collapse

Gönderen Konu: LUFTRAUSERS [ İNCELEME ]  (Okunma sayısı 3535 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı UMBUT

  • Genel Moderatör
  • *****
  • UnReAL
LUFTRAUSERS [ İNCELEME ]
« : 10 Kasım 2014, 22:02:41 »
HErkese MErhaba ;


Retro tarzı oyunların revaçta olduğu şu aylarda yine böyle bir oyunla beraberiz. Zamanının atari salonlarında sıkça oynadığımız, kol kırdığımız oyunlarında benzer bir yapım olan Luftrausers’da ülkesini korumakla görevli kahraman bir pilotu canlandırıyoruz. Zamanının oyun renklerine sadık kalınmış (8 bit ) Luftrausers’ta uçurduğumuz uçakla ölmeden  (veya ölmek pahasına) düşman uçak ve gemilerini imha etmeye çalışıyoruz. Oyunun basit bir arayüzü var ve bizi sıkmayacak boyutta. Bu tarz oyunlarda birkaç ilave yapmak bence oyuncuyu kendine çekebiliyor. Mesela küçük istatistikler, yeni açılabilir seviyeler ve uçağın geliştirilebilir olması hep bizi bir adım daha ötesini yapmamız için teşvik ediyor.

Oyunda amacımız başta da dediğim gibi, iki boyutlu bir savaş alanındaki uçağı uçurmak . Birkaç tuş ile yaılabilen kontroller arasında bana kalırsa en iyi olanı , sol analog ile kontrolleri sağlayıp X ile ateş etmek. Analog çok iyi kullanılması gereken hayati bir organ, çünkü hem  gaz, hem fren, hem de yön kombinasyonlarını çok seri bir şekilde kullanabilmek gerekiyor. Kontroller konusunda daha önce incelediğim SUPER STAR DUST oyununun daha basit olduğunu söyleyebilirim.Burada hem düşman uçaklarından,hem onların füzelerinden kaçmamız gerektiği gibi,aynı zamanda hücumbotların,kruvazörlerin ve uçak gemilerinin gönderdiği roketlerin arasından akrobatik hareketler ile kaçmak, aynı zamanda onlara karşı ateş etmek de gerekiyor. Tabiki sadece kaçmak kovalamak kurgusu olmayan oyunda aynı zamanda denize de düşmemek gerekiyor; yani yatay yönde sınırsız ama dikey yönde sınırlı bir hareket alanımız var.

Oyunun grafiklerinin basit oluşunun yanında müzik olarak da Retro’ya sadık kalınması can sıkmıyor. Her ölümün ardından oyunun sonuçları epik bir savaş müziği ile karşımıza çıkıyor. ( Bir de gururlu sağ gözünü kaybetmiş 50'li yaşlarda ciddi bir komutan :) ) Sola hareket ederek yine tek gözünü kaybetmiş sarışın bayan komutanımızın huzurunda genel puanımızı,kaç savaş aracı yok etmişiz,global olarak ne kadar başarılıyız,bunları görebiliyoruz.Sağa gittiğimizde ise seviye atladıkça eklenti yapabileceğimiz silahları alabileceğimiz HANGAR’a uğramış oluyoruz.

Oyunda puan aldıkça ve düşman öldürdükçe aldığımız puanlar 3-5-8 gibi misli ölçülerde çarpılarak bize veriliyor.Bu da oyundaki becerimizi gösteren unsurlardan biri. Şuan US PSN’de PS PUS üyelerine ücretsiz sunulan oyunun gerçek fiyatı ise 9,99 USD.  Yaklaşık 7 aylık bir sürede bir çok oyun sitesinde çok yüksek puanlar alıp beğeni toplamış bu oyunun 66 MB gibi çok ufak bir yer tuttuğunu da belirtmekte fayda var. ESRB sisteminde HERKES TARAFINDAN OYNANABİLİR ibaresinin yer aldığı Devolver Digital imzalı bu eğlenceli oyunu denemekte fayda var.

GRAFİK: 3 ( Retro hayranlarını memnun edecek tarzda )
SES : 3 ( Savaş müziğinin olması güzel kabuledilebilir )
OYNANABİLİRLİK: 5 ( Hem zor oluşu,hem seviye ilerledikçe geliştirilebilen uçak ile savaşmak keyifli)
ATMOSFER : 4 ( Oyun zorlaştıkça etrafa dikkat veremiyoruz ama zaten çok da bir şey kaçırmıyoruz.)
FİYAT / HAFIZA : 4 ( Fiyatını düşünürsek yarı yarıya az olabilirdi.)
GENEL: 4 / 5 ( PS PLUS olanların hemen level atlayıp kupa kazanabileceği hoş bir oyun )
« Son Düzenleme: 10 Kasım 2014, 22:12:18 Gönderen: UMBUT »
Kararlar doğru ya da yanlış değildir.Kararlar karardır...!!
Kupaları Vita'nı Tanıştır Ana Sayfa Yazarı Bilgenin Gözünden [Metin] Müfettiş Gadget Buraların Popüleri [Bronz] Proje Takım Üyesi

Başlık için girilen etiketler:

 

* *

* Kupaları Tamamla

* SON MESAJLAR

psvita demo psp Gönderen: LordCha
[18 Kasım 2017, 17:38:39]


PS Vita Slim Ekran Çeşitleri Sorunu Gönderen: LordCha
[18 Kasım 2017, 17:38:10]


PS VITA REMOTE PLAY Gönderen: LordCha
[18 Kasım 2017, 17:36:20]


[SATILIK] Most WANTED ve LİTTLE BİG PLANET [Hediyeli] 60TL Gönderen: furkanbayraktar1
[15 Kasım 2017, 14:31:05]


[SATILIK] Most WANTED ve LİTTLE BİG PLANET [Hediyeli] 60TL Gönderen: herkezisyan
[12 Kasım 2017, 20:36:23]


Bir PS Vita Hastası: Justin Bieber [Vitaloji] Gönderen: hezarfenburak
[12 Kasım 2017, 16:59:40]


3.65 Gönderen: emrahmalkocoglu
[10 Kasım 2017, 11:33:57]

* OYUN ÇIKIŞ TARİHLERİ

Sorry! There are no calendar events available at the moment.

* GÜNCEL YAZILIM SÜRÜMÜ