collapse

Gönderen Konu: RAINBOW MOON [ İNCELEME ]  (Okunma sayısı 3753 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

Çevrimdışı UMBUT

 • Genel Moderatör
 • *****
 • UnReAL
RAINBOW MOON [ İNCELEME ]
« : 08 Ocak 2014, 06:08:59 »
...Ve birşeyleri daha da kötü yapmak için Baldren’in karanlık bilinmeyen bir yerde mahsur kalması yeterli değildi ; cennet sayılan bir yerin yaratık ve canavarlarla dolu gerçek bir cehenneme dönüştürdüğü kapıyı açması da tuz biber oldu.Kahramanımızın yapması gereken tek bir şey vardı :

O KAPIYI KAPAMALI VE KENDİ DÜNYASINA DÖNMELİYDİ …


RAINBOW MOON


Herkese Merhaba ;Güzel bir yapımla başbaşayız. Bu tarz strateji ve Fantasy Role Playing tarzı oyunlara genelde kuşkuyla bakarım,çünkü konsolda oynanabilirliği hep düşmüştür. Bu tarz bazı güzel oyunların Vita’nın daha yeni sürüldüğü tarihlerde ortaya çıktığını biliyorsunuz.  Gerçekten de başarılı oyunlar yapıldı. Şimdi de aslında adam gibi ilk FRP deneyimimi inceleme vakti gelmiş de haberim yok . Bu yüzden şimdilik diğer FRP tarzı oyunlarla karşılaştırma yapamayacağımı belirtmeliyim. En azından ilk izlenimlerimi görmüş olursunuz ve kendi fikirlerinize karşılaştırma yapma şansımız olur. Neyse,lafı uzatmadan gelelim menüye :


Menü aslında anlatmaktan keyif almadığım bir kısım. Zaten bildiğiniz gibi New Game, Continue Game ve Load Cross-Save kısımlarından ne çıkabilir ki ? Yeni oyun, kayıtlı oyuna devam ce Cross-Save kısmından oyunu yükleme,ya da kayıtlı başka bir bölümden devam etme olarak nitelendirebiliriz.


KÖYE GELEN YABANCIYA GÜVEN AZDIR …


Klasik olarak bir FRP oyununda şu tarz işlemler yapılır. Bir karakter seçilir, saç,göz boyanır,kılık kıyafet giydirilir ve oyuncuya bir karakter kazandırılır. Şöyle ki , oyun başlamadan önce genellikle bu karakterin ana yapısının belirlenmesi istenir. Genelde karakterimiz ya bir savaşçı, ya bir sihirbaz, ya da güvenilir bir kişi olmuştur. Bu oyunlarda da savaşçı düşmanla çarpışmalarda iyidir, güvenilir kişi genellikle detaylı bilgileri köylüden ( HİÇ SOSYETE HAYATI GÖRMEDİM BEN :D ) alır ; sihirbaz da az bilgi az dövüş, bol sihir ile ortalarda gezinir. Oyunda bir de SEVİYE ATLAMA ( LEVEL UP ) denen bir olgu vardır. Gerekli tecrübe puanlarını ( EXPERIENCE POINTS )aldıktan sonra oyuncu seviye atlar, bu atlama sonrası gücünde sağlığında,hızında ve yeteneklerinde ya otomatik bir atlama olur ; ya da atlattırılır :P Bununla beraber köylü milletin efendisidir misali halk bu adama inanmaya başlar, daha çok bilgi verir ödül verir,doyurur yiğidimi evlendirir  :-* falan… (!) Eeee yok pardon, biran bizim köy düğünleri aklıma geldi   ;D

Bu fasıllarla beraber karakterimiz köyün etrafındaki hipermarketlerden bolbol zırh,silah,sihir,içecek yiyecek alır, hem sağlığını, hem enerjisini korur, hem de yeni silahlar alarak teknolojiye uyar. E düşmanlar rahat durur mu ? Onlar da mahalleden abilerini toplarlar, 1 kişiye saldırırken olur grup 10 kişi… :boxx:

-Ahan da böyle ;)

Bir de bu yetmezmiş gibi köylü boşuna güvenmiyor ya, OĞLUM GİT BAKKALDAN 2 KİLO UN 10 YUMURTA AL diyecek hali yok, onlar da o zamanın şartlarına uygun gaydırıguppak kanat getir,elmas getir, bilgi topla, yok o yaşıyor mu falan diyerek gerekli bilgileri toplattırır,öldünmü kaldınmı diye de sormaz, ÖNCE MAL SONRA BİLGİ diyerek size o malları ya da bilgiyi getirttirir ve sonunda bir şey verir.Ya yeni bir zırh , ya yeni bir  bilgi falan filan… Kaç seviye atladığının önemi yoktur.


KÖYLÜNÜN GÜVENİ SAĞLAMDIR, YA SONRA ?


İşte bizim oyun da tam böyle bir şey… Hadi bu kadar geyikten sonra biraz oyunun oynanabilirliğinden bahsedelim :D ( Sıkılmadınız değil mi ? )

Bu oyunda da başlarken bizden 4 şey istiyorlar :

CAREFUL AND SECURED : Oyun başlangıcında kendimizi savunabileceğimiz basit takviyeler ile başlıyoruz.
WELL SUPPORTED : Destekli yani. Bakkaldan malzeme alabilmemiz için para destekli başlıyoruz.
FORWARD LOOKING:Önümüzdeki maçlara bakıyoruz :Hayatta kalabilmemiz için gerekli bazı sağlık ve yemek kitleri ile destekliyiz.
ADVENTURESOME : Herşeyi kendimiz hallediyoruz. Sorumluluk sahibiyiz yani.


