Call of Duty Black Ops: Declassified (İnceleme)

Tarih Kas 21 2012 - 5:27pm - UMBUT
4180

Herkese Merhaba ;

Sonunda  13 Kasım günü COD ‘mize kavuştuk. Veya kavuştuk diyebilir miyiz ? Önceki konulardan takip edeniniz varsa bu oyunu almayı düşünmüyordum.Sonra dayanamadım ve almam gerektiğini düşündüm. Bakalım aldığıma değecek mi ? İncelemeye başlayalım ve görelim. Bu yazıyı uzun tutmak istiyorum çünkü Ps Vita’nın gerçek anlamdaki ikinci FPS oyunuyla beraberiz. İlki bildiğiniz gibi Resistance: Burning Skies idi ve ikincisi de Call Of Duty. ( Uncharted bir Third Person Shooter olmakla beraber tam anlamıyla FPS değil. ) Oyunu geniş bir şekilde ele almak istiyorum ki hemen grafik ses, bir iki bölüm oynayıp “ Tamam,oyun bu kadar “ demek , kötü de olsa iyi de olsa oyuna haksızlık olur. İncelemeyi uzun tutacağım ve tabiki sizi sıkmayacağım.

OYUNUN İLK ÇIKIŞI VE GELİŞİMİ 

Call of Duty ilk olarak 2003 yılının sonbaharında çıkmış ve büyük beğeni toplamıştı. Oyunun birebir Medal of Honor’a benzemesi de zaten beklenen birşeydi çünkü Activision MOH’a alternatif olarak oyunu tasarlamıştı. Buradaki ilginç gelişme ise oyunun motorunun ID-Tech 3 ‘ e sahip olması. ID-tech grafik motoru ID Software tarafından yapılan grafik motoru olup “shader” yani ışık gölge ve ses’in değişen zamana göre farklılık göstermesiyle ünlüdür. 3 boyutlu uygulamalarda kullanılır.Bununla ilgili detaylı bir yazı zaten yazacağım.

Oyunun teması 2.Dünya Savaşı üzerine kurulu olması… Call Of Duty 2 ‘nin en belirgin yanı ise kısa olmasına rağmen hem konunun hem de grafiklerin Playstation’dan çok daha güçlü grafik üniteleri ile sestekleniyor olmasıydı. Böylece görsellik de arttı.

Call Of Duty 3 de Almanya-Rusya savaşını konu aldı ve popülerliğini sürdürmeye devam etti.

Call Of Duty 4 : Modern Warfare grafik teknolojisi ile görsellikte çığır açtı,ama konu olarak İkinci Dünya Savaşı’nın dışına çıktı.

CALL OF DUTY : BLACK OPS II : DECLASSIFIED NEDİR ? 

Aslında platforma hiç yabancı değil , çünkü Medal Of Honor gibi konsol oyunlarından PC’ye gelmedir. Daha piyasada yokken Playstation 1’de oynadığımı hatırlıyorum. Oyun PS 3 ‘ten sonra bu sefer Sony’nin yeni bebeği Vita’da da kendine Pazar payı elde etmek istiyor.Bakalım bu konuda başarılı olacaklar mı ?
Oyunun teması  Vietnam,Almanya,Rusya,Nikaragua ve Afganistan’da geçiyor. Genel olarak yine Amerikan askeriyiz ve görevlerimiz arasında CIA ajanı kurtarmak , gizli projeleri yoketmek, Rusya’nın füze denemelerini durdurmak ve en son olarak terör örgütü liderini öldürmek var. Yani anlayacağınız üzere İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDAN ESER YOK. Klasik bir vur-geç tarzı bir FPS oynayacağımı bilmek canımı başta sıksa da en azından bir önceki PC versiyonu oyunun ne kadar etkili olduğunu bilerek iştahımı taze tutuyorum.

CALL OF DUTY İLE NELER YAPABİLİRİZ ?

