collapse

Gönderen Konu: Ragnarok Odyssey İnceleme  (Okunma sayısı 5025 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı 325berkan

• Vita Kullanıcısı
  • *
Ragnarok Odyssey İnceleme
« : 23 Mart 2013, 14:50:03 »
Selamlar herkese. Vitadaki oyun açlığımı giderecek bir Action-Rpg oyununu inceleyeceğim sizler için. Malum Vitada fazla rol yapma oyunu yok -olanlarda Türkiye'ye getirilmiyor- Bir tek Dungeon hunter Alliance var o da zaten pek rağbet görmüyor.

Bugün sizlere bir Monster Hunter klonu olan ve bu işi bazı eksikleri olsa da kotaran Ragnarok Odyssey'i inceleyeceğim. Hatta Mh'dan daha başarılı yönleri de var. Ama yanına yaklaşamaz tabii :8):

Öncelikle oyunun biraz hikayesine değinelim, yapımcılar İskandinav mitolojisini kullanmış -ki oyunda sık sık farkedeceksiniz demirci bile yıldırım seni korusun tarzında şeyler söylüyor (bkz. thor)- Oyun devlerle insanların savaşını konu alıyor öyle pek sağlam bir hikayesi yok, gerek de duymuyor zira bu oyun devasa yaratıkları, iblisleri kestiğimiz bir rpg oyunu.

Biraz classlardan bahsetmek istiyorum;

Sword Warrior: Bu sınıf yüksek hasar ve defansa sahip. Hızlı ve güçlü kombolar yapabilirsiniz. Başlangıç için ideal bir sınıftır.

Hunter: Bu sınıf cidden hızlı ve uzaktan rakibinizi yenmeniz için etkili, tabii biraz kontrolleri zordur hunter'ın. Alışmanız lazım. Ortalama gücü ve defansı vardır. Hızlı ve uzaktan saldırması pot harcamadan görevi bitirmenize olanak tanır.

Hammersmith: Bu adamlar adından da anlaşılacağı üzere çekiç kullanırlar. afedersiniz ama hayvan gibi bir sınıf :D hasarı müthiştir, defansı ortalamadır ve en kötü özelliği biraz yavaş olmaları. bunun dışında güçlü bir sınıf.

Assassin: Eveeet işte benim classım. Rakibe öyle bir vurur ki göremezsiniz. ciddiyim. Combo içinde combo sanki comboption :kıskıs: yüksek hasar, yüksek hız ve tabii düşük defans. Dodge yapmada ustalaşmanız lazım aksi halde işiniz zor. Tüm paranız pota gider..

Mage: Bu class'ı oynamadım açık söyleyeyim. Ama screenshootlara baktığımda toprağı kaldırıp rakibe hasar veren bir sınıf olarak gördüm. Sadece bununla da sınırlı değildir muhtemelen. elemental büyüler kullanıyor olabilir. (ateş topu vs.) Büyücü oynamak isteyenler bu sınıfı seçecektir.

Cleric: Bunlar oyunun dindar sınıfı, paladin gibi düşünün. Hem şifacı hem tank. Arkadaşlarınıza heal basıp nice canlar kurtarabilirsiniz. Ayrıca yüksek defans ve HP'si vardır. ortalama bir saldırıları var. İyidir cleric hele ki online oynayacaksanız her partiye bir tane şart.

Sınıflar bunlar. Karakterinizi oluşturduktan sonra oyuna başlıyorsunuz. Toplam 9 chapter var. Chapter'ları tamamladıkça karakteriniz rank atlıyor, hp ve ap artışı oluyor (mh'dan farklı yanı da bu) gittikçe güçleniyorsunuz. Ama asıl etken oyunda kullandığınız silah ve zırhlar. Yaratık ve bosslardan düşen itemlerle zırh ve başlık yapabilirsiniz. Silahlarınız yaratıklardan düşüyor ve sadece + basabiliyorsunuz +9'a kadar yolu var. Ayrıca card sistemi var oyunda bunlarda aynı şekilde moblardan düşüyor. Karakterinizi özelleştirebilirsiniz böylece. Misal: Kritik kartı, Attack gücü kartı ve double attack kartı takarsınız yada başka kombinasyonlar deneyebilirsiniz. zehirli vuruş yapmak istiyorsanız poison takarsınız vesaire. Bu açıdan Monster Hunter'dan güzel olmuş diyebilirim. Görevleri guild'den alıyorsunuz. Toplama görevleri de var ama bunlar adamı yerde süründürüp mantar aratmıyor yaratıklardan düşüyor görev itemleri, akıcı olmuş oyun. Bosslar ne zor ne kolay tabi ben chapter 3'teyim ve zorlanmaya başladım. İlerde daha da zorlaşacaktır. Oyunda HP ve AP barınızın yanında bir bar daha var. Yaratıklara vurdukça tamamen doluyor ve rage(DS mode) moduna geçiyorsunuz. Devasa hasar veriyor bu mod ne kadar çok vurursanız o kadar canınız artıyor. Eğer hiç vurmazsanız canınız azalıyor ve sıfırlanıyor. Dokunmatik ekranı pot basmak için kullanıyoruz, pratik olmuş zaman kaybetmiyorsunuz. Ayrıca odanızda oyunu save'leyebilir yada class değiştirebilirsiniz.

