Crimsonland (İnceleme)

Tarih Ağu 27 2014 - 6:45pm - Berkay Özçelik
1750
GENEL PUAN
 • Grafik
 • Oynanış
 • Atmosfer
 • İçerik
 • Ses/Müzik

10tons‘un yeni tek boyutlu shooter oyunu Crimsonland ile karşılıyorum sizleri. Adında da geçtiği gibi kıpkırmızı ve kanlı bir yapım. Sizi günümüzdeki o harikulade FPS kalitesinden uzaklaştırıp sadece etraftaki canavarları öldürmeniz gereken bir arenaya davet ediyoruz. Gelin beraber inceleyelim.

Crimsonland

Oyunun girişinde bizi Terminatör – Rambo karışımı karakterimiz karşılıyor. Görünüş olarak kafamızda bir şey canlansada karakterimiz tek boyutlu aslında ve yine tek boyutlu canavarlarla savaşıyoruz. Amacın sadece canavarları öldürmek olduğu bu oyunda canavarların kanları yerlerde görmek mümkün oluyor oyun esnasında.

Menüye gelirsek; iki seçenek karşılıyor bizi; ”Quests” ve ”Survival”. Quests bölümünde 6 bölüm ve bu bölümlerin her birinin içerisinde 10 adet level bulunmakta. Level’ları geçtikçe yeni silahlar ve özellikler kazanıyorsunuz. Quests modunu Survival modundan ayıran en büyük özellik ise her levelda farklı canavarlarla karşılaşıyorsunuz fakat Survival modunda canavarlar karma olarak size saldırıyorlar ve bu diğer moda göre bir hayli işimizi zorlaştırıyor. Survival modda ayrıca level sistemi mevcut canavarlar öldürdükçe tek bir oyun içerisinde level atlayabiliyorsunuz.

Oyun içerisine yukarıda bahsettiğim gibi çeşitli içerikler kazanıyorsunuz. (Silah, özellik vs.) Bu kazandığınız içerikleri oyun arenasından kapıp direkt kullanabiliyorsunuz. Özellikten kastım, örneğin oyun esnasında etrafınızda birden canavarlar birikti ve çaresizsiniz o sırada yakınınızda bir yerde bir nükleer bomba doğuyor ve canavarlar tuzla buz oluyor. Daha doğrusu kanlı ve paramparça oluyor. Sadece nükleer bomba ile kısıtlı olmamakla birlikte canavarları kısa bir süreliğine taşa dönüştürmek veya silahınızdan çıkan merminin ateşe dönüşmesi (Tabii bunların hepsi belirli bir süre içerisinde.) gibi bir çok özellik mevcut oyunumuzda ve bu özellikleri dediğim gibi level atladıkça açabiliyorsunuz. Kısacası oyunun içerik kısmı bayağı zengin olmuş.

 

Oyunda karakterimizi analoglarla kontrol ediyoruz. Ateş etmeyi istersek R1 + Sağ Analog ile veya direkt dokunmatik ekrana tıklayarak yapıyoruz ve özellikle dokunmatik ekranla yapılan atışların daha isabetli olduğunu düşünüyorum. Tabii canavarın hareketini de hesaplarsanız.

Oyunun müzikleri ise en vurucu noktalarından biri. Oyunda o savaş anındaki sert rock, hareketli, hızlı müzikler sizi o atmosfere sokuyor ve oyunu inanılmaz zevkli bir hale getiriyor. Ayrıca oyunda öldükten sonra veya level’ı tamamladıktan sonraki zafer veya ölüm için konulan müziklerde bir o kadar başarılı v yerinde olmuş.

Oyunun görüntü – grafik kısmına gelirsek, oyunun tek boyutlu olduğunu unutmamamız gerek ve zaten bu oyunda da amaçlanan grafikten ziyada size verdiği o eski shooter zevki ama yinede dinamik bakımından baktığımızda o kan efektleri, karakterin ve canavarların hareketleri oyun için yeterli ve tadında duruyor.

Oyunun boyutu, aynı türdeki boyutunu haketmeyecek kadar büyük boyutlu olan oyunlara nazaran tam yerinde olmuş: 49 mb’cık. :) Yalnız fiyatını yeni çıkış yaptığı için biraz göz ardı etsemde (40 TL) olması gerek fiyat PSN listeme fiyatlarına göre 19 – 20 lirayı geçmemeli diye düşünüyorum.

Özetle

Oyuna genel anlamda bakarsak gerçekten bir hikayesi olmamasına rağmen canınız sıkıldığında oynayabileceğiniz, biraz canavar kanı dökeceğiniz gerçekten ama gerçekten çok önerdiğim ve çok zevkli bir oyun olmuş. (Fiyat konusunda bir çalışmaya gidilmesi lazım ama.) Her şeyi tadında, yerinde ve başarılı olmuş. Tebrikler 10tons.

Yazar Bilgileri

Oyun dünyasıyla yakından ilgilenen ve öğrenci olduğundan dolayı her zaman oyun oynamaya fırsatı olmasa da yarıyıl ve yaz tatillerini gözleyen, oyun oynamayı seven ve uzun zamandır bu forumda bulunan liseli bir arkadaşın profiline bakıyorsunuz.

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/BerkayyOzcelik Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • Yusuf

  Bana atari oyunlarının 3d lisi gibi geldi oyun bence bir playstation oyunu böyle olmamalı androidden farkı kalmaz böyle çıkarsa

 • misafir

  arkadaslar bugune ozel plus uyelerine Loadout Hits PS4 e bedava indirmek istiyenlere duyurulur saygilarimla…