Dead or Alive 5 Plus (İnceleme)

Tarih Mar 25 2013 - 5:33pm - UMBUT
1924

dead or alive 5 plus inceleme

Görev Hayate’ye verildi…!! Project Alpha imha edilmeliydi.  Alpha 152 ‘yi elinde tutmak isteyen azılı düşman Bayman tek bir şeye inanmıştı… Helena’ya karşı ayakta durmak ! 

Herkese Merhaba ,

İşte iştah açıcı bir oyunla tekrar birlikteyiz. Serinin müdavimleri bilirler , özgürlük savaşçıları bir şekilde karşılaştılar ve bir dünyaya sığmayan 2 büyük dünyanın savaşını devam ettirdiler. Oyun aslına bakarsanız konusu itibariyle diğer dövüş oyunlarından ayrılıyor. Street Fighter’da her karakterin kendine has bir hayatı vardı. Mortal Combat ile dövüş unsurları ile aynı takımın parçası olma kavramları ortaya çıktı. Daha sonra bildiğiniz Tekken serileri ortalığı yıktı geçti. Hiç de yeni olmayan başka bir seri daha var karşımızda : DEAD OR ALIVE  !

Oyunun hikayesi öyle uzun ki, bir ön inceleme yazısını fazlasıyla aşacağını düşünüyorum. Sanırım başlık yeterli olmuştur az da olsa. Oyunun yapımcısı artık çoğumuzun adını görünce ne tarz oyun yapabileceğini anladığı TECMO KOEI . ( Dynasty Warriors ve Ninja Gaiden’cıların hemen atıldıklarını duyar gibiyim ;) )

Oyunun oynanabilirlik, grafik tarzı detaylarını sona saklayarak biraz gelişiminden bahsetmekte fayda var. Prodüktör Yosuke Hayashi Tokyo  Oyun Fuarı’nda Eylül 2011’de verdiği demeçte oyunun %15’inin görünürde olduğunu ve daha önce hiç yaşatılmamış dövüş tecrübesiyle karşılaşacağımızı söylemişti. Bununla beraber hikaye kısmının da daha dramatik ve değişik sonlara sahip olacağı, devam niteliği kazanacak bir oyunla döneceklerini vurgulamıştı. Aradan geçen zamanda ne derece haklı olduğunu görür gibiyiz.

Oyunun grafiklerinde önceki serilere göre pek fark göremesek de (!) ne derece mükemmel olduğunu belirtmekte fayda var. Bununla beraber DOE 5 için söyleyebileceğim şey : BİR OYUNDAN ÇOK DAHA FAZLASI . Oyun kullanıcının beğenebilmesi ve vazgeçmemesi için baştan aşağı yeniden yaratılmış. Birçok Japon yapımı oyunda gördüğümüz KARAKTER GİYDİRME unsuru burada da var.

Biraz da karakterlerden bahsedelim  :

Oyunda 22 adet karakter bulunmakta. Her bir karakterin dövüş stili birbirinden farklı.  Bir zamanların BODY BLOWS dövüş oyunu ( 2 disketti ) ne kadar çok tutulsa da fazla ironik olduğundan gelişimini tamamlayamamıştı. Fakat burada dikkat ettiğimiz noktaysa dövüş unsurlarının gerçeğe oldukça yakın olması. Buna fantezi öğelerini de kattığımız zaman özel vuruşların yapılması oyuncuya çok daha büyük bir haz veriyor. Ninjaların ya da uzak doğu sporlarının kapsadığı vuruş stilleri öyle geniş ki bunları 22 karaktere ayrı ayrı enjekte etmek de büyük başarı ister. Aslına bakarsanız oyunda dövüşmekten keyif almamak çok zor , her bir karakterin 20-25 çeşit dövüş tekniğini ezberlemek hiç de kolay değil,çünkü her bir dövüşçünün tuş kombinasyonları farklı. Bu da oyunu cazip yapan başka bir unsur. Şunu da belirtmeliyim ki Oyun Tekken’e çok benziyor. Elimin alıştığı bazı vuruşların tuşlarının birebir aynı olması da bunu kanıtlar nitelikte.