Grafiklerden bahsedeyim biraz. Oyunun grafikleri çok canlı ve renkli. Işıklandırmalar iyi. Tabi daha da iyi olabilirdi. Oyunun boyutu dijital olarak 1.6 gb, normal sayılır grafikleri bu boyuta göre. Zaten önemli olan grafik değildir oynanış ve atmosferdir bana kalırsa diyorum..

Müziklerde fena değil açılış theme'i güzeldi zaten bir tek onu beğendim :D
Buyrun dinleyin:
Küçük | Büyük

Gelelim multiplayer'a... Zurnanın zırt dediği yer burası işte. Oyunda 2 bina var. Biri online oynamanıza olanak tanıyan görevleri daha zor olan bina, diğeri de single takılmak isteyenler için. Diğerinde de tek kişi oynayabilirsiniz ama dediğim gibi daha zordur görevler. Chapter 5'ten sonra oyun zorlaşıyor ve tek başına görevleri yapmanız zor. Bu nedenle 4'erli gruplar halinde göreve gidiyorsunuz. Ben baya zorlandım single oynarken. Açık olmayan chapter'ları oynayamıyorsunuz spoiler yememeniz için yapmışlar ve oldukça yerinde olmuş. Bazen lag oluyor ve eğer olursa player'la alakalı bir durumdur, başka bir odaya girebilirsiniz yada adamı banlayın ;D Farming olayı var baya yaygın multiplayer oynayanlar arasında. şöyle ki: Bir item'ı elde edebilmek yada bir silahı geliştirmek için defalarca aynı boss'u kesmek zorunda kalabiliyorsunuz. Ayrıca online oynarken rahatlıkla mesajlaşabilirsiniz diğer oyuncularla. Yüz ifadeleri, jestler falan var da detaya girmeyeceğim. Güzel hatunlar var kalp atın onlara ;D Online'ı zevkli, tavsiye ederim.

Genel olarak oynanışı keyifli uzunca bir gameplay vaadeden güzel ve başarılı bir yapım olmuş. 10 üzerinden 8 veririm ben bu oyuna. Ayrıca oyunda unique itemler var. Bunları da toplamak isterseniz 30-40 saat, online da oynarsanız daha da artar bu gameplay süresi. Söyleceklerim şimdilik bu kadar :)

Edit: Oyunu almak isteyen arkadaşlar oyun US,EU,TR psn'de dijital olarak var. Türkiyede pek yok, ben forumdan aldım. Kutulu olarak ebay'den, amazon'dan alabilirsiniz.
« Son Düzenleme: 01 Nisan 2013, 17:53:16 Gönderen: 325berkan »

*

Çevrimdışı nehiryeli

• Vita Kullanıcısı
  • *
Ynt: Ragnarok Odyssey İnceleme
« Yanıtla #1 : 23 Mart 2013, 16:14:44 »
Oyunun sayısal hali trpsn'de de var.

*

Çevrimdışı 325berkan

• Vita Kullanıcısı
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Mart 2013, 16:57:49 »
bilmiyordum, teşekkürler düzelteyim hemen

*

Çevrimiçi kalel1897

• Uploader
  • *
« Yanıtla #3 : 23 Mart 2013, 17:08:21 »
sağlam inceleme eline emeğine sağlık sıkılmadan tamamını okudum yazının, en sevdiğim oyun tarzı, bulabilirsem alıcam, kısmet olursa beraber bi takım olur multi oynarız :ok:
« Son Düzenleme: 23 Mart 2013, 17:08:56 Gönderen: kalel1897 »
Kupaları Miyazaki

*

Çevrimdışı 325berkan

• Vita Kullanıcısı
  • *
« Yanıtla #4 : 23 Mart 2013, 17:15:35 »
rica ederim :) inşallah hocam şu modemde bir gelsin akarız hep beraber :D