Oyunu hiç oynamamış biri gibi oyuna atladığımda güzel esrarengiz bir savaş müziği ile anamenüye giriyorum.Açıkçası anamenüye ulaşmak biraz vaktimi aldı ama heyecanımdan olsa gerek bu süreyi unutmuş durumdayım. Anamenüde 5 adet kısım bulunmakta :

CAMPAIGN:  Oyunun Tek Oynayıcılı versiyonunda bölüm bitirmeye dayalı kısım. Modern Warfare’deki doyurucu bir çok bölümünü ( sanırım 30dan fazlaydı ) oynadıktan sonra OPERATIONS bölümünde sadece 10 adet bölümün olması hiç iyi değil. En azından oyunu uzun uzadıya oynarız , ne de olsa 2,5 GIGABYTE desek de ilk bölümü orta seviyede 8 dakika 10 saniyede bitirince afallamam devam etti kesinlikle !!  Umarım diğer seviyeler böyle değildir umuduyla 2. Bölümü de orta zorluk seviyesinde oynadım ve oyunu bitirme sürem  yine kısa  oldu.

TIME TRIAL  bölümünde ise bölümü geçmek yerine kendimizle ve süreyle yarışabileceğimiz  çerezlik bölümlerin olduğunu gördüğümde en azından böyle de vakit geçer dedim ama toplam 5 adet bölümü görmem bir hayal kırıklığı daha yarattı.

SESSION SUMMARY ise Campaign bölümünde kazandığımız rütbeyi gösteriyor. Övünmek isteyenler için idare ettirebilir, ama heyecan isteyen sanırım bunlara pek aldanmaz.

OPTIONS ise genel ayarların yapıldığı kısım.

Böylece Campaign kısmında neler olup bitebileceği hakkında ilk izlenimlerimi elde ettim.

Gelelim 2. Kısma…

HOSTILES : Bu bölüm daha güzel diyebilirim. PC versiyonu Call of Duty ‘ nin bazı bölümlerinde yer alan bir aksiyon sahnesini buraya taşımışlar… 5 adet bölüm olsa da belirli bir miktar düşmanı kaç-kovala tarzı öldürdükten sonra 10-15 saniyelik bir cephane molası geliyor ve daha da güçlenmiş ikinci dalga askerlerle karşılaşıyoruz. Bu bölümlerin en güzel kısmı ilk sizi devamlı arayan askerlerin heryeri kaplaması,ateş ettiğiniz yöne doğru gelmeleri ve her dalgada ateş etme,hareket etme,vurma kabiliyetlerinin artması…

MULTIPLAYER :  Çoklu oyuncu desteğini en fazla 8 e kadar destekleyen bu kısım en keyifli yerlerden birisi. Single Player moddan daha detaylı ve bu bile oyunu saatlerce oynamaya yeter çünkü karşınızda sizin gibi düşünen düşmanlar var…Peki  multiplayer’da ne yapabiliriz ?

1.FIND A PUBLIC MATCH : Ortak bir oyun açabiliriz. Ortak oyun olarak ise birçok seçeneğimiz mevcut. Counter Strike ya da Halflife oynayanlar da bilirler ;
Team Deathmatch ile takım halinde görevsiz olarak sadece düşmana saldırabiliyoruz.En fazla 6000 puan yapan oyunu kazanıyor.
Kill Confirmed ise Team Deathmatch ile senaryosu aynı olup önemli olanın puan değil kaç kişi öldürmüşsün, o olduğu kısım. Mesela puan olan kısımda düşmanı ağır silahla vurmak bize daha çok puan kazandırırken,kafadan veya bıçakla vurmak daha çok puan kazandırırken hafif silahlarla vurmak daha az puan kazandırıyor ama hafif silahlar ile daha hızlı hareket edebiliyoruz. Buradaki skor ( frag diye de geçer Half Lifeçılar bilir ) 45 adam öldürmeye kadar.
Drop Zone  bayrak taşımaya dayalı. Bu da zevkli .Belli paket bayrak gibi öenm arz eden şeyleri düşman ele geçirmeden korumaya dayalı. ( Bir nevi Paint ball oynamak gibi )
Team Tactical  üstteki 3 oyun tarzının birleşiminden oluşuyor.
Free for All  ise herkesin birbirini öldürdüğü bölüm. Bu bölümün güzel yanı, seçtiğimiz mühimmat tipine göre özel silahlarımızın olması.” Mesela hafif makinalı grubu ile 5 kez üstüste ölmeden rakipleri öldürdüğümüzde helikopter çağırabiliyoruz,ağır makinalı kullanıp aynı başarıyı sağlarsak uçak çağırabiliyoruz. “ gibi.

