Atomic Ninjas (İnceleme)

Tarih Eki 6 2013 - 2:17am - hezarfenburak
1536
Boylarından büyük işler yapan Ninjalar

Rengarenk ama ölüm tuzaklarıyla dolu bir arena, 4 maharetli minik Ninja ve kıyasıya bir mücadele… Oyunu bu şekilde özetlemek hiç yanlış olmaz sanırım. Zira oyunun adından anlaşıldığı gibi yerinde duramayan, zıpır zıpır zıplayan Ninjaların ışık hızındaki mücadeleleri bu. Madem oyun hızlı ben de ışık hızında oyunu anlatmaya başlıyorum.

Grip Games’in geliştirdiği Atomic Ninjas platform-aksiyon türünde bir oyun. Başlangıç ekranında Start tuşuna bastıktan sonra karşımıza 4 adet seçenek geliyor. Bunlar; online olarak diğer Vita kullanıcılarıyla oynama, oyunu nasıl oynayacağımızın anlatıldığı ufak bir eğitim bölümü, hızlıca bir maça başlama ve seçenekler. İlk önce bakmanız gereken bölüm eğitim olmalı derim çünkü hiç bilmeden mücadeleye dalmak sıkıntılar çıkarabilir. Ustadan yumruk atmayı, zıplamayı, havada durmayı (şahitlerim var) öğrendikten sonra hiç online’a girmeden quick match seçeneğinden botlarla maçlar yapın. Evet yanlış okumadınız oyunda botlarla mücadele edebiliyoruz. Botların oyunda olmasının güzel yanı internetiniz olmadğı zamanlar canınız sıkılınca oyunu oynanabilir yapması. Bir arenada en fazla 4 kişiyle mücadele verilebildiğinden 3 adet bot ekleyebiliyoruz.

Oyunda 8 Ninja var fakat başlangıçta en zayıf olanı seçebiliyoruz. Oynayarak XP kazandıkça ve çeşitli görevleri yaptıkça kilitler açılıyor. Ninjaların isimleri garip; örneğin ikinci Ninja’nın ismini “The Very Last Samurai” yaparak ufak bir gönderme yapmışlar. Ben yalnızca ikisini deneyebildim ve  anladığım kadarıyla Ninjalar arasında başlangıç ekipmanları dışında fazla fark yok. Asıl farkı biz görevleri yaptıkça açacağımız süper yeteneklerle ortaya çıkarıyoruz.

Düşmanları alt etmeye çalıştığımız ekipmanlar olarak yumruk, shuriken (Ninjaların 4 köşesi sivri ve kesici fırlattıkları şey sanırım ) ve kutu fırlatma var. Ayrıca arenada oradan oraya hızlıca gitmeyi sağlayan jetpack, duvarlara tutunmayı sağlayan pençe ve belirli yerlere fırlatarak sallanmayı sağlayan ip var. Bu 6 ekipmanı süper yeteneklerle geliştirerek daha etkili hale getirebiliyoruz. Süper yetenekler arasında kamuflaj olabilme, daha etkili yumruk, ekstra shuriken, hızlı koşma, yükseğe zıplama gibi gayet kullanışlı seçenekler mevcut.

Bana oldukça küçük gelen haritalar altı çeşit. Mağara, fabrika gibi haritalar koymuşlar ama keşke çok daha fazla yapsalardı. En azından 12 tane olabilirmiş. Düşmanları bu haritalardaki tehlikeli bölgelere iteleyerek yok ediyoruz. Ateşe atıyoruz, elektriğe atıyoruz, onlar da bizi atıyorlar. Şunu unutmadan söyleyim düşmanları direkt saldırı ekipmanlarıyla yok etmek diye bir şey yok.

Oyun modlarında çok fazla seçenek yok. Önüne geleni öldürdüğümüz ölüm maçı, bayrak kapma, bölge kapma ve bunların ikili takım halinde yapılanları mevcut. Yine de çok heyecanlı mücadeleler veriyoruz. Benim favori oyun modum ise ölüm maçı yani Deathmatch. Diyelim modlardan birini seçtiniz ve çok kötü oynuyorsunuz. Ninjamız bu durumda Hulk misali  öfke krizine giriyor ve çıldırmış gibi bağırarak ortalığı dağıtıyor. Bu da oyuna ufak bir tebessüm katmış.

Grafikler hakkında söylenecek fazla bir şey yok. Zaten online amaçlı bir aksiyon, eğlence oyunu olduğundan abartılı grafikler yapılmamış. When Vkings Attack oyununun grafiklerine çok benzettim. Sesler de yine eğlence amaçlı efektler vs. olarak yapılmış.

Fiyat olarak 22,99 TL olarak yalnızca PS Store’dan indirebileceğiniz oyun 200 MB civarında. Çok vakit harcamadan arkadaşlarımla bir maç atıyım da  eğleneyim diyorsanız alın derim. Fakat çok büyük beklentilere girmeye gerek yok.

  • Okay

    ben satın altım harika bi oyun