyleniyor.

…ve geldik su efektlerine.

Al ver ekonomiye can ver.

 

İşçiler çalışıyor ekonomi canlanıyor.

Bu boya bir harika dostum :D

Vaktin akşam üstü olduğu bir görüntü.


New Orleans Stayla’ya geçiş yapıyoruz

Şehre tepeden bakıyoruz.

112m yükseklikteyiz ve balta hazır bekliyoruz.

Şehir haritasına genel bakış.

 

Farklı mekanlarda farklı görevler, bu kez su altındayız.

Fidanlar ağaca, ağaçlar ormana …

Birkaç kano görmeden Vita’nın gücünü anlamak güç!

Meşhul timsahla yüzleşiyoruz, Dundee görse imrenirdi.

Sol üstteki turuncu halka düşmanın görüş alanı ile ilgili, izini kaybettirmek için turuncu halkanın bitmesini beklemeli.

 

Bir ön-inceleme niteliğindeki bu resimler için Tiamant‘a ve haberi bize bildiren Danny Terrazza‘ya teşekkür ederiz. Oyun hakkında yorumlarınızı bekliyoruz.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • http://twitter.com/tnaygc Tuna Yağcı

  Bu haber çok iyi olmuş. Helal gerçekten.
  Multiplayer hala bir soru işareti ya, ona takıldım. Umarım(hala bir umut var sanırsam), AC3’teki gibi deathmatch tarzı olur.

 • Jetix1997

  ekran görüntüleri trailer deki kadar iyi gözükmüyor ona üzüldüm biraz ama yinede alınacak bi oyun

 • Dannyterrazza

  Multiplayerda assassinleri göreve gönderiyoruz başka da bir özelliği yok maalesef

  • http://twitter.com/tnaygc Tuna Yağcı

   Kötü olmuş.

 • David_psp_13

  Kaynak linki atar mısınız neogaf da bulamadım

 • mkaanyesillik

  Parası hazır çıksın alcam huleayyn :D

 • UMBUT

  Oldukça güzel. Su efekti için Golden Abyss çok daha iyi ama oyunun özgür coğrafyada oynandığını düşündüğümüzde boşver suyu diyor insan :)

  Ellerine sağlık

 • Terterteterte

  Bir an grafikler kötü gibi geldi ama PsVita’nın ekran görüntüsü alınca oluşan oyun görüntüleri kötü oluyor hep.Bekliyoruz oyunu…

 • Jetix1997

  umarım şu an gördüğümüz karelerden daha iyi olur görüntü kalitesi çok ümitliydim güzel olacağından en az bi uncharted kadar olsa keşke