2. PARTY MATCHMAKING : Party’den arkadaşlarımız vasıtasıyla online oyun oynayabiliyoruz. ( Fifa’da ortak lig kurduğumuz kısım gibi )

3. CREATE A CLASS : Kendi multiplayer bölümümüzü ( 4.seviyeye ulaştığımızda ) oluşturabildiğimiz bölüm. Silah tipi , silah eklentileri ,1. Silah , 2.silah,bomba tipi , gibi birçok özelliği bizim belirleyebildiğimiz bir bölüm. Oyuna başlayanlar da bu kurallara uymak zorunda kalıyor.

4. “near” CLASSES : Near’daki arkadaşlarımızdan yeni sınıfları değiş tokuş edebileceğimiz bölüm.

5. BARRACKS : İstatistiklerimizin bulunduğu kısım.

6. PRESTIGE : Ancak 40 seviyeye ulaştığımızda ( yani en üst multiplayer derecesi ) açabileceğimiz bölüm. Amblem editörü ile görsellik arttırabiliyoruz aslında çok da önemli değil bence.

7. MATCH SUMMARYOnline seviyemiz nerelerde sürünüyor , onu görüyoruz :D

8. AD HOC MULTIPLAYER :  Aslında tam bilemesem de sanırım yanyana iki makinanın çabuk bir şekilde bağlanabilmesi ile ilgili bir bölüm olsa gerek .

9. CREDITS : Nihilistic’ te sinir olup da kimi rahmetle anabiliriz, yapımcılar… :)

Gelelim işin damarına …

GRAFİK : Grafiklere baktığımızda oyun formatının birebir Call Of Duty ‘ye özgü olduğunu söyleyebiliriz.  Bu konuda sıkıntı yok. Giriş brifingleri gayet güzel. Oyuna başladığımızda ilk ışık gölge oyunlarına baktığımda ışık kaynağı ile yansıma noktalarındaki ilişkinin gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim.Adamımızdaki ışık gölge oyunları gayet başarılı. Silahların  ateş ederken ki çıkardığı ışıklar da başarılı. Mermi izlerinin de belirli bir süre ( en azından odayı terkedene kadar ) bulunduğu konumda kalması da fena değil. Fakat bina kaplamaları için iyi diyemem. Renkler biraz soluk ve sanki 9 yıl önceki Call OF Duty’nin aynısı gibi geliyor. Grafikler konusunda Screen Shot alamamak ise ayrı sinir bozucu bir durum. Genellikle odalar boş,pek dağıtabileceğimiz eşya falan yok diyebilirim.

SES :  Grafikte elde edemediğini ses ile elde etmek istemiş olacak ki başarılı ses efektleri ile beğenimi kazandı. Kulaklıkla oynadığımda müzik için gayet güzel puanlar verebilirim. Aksiyon anında müziğin azalması da güzel ama farklı müzikler de olabilirdi. Silahların çıkardığı sesler gerçekçi. Patlama efektleri de güzel.Dil efektleri bile güzel,Vietnamlı bir arkadaşım “Teslim ol “tarzı bağırdıklarını söyledi ki bu da etkileyici. ( ilk bölümde )

