Disgaea 4: A Promise Revisited (İnceleme)

Tarih Ağu 22 2014 - 3:18pm - Elluin
1618
GENEL PUAN
 • Grafikler
 • Ses
 • Oynanabilirlik
 • Atmosfer

Disgaea 4 A Promise Revisited

2003 yılında Playstation 2’de ilk macerasına başlayan Disgaea serisi yakaladığı başarı sayesinde 11 yıldır bizlerle. Serinin 4. oyunu Disgaea 4: A Promise Unforgotten 2011 yılında Playstation 3 için çıkmış ve oyunculardan olumlu not almıştı. İşte bu başarının ardından yapımcı NIS Disgaea 4: A Promise Revisited adıyla oyunu PS Vita oyuncularının beğenesine sunuyor, tabi ki bu versiyonda PS3 versiyonunda olan tüm yüklenebilir içerikleri(DLC) dahil ederek. Gelin Srpg türünde olan Disgaea 4: A Promise Revisited oynamaya değer bir oyun mu sorusunu beraber cevaplayalım.

 

Kan Mideme Dokunuyor Sardalye Alsam?

Vampir teriminin hayatımıza girişi 18. yüzyıl şiirlerine dayanıyor ancak popülerleşmesi 19. Yüzyılın başlarında John Polidori tarafından yazılan kısa hikaye The Vampyre ile olmuş. O günden bu güne yazılan binlerce vampir hikayesi sayesinde bugün vampirler fantastik edebiyatın vazgeçilmezlerinden biri.

Hikayemizin baş kahramanı Valvatorez de bir vampir ancak alıştığımız kan içen ve kalplere korku salan türden değil, sözünü tutmayanlara dayanamıyor o kadar. En sadık hizmetkarı Fenrich ise bir kurtadam (Oyunun klişelere karşı tutumunu az çok anlamışsınızdır heralde).

İşe sardalyenin yararlarını anlatarak başlayan Valvatorez kan içmek yerine sardalye yemeyi tercih ediyor ve hayatta en korktuğu şey sardalye kılçıklarının boğazına takılması. Disgaea’nın bu absürd komedi anlayışı kendini fazla ciddiye alan bir çok oyundan sonra hoş karşıladığım bir yenilik. Nihayetinde hepimiz balık seviyoruz, bir vampirin bizim kadar sevmesini yadırgayacak değiliz öyle değil mi?

 

Süper Mega Ultra Ölüm Vuruşu!

Disgaea 4 her ne kadar absürd bir komedi anlayışına sahip olsa da aslında çok derin bir oynanış mekaniğine sahip. Srpg türünde olan oyunumuzda yaratabildiğimiz insan ve yaratık olmak üzere 2 çeşit tür bulunmakta. Yarattığımız insan karakterler; muşta, kılıç, mızrak, balta, yay, silah ve asa türünde silahlar kullanabiliyor(elbette her silahın kendine has artı ve eksileri mevcut), yaratık karakterler ise Art adı altında kendilerine has silahlar kullanabilmekteler. Yaratık türünden karakterlerin en büyük avantajı Magicchange(insan karakterle birleşmek) ve Fusion(yaratık karakterlerle birleşmek) kullanarak savaş alanının dengesini bir anda değiştirebilmeleri, doğru birleşimleri kullanarak düşmanlarınız üzerinde büyük bir üstünlük sağlayabiliyorsunuz. Elbette ne tür bir takım yaratacağınız tamamen stratejinize bağlı, oyun ise bu konuda herhangi bir sınırlandırma getirmiyor ve özgürlüğü oyuncunun ellerine bırakıyor.

 

Her srpg oyununda olduğu gibi Disgaea 4’de de karakterlerinizin pozisyonu çok önemli. Doğru karakterleri doğru sırayla yerleştirmeniz halinde(örneğin yan yana, arka arkaya, L şeklinde gibi) normalden çok daha güçlü saldırılar yapmanız mümkün. Elbette yapmanız gerekenler sadece bunlarla sınırlı kalmıyor, neo panel ve neo block sistemleri savaşları daha da stratejik hale getiriyor. Yerde oluşan neo paneller değişik renkler oluşturuyor ve haritaya göre her renk farklı bonuslar veya dezavantajlar sağlıyor. Neo blocklar ise bu renkleri değiştirip savaş alanını istediğiniz gibi şekillendirmenize yarıyor. Bu mekaniklere ek olarak evility(skill), blokları ve karakterleri kaldırıp fırlatma gibi özellikler de mevcut. Tüm bu mekanikleri iyi öğrenmek önemli çünkü bölümler ilerledikçe karşınıza daha komplike haritalar çıkıyor ve küçük bir hata oyunu kaybetmenize neden olabiliyor.

