Famitsu: “Oyuncuların %64’ü Vita Almayı Planlıyor”

Tarih Oca 21 2013 - 10:52pm - Skaty
888

vita satis

Ünlü Japon oyun dergisi Famitsu, düzenlediği bir ankete ait önemli veriler paylaştı. Anketin sorusu “bu yıl almayı planladığınız ürün”Famitsu okuyucularının bu soruya verdiği yanıt Sony yöneticilerinde küçük bir gülümseme yaratabilir.

Anket sonuçları PS Vita için oldukça olumlu gözüküyor. Katılımcıların %75’inin erkek,  %25’inin de kadın olduğu ankette PS Vita %64’lük bir oranla listenin zirvesinde yer alıyor. Hemen ardındanda  48.2% ile 3DS geliyor. Tam listeyi aşağıda bulabilirsiniz. Katılımcılara birden fazla oy hakkı tanınmış.

 1. PS Vita – 64.0%
 2. 3DS – 48.2%
 3. Wii U – 33.8%
 4. PS3 – 25.2%
 5. PC – 14.4%
 6. Xbox 360 – 10.6%
 7. Smartphone – 10.0%
 8. PSP – 9.6%
 9. Wii – 9.0%
 10. iPad – 7.0%
 11. DSi/DSiLL – 5.2%
 12. iPhone – 5.0%
 13. iPod Touch – 4.0%
 14. Other – 2.4%

PS Vita’nın Japonya’da seyreden düşük satış rakamları 2013’de değişecek gibi gözüküyor, ancak bu rakamların anketteki gibi istikrarlı olabilmesi için kaliteli oyunların duyurulması da şart. 2013’ün ilk çeyreğinde Sony’nin 3-4 tane AAA oyunu duyurması çok önemli, insanların tetikleyici bir unsur beklediği çok açık. Elbette bu yıl yapılacak olan fiyat indiriminin de bunda büyük etkisi olacaktır.

Siz ne düşünüyorsunuz ? Siz de bu %64’lük dilimin içinde misiniz ?

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • madenli

  ben ilk açıklandıgında almak için elimden geleni yaptım ve aldım şimdi sorasanız o %64 girermisin diye hiç işim olmaz sonynin ürünlerini seviyorum ps 3 var oynamadıgım oyun kalmadı ama gel gelelim vita tam bi hüsran ne oyun ne uygulama satsan satılmıyoo (bu şaka diil satılmıyo kimse aqlmıyoo:) atsan atılmıyoo:) suan oyandıgım oyunlar psp oyunları çünkü vitada oyun yok şu veryansınım belkide vitayı daha ileri götürmez ama vitanın durumunu açıklıyoo

  • anonim

   Ben Vita’yı alalı 1 yıl kadar oluyor ve evimde birde XBOX-360’ım var.Eğerki XBOX’ım olmasaydı Vita’nın beni tatmin etmeyeceğine adım gibi eminim fakat evinde PS3-XBOX gibi bir ev konsolu varsa bu evdeyken Vita’yı kullanmayacağını kullansan bile en fazla gamepad olarak kullanacağını gösterir.Sık sık seyahatlere çıkan ve bu süre zarfında Vita’yı elinden düşürmeyen benim gibi bir kullanıcı için gayet yeterli geliyor bana ama başta RPG olmak üzere bir çok alandaki oyunları geliştirilmeli ve sayısı arttırılmalı bencede.

 • Elluin

  Haberin kaynağını link olarak alabilir miyiz?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Bunu atlamışım :) Kaynak Famitsu dergisinin kendisi ancak derginin taranmış görüntüsü yok. Famitsu’nun forumlarında konusunu görmüştüm haberin çıktığı dönemde, haberin doğruluğu için bir şüphem yok.

 • hasasn

  ps 3 sahibiyim ve o 64 ün içindeyim bla bla bla

 • Junos Toure

  En son most wanted grafiklerini gördükten sonra “neden almıyorum ki?” diye hayıflandım bende.

 • hola

  dostum japonyada yasayan biri olarak, su liste bastan sona palavra :)
  bir kere ds ezici bir ustunlukle sony nin onunde ve bunun degismesi imkansiz gibi bir sey…

  ha liste basi wii u olsa emin ol cok iyi bir tespit derim … wii u -3ds ve arkasindan smartphone olsa 100% tam isabet derim…5 yildir burada yasiyorum….japon oyuncularinin ezici bir cougunlugunun oynadigi oyunlari goruyorum …..yasam tarzlarini goruyorum ..psvita hicde bunlarin icinde degil….siz ustunuze duseni yaptiniz haber niteligi tasidigi icin..ama eger bu roportaj bir japon oyund ergisinden cikmissa emin olun ya sony den para almislardir yada sirf girgir olsun diye yazmislardir..baska bir secenegi yok :)