OYNANABİLİRLİK: En can alıcı yer. İyi mi desem kötü mü desem…Oyunun en kolay seviyesinde askerler açıkçası gerizekalı gibi.Hatta bu durumu orta zorluk seviyesinde de görüyorum.Adamı bıçaklıyorum ve yanındaki asker bana bakıyor . Askerler biraz vurdum duymaz gibi. Silahların kullanımı gayet güzel,kolay,bomba atmak,şarjör değiştirmek , gayet kolay. FPS oynamanın zor olacağı anlaşılmış olacak ki, hedefe odaklandığımızda otomatik olarak hedefi ortalamamız işimizi gayet kolaylaştırıyor.Dokunmatik ekranla bıçağı kullanabilmek çoğu zaman işe yarıyor. Silahların verdiği tahrip gücü fena değil ama ben hayatım boyunca bir el bombasının patladığında koskocaman alev çıkardığını görmedim,bunlar ancak filmlerde ve oyunlarda olur,inanmayın  Açıkçası silahlar gerçekçi , çünkü içlerinde MP5 , M16 ve AK 47 kullandım. Hepsinin de etkili menzilleri ve tahrip yetenekleri ( sesleri de  ) birebir aynı. ;)
Multiplayer’da ise oyuncu desteğinin 8 olması kabul edilebilir çünkü haritalar çok ufak. 4-4 takım oyunu bence gayet yeterli diye düşünüyorum,sonuçta el konsolunda COD oynuyoruz arkadaşlar,abartmamak gerekiyor. Ayrıca Multiplayer oyun motoru PC versiyonuna da benziyor , bu yüzden en eğlenceli kısmın Multiplayer olduğunu söyleyebilirim.

Ve veda satırları … 

Kısa kesmiş olabilirim ama aslında söyleyeceğim bir çok şey vardı : Mesela kullanılan silahlar , oyundaki karakterler gibi… Ama tam 4 saattir bilgisayarın başındayım ve ilginç başka neler yazabilirim diye düşündüm, en güzel şeyi en sona sakladım :

ARTILAR – EKSİLER ..

ARTILAR :  Multiplayer oyun motoru fena değil .

EKSİLER : Fiyatı , yapay zeka hataları , oyunun çok kısa sürmesi , multiplayer’da az harita ve kullanıcı olması ( 12 olabilirdi ) , texture kaplamalarının basit olması , bölümlerin çok hızlı bitmesi , görev şekillerinin az olması , screen shot alınamaması , müziğin az olması , falanda filanda…

GRAFİK : 5 ( 2,5 GB ALANA GÖRE GAYET AZ , BEKLENTİ YÜKSEK OLDUĞUNDAN 3 DE VERİLEBİLİR )

SES : 6 ( SES EFEKTLERİNİN KURTARMASI MÜZİĞİN YETERSİZ OLUŞUNU GÖLGELEYEMİYOR . )

OYNANBİLİRLİK : 7 ( KONTROLLER AŞIRI ZOR DEĞİL , YAPAY ZEKA HATALARI CAN SIKICI, MULTIPLAYER OYUNU KURTARABİLECEK FAKTÖR )

ATMOSFER : 2 ( MAALESEF O DENİLEN ŞEY BU OYUNDA YOK.DAHA ISINMAYA BAŞLAMIŞKEN ŞOK !! )

GENEL : 5 / 10

Not : Yatakta multiplayer oynayabilme duygusu bile güzel,yine de zaman geçirttirir,ama fiyatı düşünmekte fayda var. Ayrıca biz ne güzel Infinity Ward’a alışmıştık… :)

 • EkinYzb

  Kısacası Alıyımmı Almiyimmi :D 

  • Msemek

   alma 

 • Carjiiiyaka

  arkadaşlar ben aldım beş para etmez 

 • Donloth

  almayın aldırmayın beyler 

 • Msemek

  ps vita all stars battle i playstation store den ucretsiz indirdim gailba bi hata olustu ucretsiz full indirdi 

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Bende o şekilde Trial çıktı oyun, 3-4 saat önce indirmiştim.

   • Msemek

    yani oyun trial mi ama full dio

    • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

     Adında full geçiyor olabilir, oyunu çalıştırıp baktın mı?

     • Msemek

      oyunu indirdim trialmis ama acinca bir yildiz isareti cikti ve bir turlu yuklenmedi 

      bazi harflerim yanlis olabilir amerikan pc sinden yaziom

     • Msemek

      acil yardim edebilirmisiniz

 • egin

  Arkadaşım, oyuna 2. Dünya Savaşı’ndan eser yok diye şikayet etmişsin ama Call of Duty iki kola ayrılıyor. Modern Warfare ve Black Ops. 2. Dünya Savaşı’nı konu alan Modern Warfare’dir. Black Ops serisi Soğuk Savaşı konu alır. 