Oyunda dikkat çeken başka bir noktaysa ESRB’den MATURE , yani +17 yaş grubuna hitap eder konumda olması. Bunun da belli başlı sebepleri var : Dövüş sırasında ani çıkan hareketler , amerikan güreşinde yapılan bazı hareketlerin can yakıcı etkide olması ( tabiki sizin canınızı yakmıyor :) )  ve kızların giydiği kıyafetler. Super Monkey Banana oyununun demosunu’da incelediğimde böyle bir etkiyle karşılaşmıştım. Fakat buradaki ilginç nokta kızların giydiği kıyafetlerin  tahrik edici olması. ( Bana öyle geldi :)) Suratlarına bakında yaşı 17-18 gibi görünen bazı kızlarla yaşı başını almış 30 yaşlarındaki kızların da giydiği daha vücudu belli edici kıyafetlerin sebebini ise şöyle açıklıyor Hayashi :

“Biz , etrafımızdaki kadınların gerçekçiliğine odaklanıyoruz, çıplak kızlara değil. “  

Kızların genelde bikiniyle dövüşmesine ise Oyun Direktörü Yohei Shimbori şöyle cevap veriyor : Bu oyunda biraz daha olgun insanları düşündük.Alfa versiyonunda çizdiğimiz karakterlerden kullanıcıların rahatsız olması sebeebiyle vazgeçtik. Ama amacımız oyun dünyasındaki en şirin piliçleri yapmaktı .”

Oyunda geçen bazı konuşmalar da +17’ye takılmış, bu nları da burada söylemek hoş olmaz.

Oyunun ilgi çekici yanlarından biri ise dediğim gibi oynanabilirliği. Fakat oynanabilirlik deyince oyun içi oynanabilirlikten bahsetmiyorum. Dövüş oyunundan hiç anlamayan kullanıcıları bile kendine sevdirecek kadar kaliteli olmuş Dead Or Alive 5 Plus.  Menünün hikaye kısmına giremediğimiz için , Tecmo Koei oyunu sevebilmemiz için bir çok öğeyi demoda serbest bırakmış . Hikaye dışında FIGHT  kısmında  4 adet dövüş seçeneği mevcut , bunun dışında TRAINING PLUS bölümünde serbest antremanın yanısıra oyuna alışmamız için oldukça uzun bir TUTORIAL bölümü de yapılmış ki benden tam puan aldı.

Gelelim yeni teknolojiye: TOUCH FIGHT .

Önceki haberleri takip edenler bilirler , oyunda dokunmatik dövüş unsurları göze çarpacak deniyordu. Nitekim bu bölümde de sadece dokunmatik ekranı ve bazen de kamerayı ayarlamak için hızlıca analog kullanarak rakibimizle dövüşmek mümkün.Fakat firma bu dövüş unsurunun yani, dokunmatik ekranın fazla kullanılmayacağının tahminini de vermiş bulunmakta.

Oyunun  güzel kısımlarından birisi ise EXTRAS kısmı. Kullanıcıya basit bir dövüş oyunu hissi yaşattırmak istemeyen TK ekstras bölümünde 4 adet ekstrayı 12 den vurmuş :

Bunlardan ilki SPECTATOR ; iki dövüşçüyü izleyici olarak dövüşürlerken izlemek gerçekten keyif verici.Ayrıca PHOTO MOD kullanılarak da hoşumuza giden hareketleri Uncharted’daki gibi fotoğraf çekerek kaydedebiliyoruz.
MOVIES bölümünde ise Story bölümünde karşımıza çıkan güzel videoları izleyebiliyoruz. Tekken’de de bu mod vardı.
FIGHT RECORD , dövüş istatistiklerimizin tutulduğu 7 sayfalık koca bir arşiv odası.
Bir de TITLE denilen bir kısım var. Burada da 2 adet title almamız mümkün.

Ve veda satırları …

Oyunumuz piyasaya çıktı bildiğiniz gibi ve Us PSN fiyatı 39,99 USD iken Paradise eklenti paketi ile beraber 49,99 USD ‘a satılıyor. Ayrıca bir çok kıyafet de 5 dolara satılmaya çalışılacak. ( kostüme para vermenin mantığını hala kavramış değilim, ama konu japonlar  ise durum farklı :) )
Oyun bunun yanında 60 FPS gibi bir Frame Rate oranına sahip. Demosunu oynayabilmek için 2,5 Gb ‘ı gözden çıkarmak ve hafızamızdaki bazı oyun,film ,müzik,vs. gözden çıkarmak gerekiyor.Oyunun TOUCH PLAY özelliği, grafiklerin canlı oluşu, dövüş tekniklerinin tutarlılığı, training plus menüsü,hikayenin geniş oluşu ise büyük bir artı. Oyunun Türkiye’deki fiyatı için ise 100TL’yi aşacağı söyleniyor. Eksi bir yanını demoda da göremediğime göre benden tam not aldı diyebilirim.
Sizleri bu uzun yazının sonunda bir video ile uğurluyorum.  Yeni bir oyunda görüşmek üzere iyi seyirler :

  • osman

    inceleme güzel olmuş

  • hasan

    Türkiyeye ne zaman gelecek bilginiz varmı?