*

Çevrimiçi kalel1897

• Uploader
  • *
« Yanıtla #5 : 23 Mart 2013, 17:22:56 »
vitayı aldığımda unchartedtan sonra büyük umutlarla bu tarz bi oyun olan dungeon hunter ı aldım oyunu en fazla 15-20 dk oynadım sanırsam grafikleri yüzünden soğudum adamın boyutu çok ufaktı  kameranın adama yakın ayarlanmıs olduğu kısaca gerçek boyutlarda olduğu oyunları seviyom umarım anlatabilmişimdir

*

Çevrimdışı 325berkan

• Vita Kullanıcısı
  • *
« Yanıtla #6 : 23 Mart 2013, 17:26:11 »
Anladım. bende öyle uncharted'dan sonra DH'ı aldım. beğenmediğim halde para verdiğim için mecburen 2 kere bitirdim :kıskıs: Ama o kadar da kötü değil, online'ı için alınabilir.

*

Çevrimdışı UMBUT

• Genel Moderatör
  • UnReAL
« Yanıtla #7 : 23 Mart 2013, 23:25:13 »
HErkese MErhaba ;

Oyunun RPG öğeleriyle ilgili detay verebilir miyiz ? KArşılaştırma yapabilir miyiz ? Almaya değer mi ?
Kararlar doğru ya da yanlış değildir.Kararlar karardır...!!
Kupaları Vita'nı Tanıştır Ana Sayfa Yazarı Bilgenin Gözünden [Metin] Müfettiş Gadget Proje Takım Üyesi Buraların Popüleri [Bronz]

*

Çevrimdışı 325berkan

• Vita Kullanıcısı
  • *
« Yanıtla #8 : 24 Mart 2013, 00:13:22 »
Almaya değer mi? Bana kalırsa değer. Hatta arşivlik bir vita oyunu diyebilirim. Biraz abartıyor da olabilirim bilmiyorum daha oyunu bitirmedim. Ancak rpg oyunu seviyorsanız hoşunuza gidecektir. Level atlama sistemi yok sadece. Onun dışında Tonla kostüm, kostüm çeşitliliği kadar olmasa da silah ve headgear'lar var. Baya görev var her chapterda ortalama 15 görev var desek 9 chapterdan 135 görev ediyor..Kaldı ki ekstra görevlerde var isteğe bağlı yapmanız. Bosslardan da item düşüyor onlarla zırh,başlık falan yapıyorsunuz. Oyunları kıyaslamayı pek sevmiyorum ama CoD yahut RE burning skies alacağıma bunu alırdım. Oyunun türleri farklı olabilir ama içerik olarak ortalamanın biraz üstüne diyebilirim. Ha şu da var şimdi biliyorsunuz Persona 4 Golden çıktı vitaya eğer saf rpg arıyorsanız onu alın derim. Bu oyun biraz daha Monster Hunter-Devil May Cry karışımı olmuş.

*

Çevrimdışı UMBUT

• Genel Moderatör
  • UnReAL
« Yanıtla #9 : 24 Mart 2013, 03:00:50 »
Level atlama olmazsa ben ona FRp veya RPG diyemem ki :) O zaman Diablo 2 gibi birşey olmuş, savaşmaya dayalı,role dayalı değil... YAnış mı anladım ? :)

Neyse beklemeye devam öyleyse... :) Teşekkürler bilgi için.
Kararlar doğru ya da yanlış değildir.Kararlar karardır...!!
Kupaları Vita'nı Tanıştır Ana Sayfa Yazarı Bilgenin Gözünden [Metin] Müfettiş Gadget Proje Takım Üyesi Buraların Popüleri [Bronz]

* *

* Kupaları Tamamla

* SON MESAJLAR

Psvita Updata Ve Dlc Gönderen: arif02
[6 saat önce]

Vita Save Manager v0.8.0 Gönderen: krocn
[23 Nisan 2017, 12:42:29]

Oyunlar Hafıza kartı olmadan çalışırmı ? Gönderen: kelebek332
[21 Nisan 2017, 19:58:11]

Maidump Gönderen: niksarli1979
[21 Nisan 2017, 18:31:23]

kahraman konsol 2. el oyun satıyor. Gönderen: furkanbayraktar1
[21 Nisan 2017, 11:46:38]

kahraman konsol 2. el oyun satıyor. Gönderen: fikoo
[20 Nisan 2017, 22:44:10]

Yeni Adrenaline Psn Active Rehperi Gönderen: edmilson
[20 Nisan 2017, 14:07:51]

* OYUN ÇIKIŞ TARİHLERİ

Sorry! There are no calendar events available at the moment.

* GÜNCEL YAZILIM SÜRÜMÜ