 • UMBUT

  SEvgili EGin ;

  O kadarını ben de biliyorum ama Call Of Duty serisi FPS ‘den çok tarihi olayların vizyona yansımasıyla ünlüdür ki Medal Of Honor ile kardeştir. Tüm serilerini oynadıysan bilmen gerekir. Bir kere Modern Warfare oynamadığın belli , çünkü Modern Warfare soğuk savaş konusunu tema alır. Modern Warfare adı da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra cephe savaşlarından sıyrılıp atom bombasının atılmasıyla beraber teknolojinin savaşa dahil edildiği kısımları ele alır. Örnek : Vietnam Savaşı,Kore Savaşı…Modern Warfare’da insan katliamından çok taktik ön plandadır. OYunda da bu konu edilmiştir. İkinci Dünya SAvaşı’nda Amerika-Rusya Savaşı yaşanmış mı ? Amerika Vietnam’a girmiş mi 2.Dünya Savaşı’nda ? Sİlahlar… 2.DÜnya Savaşı’nda Desert Eagle mı kullanılmış ? “Red doth Sight ” denilen lazer hedef mi kullanılmış ? MP5 hafif makinalı tabanca kullanıldıysa öyleyse 1964’te mi 2.Dünya Savaşı oldu ?AK47 KALESHIKOF bile 1947’de üretildi.2.dünya savaşında adı üstünde ki AK 47 sırf soğuk savaş için üretilmiştir,su altında çalışır,tutukluk yapmaz.

  Yani gelip de bana Soğuk Savaş şu bu deme.

  Ben de soğuk Savaş görsem, Fifa’da SALON FUTBOLU görsem, Need For Speed’de Turing Car arabası görsem,Silent Hill’de RPG öğeleri görsem aynı tepkiyi veririm.Benim tepkim kimseyi bağlamaz.Yazarın düşüncesidir. Bana BEN SOĞUK SAVAŞ TEMASINI TARİHİ ÖĞELERDEN YÜKSEK TUTUYORUM dersen saygı duyarım,ama Modern Warfare 2.dünya savaşı tarihidir diyemezsin.

  Sevgiler…

 • UMBUT

  Ayrıca oyunun kapağındaki Skorsky 1970lerde üretildi, askerin elindeki M4A1 5,56 kalibreliktir ki o da M16’nın modernize edilmiş halidir ve soğuk savaş için tasarlanmıştır. (1960lar) Bunlar 2.Dünya savaşı’nda geçtiyse o zaman birşey diyemem.

 • Tiesto

                                          umbut kardeş iyi sallıyorsun
  M4,1994’dan beri servistedir ve iki varyantı vardır.Biri M4A1,diğeri ise
  CQBR’dır.Türk ordusu, M4’leri sadece özel kuvvetlerinde kullanmaktadır.
  Diğer kuvvetlerde ise diğer M16 türü silahlar vardır. Tüfek, Afganistan
  (2001’den günümüze), Irak (2003’ten günümüze)’ta kullanılmış ve halen
  kullanılmaktadır. Türk ordusu ise PKK ile mücadele de ve gerekli
  noktaları koruyan özel kuvvetlerin de çok sayıda aktif olarak
  kullanmaktadır. Genel olarak M4 Karabina, atası M16’dan çok daha iyi bir
  grafik çizmiştir.

 • Tiesto

                                     umbut kardeş iyi sallıyorsun 

                                         Sikorsky firmanın adıdır
                                            UH-60 Black Hawk
                                            Hizmete giriş 1979

 • UMBUT

  Sevgili Tiesto ;

  Sen beni burada aleme madara etmeye çalışıyorsan cevabım şudur :

  Yazar olarak seni muhattap almak zorunda değilim ama baktım ki cahilsin,bilgilendireyim :

  1. Sikorsky’nın firma adı olduğunu ben de biliyorum hatta Igor Sikorsky Ukrayna göçmeni Amerikan vatandaşlığına geçmiş birisidir. Kapaktaki helikopterin modelini söylememem demek salladığım anlamına gelmez , hem kapakta ismi de geçmiyor,kendi bilgimle söyledim.

