FIFA’da PS3-PS Vita Cross-Platform Multiplayer Desteği Olacak mı ?

Tarih Ağu 15 2012 - 9:44pm - Skaty
1396

Platformlar arası multiplayer desteği birçok oyuncunun yıllardır kurduğu bir hayal. Bu hayal PS Vita ile gerçekleştirilmeye çalışılıyor. Platformlar arası multiplayer dünyasına ilk olarak WipeOut 2048 (Vita) ve WipeOut HD (PS3) ile ayak bastık. Ancak bu hayalin tam olarak gerçekleşebilmesi ancak bu özelliği FIFA serilerinde de gördüğümüzde olabilecek bir şey. Peki bu mümkün mü ? Elbette mümkün ancak asıl soru şu: Bu özelliği FIFA 13’de görebilecek miyiz ?

Maalesef “bu yıl için” cevap hayır. EA, bu türde platformlar arası etkileşimi FIFA 13 için düşünmüyor ancak gelecekteki seriler için bir takım çalışmalar başlamış bulunmakta.

EA Sports’dan David Rutter EuroGamer FIFA ile ilgili bilgiler verdi, işte önemli noktalar.

Vita versiyonunu hazırlıyoruz. Sony, dün FIFA’nın duyurusunu güzelce gerçekleştirdi. Oyuna FIFA 13 mü yoksa FIFA Soccer mi denileceğini bilmiyorum.

 

Sony, GamesCom konferansında FIFA’nın PS3 ve PS Vita versiyonları hakkında detaylı bilgiler paylaştı. Bu bilgiler arasında Sony’nin satış stratejisi olan Cross-Buy‘un FIFA oyunlarında nasıl işleyeceği de vardı. Buna göre oyunun PlayStation 3 sürümünü satın aldığınızda Vita sürümünü de almak için küçük bir miktar daha ödemeniz yeterli olabilecek (henüz netleşmedi), diğer oyunlarda genellikle Vita sürümü ücretsiz olacağı duyurulmuştu ancak Sony’nin EA ile olan anlaşması diğerlerinden farklı işleyecek gibi görünüyor. Konumuza dönecek olursak; Sony’nin PS3 ve Vita arasında tanıttığı cross-platform özellikleri akıllara “acaba cross-platform multiplayer da olacak mı? sorusunu getirmiş olacak ki EuroGamer konuyla ilgili David Rutter ile röportaj gerçekleştirmiş.

David Rutter konuya açıklık getiriyor:

Bizde cross-platform play yok. Yapılması gerekenler arasında önceliklerimize baktığımızda; şut, pas, yapay zeka vb. gibi özellikler üzerinde çalışmak ve bunların belli bir kesime hitap etmesinden ziyade herkese hitap etmesi için odaklanmak istiyorsunuz, biz de bunu yaptık ve başarılı bir iş çıkardık.

 

Kafa karıştıran açıklamaların ardından Rutter’e PS3 ile Vita arasında veri transferi mümkün olacak mı diye soruluyor ve Rutter: Şu an görünürde bir şey yok ancak yakın bir gelecekte bu mümkün olabilir.” EuroGamer yakın bir gelecek kavramını netleştirmek için bir sonraki oyunda bu özelliğin olup olmayacağını sorduğunda ise Rutter: ” Platformlar arası futbolda şu an çözmeye çalıştığımız şey; tüm cihazların bir biri ile nasıl bağlanabileceğidir.

EA, farklı platform cihazlarını birleştirme konusundaki ilk adımlarını Most Wanted oyununda atmış oldu. CloudComplete adındaki bu yeni özellik bir platformda oluşturduğunuz profilinizi diğer platforma taşımanıza olanak sağlıyor. Bu özelliğin FIFA’da da yakın zamanda kullanılmaması için bir sebep yok, cross-platform multiplayer de bundan bir sonraki adım olsa gerek.

 

Siz ne düşünüyorsunuz ? Farklı platformların FIFA gibi devasa bir havuzda toplanması oyuncuları ve yapım şirketlerini nasıl etkiler ?

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

  • http://www.facebook.com/yunus.ozer.547 Yunus Özer

    oyunu ps3 e almak istiyorum ama kutulu aldığımız zaman oyunu vitaya nasıl yükleyecez acaba sadece  PSN den mi almak gerekiyor?