Disgaea 4’ün detaylı sistemi eğlenceli olmasına karşın seriye yeni başlayacak oyuncular için biraz kafa karıştırıcı olacağını belirtmekte fayda var. Oyunun yaptığı en büyük hatalardan birisi bu sistemleri ardı ardına oyuncuya fazla nefes aldırmadan öğretmeye çalışması.

Oyunun yaptığı hatalardan bahsetmişken bir diğerini de ekleyelim. Yüzlerce saatlik oynama süresine sahip Disgaea 4’ün bazı oyuncuları sıkacak bir diğer yanı ise en başlardan yapmanız gereken “grind”. Kimi oyuncuların hoşuna giden, kimi oyuncuların ise nefret ettiği grindden biraz da olsa kurtulmanın bir yolu var neyse ki. Senatodan onaylatmanız halinde (Senato nedir?.. Az sonra!) kasabaya gelen Cheat Shop sayesinde kazandığınız deneyim puanlarını arttırmak mümkün.

 

Kabul edenler? Etmeyenler? Kabul Edilmiştir!

Disgaea 4 bizi altından lavlar akan küçük bir kasabaya bırakıyor ve tüm önemli işlerimizi bu alandan halletmemiz gerekiyor. Aynı zamanda oyunda devrim niteliğinde bir yenilik bulunuyor. Bundan böyle kredi kartı taksitlerinizi ve su faturalarınızı gerekli Npcler yoluyla internet üzerinden ödeyebileceksiniz!

Kulaklarınıza inanamıyorsanız inanmamaya devam edin lakin malesef böyle bir durum söz konusu değil. Hayatınızı kolaylaştıracak bu tarz bir yenilik olmasa da kasabamızda oyun dünyasını etkileyecek işlemler gerçekleştirebiliyoruz. Zırh ve silah satıcılarından alım satım yapabilir, evility dükkanından gerekli skillerinizi satın alabilir, item worlder’dan belirlediğiniz bir ekipmanı güçlendirebilirsiniz.

Cam-Pain HQ ise oyunun en ilginç özelliklerinden birisi. Bu alanda çeşitli binalar yapabiliyoruz ve her bina belirlediğimiz karakterlere bonus özellikler sağlıyor. Bunların haricinde çeşitli şeytanlardan oluşan bir senato mevcut. Oylama sistemiyle çalışan bu senatoda gerçekleşmesini istediğimiz tasarıları diğer şeytanların huzuruna sunuyoruz ve kabul olması durumunda istediğimiz özellikleri kullanabiliyoruz (Örneğin yeni bir binanın kurulumu veya dükkanlarda daha kaliteli ekipman satışı gibi). Senatoda oylama yapan karakterlerle iletişime geçip tasarı hakkında ne düşündüklerini öğrenebiliyor ve bu “şeytan”lara rüşvet vererek fikirlerini değiştirebiliyoruz. Sizi bilmiyorum ama bu sistem bana bir yerden tanıdık geliyor.

 

Bir Sardalye Trajedisi 

Disgaea 4 başarılı 2D grafikleri ve oyunun havasını başarıyla yansıtan kaliteli müzikleriyle Vita’da sprg arayanlar için doğru seçimlerden birisi. Yüzlerce saat harcayabileceğiniz ve fiyatının hakkını verecek kadar içerik mevcut. Kusursuz bir deneyim değil ancak kılçıkları boğazınıza takılacak kadar da büyük değil.

 • YASİN EŞİN

  admin ps vita kırıldımı kesin olarak youtube da kırıldığıyla ilgili videolar var

 • Pegasus

  Güzel bir inceleme olmuş. Ellerine sağlık ^^

 • uncharted3

  nerden indircez psvıtya bunu

 • uncharted3

  uncharted3 oynıyn yokmu lan

 • Yusuf

  Güzel inceleme