  Ayrıca tezimi kuvvetlendirdiğin için sağol,Uh-60 Kara ŞAhin 1979’da yürürlüğe girdi,böylece bu helikopterin 2.dünya savaşı ile alakalı olmadığını doğruladın,teşekkür ederim.

  2.Gelelim M4A1’e. Bana şimdi Türk ordusunuda bilmem nerede kullanılır bilgilendirmeleri vermişsin teşekkür ederim. Ama yine tezimi doğruluyorsun. Oyun,  dağılan Sovyet Rusyası’nı yeniden kurmak için eylemlerde bulunan Khaled Al-Asad ‘ a karşı Amerikan Özel birliklerinin karşı  operasyonları temasını konu alır. Sovyet Rusya 1991 ‘de dağıldı. Oyunun konusu da 1996’da  geçiyor. Söylediğin silah 1994’te yürürlüğe girdiyse yine beni haklı çıkarıyorsun.

  Ayrıca Sovyet Rusya’nın Türkçesi SSCP , Rusçası CCCP , İngilizcesi USSR ‘dir. ( OLur da buna da sallıyor dersen artık nasıl algılarsan… )

  Demek ki neymiş , karşınızdaki insanın bilgi eksikliği var ise , özel mesaj atar, ABİ BURASI YANLIŞ OLMUŞ İSTERSEN DÜZELT dersiniz , sonuçta profesyonel çalışmıyoruz, ömrümüz oyun sitelerinde,konsolda geçmiyor. Amacınız siteyi daha da geliştirmek,paylaşımlarda bulunmak değil de ” BAK ABİ BAK ADAMI NASIL ALEME … EDİYORUM LAFI KOYUYORUM BAKIN ! ” derseniz ben size cevabımı ancak bilgimle veririm. HAta yaptıysam da affola, ama böyle bir oyun yazısında yazarı aşşağılamaya çalışmak ancak kendinize zarar verdirir.

  Fakat bir daha bu tarz şeylerle muhattap olmayacağım. İSteyen oynar, isteyen araştırır … Ama eleştrileriniz ortalık yerde olduğu sürece sizlerle muhattap olmuyorum. Gerekli insanlar cevaplarını aldı zaten.Bundan sonra da muhattabım burası değil.

  İyi oyunlar…

 • UMBUT

   HErkese MErhaba  ;

  SSCP , SSCB olacaktı : Sovyet SOsyalist CUmhuriyetler Birliği…

  Ayrıca YAzımda 1960lar derken M4’ten değil M16dan bahsettim. İlk tasarlanış tarihi 1957’dir.

  Hala da birşeyler ekleyecekseniz  : Evet siz haklısınız,ben sadece sallıyorum.

  • Umbutusiktimbirdeguneri

   Umbut siktir git! Mal mısın nesin? Netten bakıp bakıp sallıyorsun bir de triplere giriyorsun. Neyin tribindesin onu da anlamadım!!!! Salak herfi seni. Aynı güner salağı gibi sende anca millete atar yapmayı biliyon. Başkalarına gelince atar yapamazsınız oluyor. Forum bizim, blog bizim mantığınıza devam edin. 3 kuruşluk adama 5 kuruşluk değer verilir ya, size verilen 2 kuruş, unutmayın.

 • Tiesto

                                                          sevgılı umbut 
  ben askerım ve kullandıgım sılahlardan bırı ve her goreve gıtttıgımde bındıgım helıkopter ben ınternet bakıp yazmıyorum herkes bıldıgı konuda atıp tutar……

  • PS VİTA

   herkes  bilmediği konuda atıp tutar Tiesto arkadaşşım söyleyim dedim!

