Escape Plan (İnceleme)

Tarih Nis 17 2012 - 2:36pm - hezarfenburak
2488

ESCAPE PLAN

Hadi Kaç Kaçabilirsen

Tatlı ve sevimli iki balonumsu yaratık; sıska olan Lil, şişman olan Laarg. Biyanda da kaçmamız gereken hapishanenin Patronu Bakuki. Koyunlar, Bakuki’nin küçük sevimsiz adamları, tuzaklar derken elimizde PS Vita. Tabi ki çok eğlenceli bir oyunun betimlemeleri bunlar. Siyah beyaz görünümüyle, PS Vita’nın donanımsal özelliklerinin çoğunu başarılı bir şekilde kullanabileceğimiz bir bulmaca oyunu Escape Plan.

Menüden New Game diyerek yeni oyuna başlayabiliyoruz. Eğer önceden kayıtlı oyunumuz varsa Load Game diyoruz. Herhangi birini seçtikten sonra karşımıza; Start (Başla) levhası, hemen solunda Options (Ayarlar) ve en sağda istatistik, toplanabilir işaretler ve yapımcıların içinde bulunduğu bir levha çıkıyor. Uzatmadan start diyoruz ve eğlenceli ve biraz trajikomik macera başlıyor.

Oyunda 2 karakter yönetiyoruz. Lil ve Laarg. Onları istediğimiz yere yürütmek için ön dokunmatik yüzeyde karakterlerimizin sırtlarına doğru bir çizik atıyoruz. Laarg şişman olduğu için çok yavaş hareket ediyor fakat bazı duvarları, tahtaları kırabiliyor. Sıska Lil ise kahve içince tabiri caizse kafayı bulduktan sonra ön ve arka dokunmatik yüzeyde Lil’i iki parmak ile sıktığımızda ileri doğru fırlıyor. Yine Lil helyum gazı içerek şişiyor ve ön dokunmatik yüzeyde onu sürükleyerek ilk hareketi veriyor ve ardından sensörler yardımıyla istediğimiz yere uçuruyoruz. Kısacası oyunu oynamak basit fakat bazı bulmacalar cidden insanı çok zorluyor. Defalarca oynamak gerekebiliyor.

            Bazı bölümlerde toplanabilir işaretler olduğunu ve bunların bazen çok zor keşfedildiğini söyleyebiliriz. Topladıkça Trophy kazanabiliyoruz. Koyunları kötü emellerimize alet edebiliyoruz. Kötü demişken aslında amacımız onlara zarar vermek değil tabi ama oyundaki tek amacımızın hapishaneden kaçmak olduğundan mecbur kalıyoruz. Bazı bölümleri ise Bakuki’nin küçük sevimsiz! adamlarını ortadan kaldırmadan ilerleyemiyoruz yoksa onlar bizi ortadan kaldırıyor.

Oyun çok hoş grafiklere sahip. Nvidia PhysX kullanılmış olması güzel olmuş. Laarg’ın göbeğinin sallanması, Lil’in kahve içince çılgına dönmesi kısacası animasyonlar harika. Çevrede etkileşimli birçok nesne bulunuyor fakat nesnelere dokunmak hanenize size eksi puan yazdırıyor. Çünkü oyundaki genel amaç olabildiğince az dokunuşla bölümleri çözmek ve kapıdan geçmek. Bu iki karakter için de böyle.


Gelelim oyunun dinlemekten sıkılmayacağınız muhteşem müziklerine. Kimi zaman keman ile hüzünlendiriyorken kimi zaman hareketli bir müzikle bölümü tamamlıyoruz. Gerçekten oyunun duygusunu yansıtmış diyebiliriz. Ses efektleri ise gayet yerinde, olması gerektiği gibi. Karakterlerin ölürken hava kaçırmaları, Laarg’ın iki dokunmatik yüzeyde sıkıştırınca gaz çıkarma sesleri, Lil’in aşırı sıcak bir ortama
girdiğinde inlemesi çok komik.

            Ben daha önce bu tarz oyunları pek oynamamış biri olarak Escape Plan’den bir hayli zevk aldım. Oyunu Limbo’ya çok benzetenler de var, siyah beyaz teması, ilerleyişi benziyor gerçekten de. Fiyatı güzel ülkemizde 24,99 TL olan oyunun boyutu ise yaklaşık 840 MB. Toplamda 70’e yakın bölümden oluşuyor ve yeni gelen Bakuki’s Lair adlı ücretsiz indirilebilir paketle sıkılmadan oynayabileceğiniz 40 bölüm daha ekleniyor. Ayrıca bu paketle çeşitli hataları gideren güncellemeler de geliyor. Ben Escape Plan’ı kesinlikle deneyin diyorum. Deneyin hatta alın! Alın ki Lil ve Laarg’ı bu tatlı macerada yalnız bırakmayın.

  • UMBUT

    Oyun cok keyifli,limbo ile mental olarak benzese de bence  limbo cok daha kaliteli ve urkutucu.Ayrica muziklerin bir kismi unlu ustadlarin klasik muziklerinden olusuyor. Mozart’dan Turkish March bunlardan biri;)