Call of Duty, En Kötü Vita Oyunu Olma Yolunda İlerliyor

Tarih Kas 15 2012 - 5:35pm - Skaty
1754

Sony, PS Vita’nın düşük seyreden satışlarını arttırmak ve de oyun yapımcılarını pazara çekmek amacıyla bazı büyük kozlar hazırlatmıştı. Bu büyük kozlardan bir tanesi, konsol sattıran oyun olarak da anılan Call of Duty’ydi. Sony’nin bu büyük kozu Vita’nın en kötü oyunu olma yolunda ilerliyor.

Ardı ardına gelen kötü inceleme puanları Call of Duty markasını adeta yerin dibine sokmuş durumda. Game Informer oyuna 3/10 puan verirken oyunu şu cümleyle tarif etti: “Oyun dünyasının en büyük markası için utanç verici” İnceleme editörü oyunun hikaye kısmını 42 dk’da bitirdiğini belirtiyor. Bu da $50 fiyat etiketiyle çıkış yapan bir oyun için gerçekten utanç verici. Oyun online özellikleri ile ön plana çıkıyor fakat yine de 1 saat dahi sürmeyen bir Call of Duty oyunu, oyun değil anca bir DLC olur. Diğer inceleme sitelerinden Giant Bomb oyuna 2/10 puan vererek, “$50‘a bu oyunu sakın satın almayın” tavsiyesinde bulunuyor. Resistance: Burnin Skies oyununa bile 7/10 puan veren Pocket Gamer sitesi ise Call of Duty’e 4/10 puanı layık görmüş. Oyunun MetaCritic skoru ise an itibariyle 29/100.

IGN, GameStop gibi sitelerin henüz incelemeleri yayınlanmadı. Bunun sebebi de inceleme oyunlarının henüz kendilerine gönderilmemiş olması, oyunların neden geç gönderildiği de farklı bir konu, bu tesadüf olabileceği gibi, aynı zamanda kötü inceleme puanlarını birkaç gün de olsa geciktirmek için de olabilir.

Uzun süre herkesin sabırsızlıkla beklediği Call of Duty Black Ops: Declassified oyunu maalesef Vita’nın en kötü oyunu olma yolunda ilerliyor. Eleştiri yağmuruna tutulan Resistance: Burning Skies‘in MetaCritic puanının 60/100 olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Kendi incelememizi birkaç gün içinde hazırlamaya çalışacağız, bekleyenlere duyurulur.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • xbox

  İyi 5 kuruş vermem.

 • gQx

  42dk mı? Heralde 10-15 tane dlc hazırda bekletiyorlar para kaldırmak için artık moda oldu eksik oyun çıkarıp geri kalanını dlc diye yutturmak. Zaten bir el konsolunda fps oynamak büyük beceri ister sabit durmayan ekranda nişan alıp aynı zamanda karakteri kurşunlardan kaçırmak dokunmatiği kullanmak için konsolu tek elle tutmak call of duty değil god of war, gta’lar çıkması lazım bu konsola önce.

 • Aizen

  resistance burning skiesin oyun süresi nekadar peki ,
  call off duty gibi oyunlara, ezelinden beri kılımdır zaten :)

 • dinarirfan

  Evet almadigima sevindim :P

 • Dreserkarabulut

  Amerikada 90 tl burda 135 tl zaten bu bile bana yetti almadım:(

 • Arda

  Bide şöyle düşününün bu oyunu nihilistic çıkardı. Gelecek yıl ya treyach yada infinitth yard oyunu yapacak.Bu yıl yapmamalarının sebebi ise ps vita dev kitleri ellerinde olmamalsıdır

 • anonim

  Hocam eğer incelemeyi yapan kişiler oyun dehasıysa 45 dakikada belki bitirmişlerdir fakat ben orta zorlukta 1 saatte anca 3 bölümü geçebildim.Daha sonrada online’a geçtim zaten.Fakat gerçekten single modu çok ama çok yetersiz.Toplam 10 tane campain bölümü varki regular’da bu bölümlerin tanesi 10-15 dakikada rahat rahat bitiriliyor.Birde ek olarak 5 antreman bölümü ve yanlış hatırlamıyorsam 5 tanede ayrı bölüm var.Bu bölümlerin hepsini mükemmel bir oyuncu olsan ve regular’da oynuyor olsan bile 45 dakikada bitirmen imkansız.En az 3 saatini alır bunlar ki dediğim gibi ben orta zorlukta oynuyorum ve 2 saatte single kısmının sadece 5’te 1’ini bitirebildim.Mortal Kombatın Story Mode’unu bitirmem 1-1.5 saat sürmüştü.Yani bahsedilen kadar kısa değil fakat bu kadar afiş yapılan bir oyunun daha uzun olmasını isterdim açıkçası.Bence inceleme yapan sitelerin düşük puanlar vermesininde en büyük sebebi bu.Gerçekten aşırı abartıldı fakat aman aman bir şey yok.