 • Carjiiiyaka

  Arkadaşlar ilk önce bu hazırlanan incelemeyi pek tatmin edici bulmadım çünkü burada açıklanmayan bazı konular var örneğin arkadaşın anlattığı gibi konuyu ele alırsak genel olarak ps vita COD tam olarak hayal kırıklığı. Çünkü oyunu üreten ve tasarlayan firma ‘Nihilistic Software. Yani Activision yada Sony’le yakından uzaktan alakası yok. Bildiğniz gibi bu firma Resistance oyununu da tasarlamıştı. Oyunun ps vita üzerinde ne kadar güçsüz olduğunu oynayanlarınız görmüşsünüzdür. Çünkü Ps Vita grafik ve çözünürlülük olarak çok güçtü bir konsol bunu 1.8 versiyonunda remote kontrolde deneyenleriniz varsa iyi bilirler. Genel olarak COD baktığımızda oyunu grafikleri ps 2 nin çözünürlük grafiğini aratmıyor.  Bu yeni teknolojinin ve fiyatının bu kadar yüksek olması kullanıcılarına daha yüksek kaliteli oyun sunması gerekmektedir ama malesef Sony bunu henüz başaramamıştır. oyunlarını hep kopyalama yapıştırma mantığı ile üretmek bence böyle büyük bir şirketin prestijini düşürmekten başka bir şey yapmaz. COD genel olarak Black OPS dan ve diğer COD versiyonlarından ortalama bir oyun üretilmiş. Evet düşünüldüğünde akla güzel bir şey çıkması beklenirken sadece küçük bölümlü kısa süreli bir oyun ortaya çıkıyor. Bu sadece benim oyunun kullanıcısı olduğumdan değil profesyönel anlamda oyun incelemesi yapanlar tarafından onaylanan bir yorumdur. (IGN )
  Bölümler: Arkadaşlar ben oyunu tam 1.5 saatte tamamladım. Oyunun en kötü yanından birisi ise yeniklikler çok sınırlı. Bölümler çok kısa ve sade oyunun içinde canlılık yok hem single player da hem multipalyerda. Multiplayerda bile bazı bölümler Black OPS’a çok benziyor. Ben oyunun bu kadar vasat olmasını nedenini zaman kısıtlamasına veriyorum çünkü bildiğiniz gibi Ps Vita istenilenen satış seviyesine ulaşamadı bunun en büyük sonuçlarından biri de oyun yetersizliği büyük firmalardan sadece bir tanesi Sony’le ortaklaşa çalışıyor o da Ubisoft onun dışındaki üretilen oyunlar küçük çaplı tutunmaya çalısan şirketler. 

  Oynanabilirlik: Bence oyunun en güçlü ve en iyi mekanizması kullanımı. Ben oyunu oynarken çok konsolun verdiği tepkiler olsun dokunmatiği olsun gerçekten tatmin edici. Ama arkadaşın dediği gibi askerler biraz mal :). Bunuda oyunun içeriğinin küçük olmasına veriyorum. çünkü genel olarak oyunun veri tabanı ps vita için baya bir düşük taban.

  Son olarak oyunu almak isteyen arkadaşlara önerim şudur bu şirketi kesinlikle destekmeyin ve onun yaptığı oyunları almamaya özen gösterin çünkü biz aldığımız sürece böyle saçma oyunlar yapılmaya devam edilecek.
  Ek Not: Buradan ps vita almak isteyen arkadaşlara duyurulur, geçen hafta Hollanda Sony temsilcisi bizim okulda konferans vermiştir ve benim ona yöneltiğim soruda ise ps Vitanın 2013 tarhinde fiyatının düşmesiydi ve verdiği yanıt bunu doğrular niteliğindeydi. :)

  Saygılar

 • Oguz

  oyun hakkında size şöyle söyleyeyim oyunu bitirmek 1 1.5 saat sürüyor campaingi ama ek oyunlar la birlikte 4 5 saati buluyor ama çok fazla almanızı tavsiye etmem ama tatmin edici çok zevkli bir oyun

 • emre

  multiplayer ı açtığımda ınsufficient nat diyo neden

  • emre

   lütfen cevap verin

  • sizi ilgilendirmez yardım etme

   kardeş internet sağlayıcını ara de ki ben modemimin nat tipini tip 2 yapmak istiyorum şu anda tip 3 de onlar yardımcı olur niye diye sorarlarsa oyunlara girmiyo de oyun nat tipini 2 istiyo de hangi oyun derse de call of duty black ops declassified de olur o zaman hadi eyvallah

 • sandman

  arkadaşlar oyun kaç bölüm

  • ee

   az
   eğer iyi bir oyuncuysan 5 saat te bitirebilirsin