BUG Nedir ? Ve PS Vita Oyunlarında Karşılaştığınız Buglar.

Tarih Mar 19 2013 - 12:57pm - UMBUT
1654

Oyuncuların gündelik hayatta çokça karşılaştığı bu terim (bug) ne anlama geliyor bir göz atalım istedim. Birçoğunu zaten biliyorsunuzdur belki, bilenler de ilginç bug hikayelerini paylaşabilir.

BUG NEDİR ?

Genellikle bilgisayar oyunlarında karşılaştığımız ve sıkça duyduğumuz bazı terimler vardır ve şöyle konuşmalara şahit olmuşuzdur :

– ABİ BİR BUG ( bag diye okunur ) VARDI OYUNDA , İNANAMADIM, OYUNU SİLDİM.

Veya yabancı kaynaklarda , genellikle forumlarda görebildiğimiz bazı konuşmalar vardır :

– ….. “THE BUGGEST GAME… ” . İngilizce bilmeyen arkadaşlar için ; the biggest en büyük demektir. Ama bunu buggest yaparak şaka yollu en fazla bug olan oyun diye değiştirmişlerdir.

Peki nedir bu bug ?

KILICIMI ÇEKTİM VE BİR BAKTIM Kİ KILIÇ YOK ORTADA ! 

Bug aslında böcek anlamına gelir ama tarihteki ilk böcek ve oyun, bilgisayar,yazılım,donanım dünyasıyla ilişkisi ne, buna bir bakalım :


Bug ile ilgili çeşitli söylentiler olmakla beraber bug’a BUG anlamını veren ilk olay donanım dünyasında oda boyutundaki bir bilgisayarın üzerine konan kanatlı bir böceğin ölmesinden dolayı kısa devreye yol açmasıyla açıklanıyor. Daha sonra böceklenme dediğimiz olay daha çok HATA,SIKINTI,YANLIŞ,TERS GİTME,EKSİKLİK olarak açıklanmış. Bazı programlardaki mantıksal hatalardan dolayı DEBUGGING denilen eksikliği giderici işlemler veya güncellemeler,yamalar yapılmaktadır. Bu tarihsel “böcek” olayı günümüze kadar kullanımını sürdürmüştür.

OYUN DÜNYASINDAKİ BUG’LAR

Gelelim bizim konumuza.Oyun dünyasında da canımızı en çok sıkan olaylardan birisi oyunun ne kadar mükemmel olsada yaşanan yazılımsal hatalardan kaynaklanan kimi zaman komik, kimi zaman mantık dışı, kimi zamansa fiziksel anlardır. PS ve hatta Vita oyunları ne kadar güzel olsa da bazı oyunlarda içerdiği hatalardan dolayı bize can sıkıntısı olarak dönen buglar mevcut.

Bu yazıda sizleri de teşvik etmek amacıyla bu güne kadar aklıma gelen karşılaştığım bug’lardan bahsedeceğim ve sizlerin de anılarınızı yazmanızı istiyorum.

Şahit olduğum bug’lar :

FIFA FOOTBALL : 

  • Oyuncunun birdenbire kaybolup reklam panolarından oyuna dönmesi
  • Virtua Pro oyuncunun ilk sezondan sonra buharlaşması
  • Gol atıldıktan 2 dakika atılan golün sayılmaması ve suçsuz bir futbolcunun kırmızı görmesi

UNCHARTED Golden Abyss :

  • Nathan’ın bazı yerlerde yaprağa çarptığında betona çarpmış gibi hareketler yapması.
  • Düşmanın başına mermi isabet etmesine rağmen ölmemesi.

CALL OF DUTY :

  • Düşman askerlerin yanınızdan size baka baka geçip gitmesi.

 

YouTube Preview Image

Katılımlarınızı bekliyorum. Yeni bir yazıda görüşmek üzere…

 

  • çağatay

    Ben far cry 3 de fena bir şekilde buğ a yakalandım ağaçların arasında yürürken birden düşmeye başladım ve sonra birden gök yüzünde belirdim ve tekrar düşmeye başladım ve 10 dk boyunca düştüm ve sanırım bıraksam sabaha kadar düşe bilirdim.