  Online oynamak ise gerçekten zevkli.Fakat ondada gözüme şöyle bir problem çarptı online oyunda toplam 2 map var.Ben zaten oyunu online oynamak için almıştım iyide oldu.Şöyle bir durumda var single player’ı resistance’dan çok daha zevkli aynı şekilde online oynamasıda.Üstüne üstlük single player süreleride -bir arkadaşımın oynama sürelerinden yola çıkarak- Resistance’dan çokta farklı değil.Bence bu incelemeler ve puanların kötü olmasının en büyük sebebi çıkana kadar yapılan reklamlar ve bu yüzden bekleyicilerin isteklerini sağlayamaması.Ben iyiki almışım diyorum ama.Oyun özellikle multiplayer’ı kendine bağlıyor bırakamıyorsun.

  Oynayışa gelirsek ise daha önce konsollarda FPS’e biraz karşı birisiydim fakat bütük fikirlerim değişti.Oyundaki en mükemmel detay ve oyuna zevk katan unsur ateş edeceğimiz adama silahı doğrultup nişan aldığımızda (L1 ile) otomatik olarak silahı adamın üstüne doğrultuyor.Böylece yok 1 cm’den vuramadım yok kontroller çok zor derdi olmamış oluyor.

 • UMBUT

  HErkese MErhaba ;

  YOrumlarda tek bir şeyi göremedim,açıkçası bu da oyunlarda ne kadar değiştiğimizin bir göstergesi ve hayal kırıklığına uğradım. 

  Oyunun alınmama sebepleri belirtilmiş :

  -Fİyat
  -Az bölüm
  -Kısa oynama süresi

  Forumlarda hep gördüğüm şeyler bunlar. FAkat benim demek istediğim şey şu .(Biraz uzun olacak)

  Call OF Duty ilk çıktığında ondan önce çıkmış olan çok başarılı bir oyun vardı. BAna fil gibi gelirdi : MEDAL OF HONOR . O oyunu ilkkez Play Station 1’de oynamıştım ki oyunun PC versiyonu yoktu. Müzikleri,hikayesi İkinci Dünya Savaşı’nda geçen , atmosferi muhteşem bir oyundu. Daha sonra MOH’ a benzeyen bu oyunun ( Oyun motoru ve hikaye biçiminden dolayı ) 2. versiyonu çıktı ve çok çok daha başarılıydı. OYnayanlar bilirler, cephane sıkıntısı çeken askerlere bir silah bir cephane verilir,kimine sadece şarjör denk gelirdi.Geri dönmeye çalışanlar vatan haini sayılıp öldürülürdü.Bize de gele gele şarjör gelirdi ve ölen askerlerin silahlarını alıp savaşa devam ederdik. Şimdi bu anlattıklarım gibi hikayenin giriş,gelişme ve sonuç bölümleri gerçek hikayelerden alıntı sahnelerden oluşuyor. ( BAzı sahneleri ünlü filmlerde de gördük ) O oyunun sahneleri gerçek tarihle birebir uyuşuyor. ( En son Berlin’in alınması 2. DÜnya Savaşı )

  Oyun her nedense görsellik,satış ve online oyun patlaması yaptığı COD 4: Modern Warfare ‘ a geçtiği andan itibaren tarihten kendini soyutlamaya başlayarak işi ticarete verdi. World at War’da Rusya’yı göremedik ki en büyük savaşlar Almanya-Rusya arasında olmuştur.

  Black Ops ile beraber oyun kendini soğuk savaşa vermiştir ( ki ben bu oyunu soğuk savaş için alacak olsaydım gider Rainbow Six alırdım. POlisiye oynardım. )

  Şunu demek istiyorum son olarak : OYunun geçmişini bilmeyen arkadaşlarım olabilir. Sadece en büyük sıkıntısı oyunun bence 2.DÜnya Savaşı konusundan kendini sıyırması ve kafasına göre işlemeye başlamasıdır. Bu yüzden oyun benim gözümde basit bir FPS oyunudur.

  NOT: MErak edenler için Tr’de var mı bilmiyorum ama US PSN’de MOH bulunmakta,fiyatı da makul .Bence 11 sene öncesine dönüp o nostalji bir daha o seneki grafik ve türünün ilk örneği olduğu düşünülerek keyifle oynanabilir.

 • Edit C4akey

  Grafikler o kadar kötü ki psp ye yapılsa daha iyi olurmuş.

 • goxian

  Oyunun adı Call of Duty olmasaydı bu kadar eleştiri almazdı.