Başta da belirttiğim gibi, oyun hikaye ile başlıyor. Bizi hikayeye hazırlıyor diyebiliriz.

Oyundaki tuşları ve menüleri açıklarsak eğer ;

İlk etapda sağ üstte bir saat yer almakta, bu saat o günün saatini gösteriyor. Ok işaretli daiire ise günün hangi evresinde olduğumuzu belirtiyor. Oyunda gece konaklama gibi bir şansımız var ; eğer ateş gibi bir şey bulursak konaklayıp dinlenebiliyoruz,savaş sonrası enerjimiz full oluveriyor.

Alt kısımda ise kahramanımızın adı ve iki adet bar mevcut. Yeşil olan savaş için ve hayat için gerekli enerji , mavi ise sihir puanı. Bazı sihirlere ulaştığımızda her kullanımda belli bir miktarı düşüyor.Mesela 7lik sihrimiz var, savaş sihri her kullanımda 2 azalıyor ve kullanım sonrası 5e düşüyor gibi…

ÜÇGEN e bastığımızda adamımızı görüyoruz ve bazı bilgiler mevcut.

STATUS : Genel durumumuz .
Hit point : savaş gücü ( bittiğinde öüyoruz )
Magic Points : sihir gücü ( bittiğinde sihir yapamıyoruz .)
Altında ise strenght ,speed,defence,luck yer almakta. Level atladıkça bu değerlerimiz de artıyor.
Overall XP : Tecrübe puanı, bar dolunca seviye atlıyoruz.
Status: Genel sağlığımız.

Sağındaki BIAS kısmında bizim genel olarak savaşçı mı,sihirbaz mı yoksa normal mi olduğumuz belirleniyor.

EQUIPMENT : Ivır zıvır bölümü
Silahlar,zırhlar ve bunların bizde yarattığı güç gösteriliyor.

ITEM : Yine başka tarz ıvır zıvırlar
Sağlık ve güç için gerekli nelerimiz var,silahlarımız , zırhlarımız burada gösteriliyor.

BOOK: İpucu ve bilgilendirmelerin olduğu yararlı kitapçık.


Gelelim oyundaki savaş moduna :

Bir ya da toplu bir etkileşime girmeden önce bize soruyor.Eğer X dersek savaşa dahil oluyoruz. Savaş SIRA TABANLI STRATEJİ olarak ele alınmış.Yani bir o bir biz vuruyoruz. Fakat buradaki savaşma olayı hoşuma gitti.Real Time olsaydı konsolu kırabilirdik ;) Ama sıra tabanlı olunca sıra bizdeyken  hangi işlemi yapacağımızı seçebiliyoruz. ITEM ile sağlık alıp sıramızı devredebilir,SKILL ile sihir kullanabilir, ATTACK ile saldırabilir , DEFENCE ile savunabilir , MOVE ile hareket edebiliriz. Bir de ESCAPE var ki bu işte erkekliğin 10'da 9'unun anlatıldığı kısım :)Yukarı solda da sıranın hangi karakterde olduğu gösteriliyor. Mesela bazen bize 2 hak verebiliyor. Bu hakkı iki kez ilerleme ya da iki vurma gibi kullanabiliyoruz.Her öldürdüğümüz karakter için seviye puanı alabiliyor, bunu işte köydeki bakkal marketlerden yetenek olarak  değiştirebiliyoruz. Oyun böylece devam ediyor.

Biraz da oyunun duygusal yönlerinden bahsedelim:

Grafikler fena değil, bu tarz oyunlardan beklenebilecek standartlarda denebilir. Sesler de tatmin edici diyebilirim.Ahım şahım olmaması beni şaşırtmadı ama en azından kısılabiliyor. Oynanabilirlik çok basit ki ben hemen alıştım ; ayrıca oyun sıkıcı değil şimdilik ve 5 level atlamışken daha neler yapabilirim , bu 250 ITEM’lik alanı nasıl doldururum diye düşünüyorum.

Şu an için 14,99 $ ile US PSN’de satışı Aralık ayında başlayan oyunda 6 adet karakteri yönetmek mümkün. Baldren 22 yaşında yakın dövüş sanatçısı ,Trisha 19 yaşında bir okçu ve Gorodo iki silah kullanabilen bir babayiğit . Oyunun 60 fps olması en azından konsantremizi bozmuyor.Gerçek versiyonunda 30dan fazla bug ayıklanmış olarak da bir güncelleme sunuluyor.Cross Save ile maceraya kaldığımız yerden PS3’ten devam edebiliyoruz. Oyunun internet sitesinde ayrıca genel bir sıralama görmek mümkün. ( Oyun içinde siteye upload , yani karakter yükleme şansımız mevcut. ) Ayrıca oyunun resmi sitesinden yine ABİCİM BOŞA ANLATTIN, BEN ORADAN BAKACAĞIM derseniz de büyük bir detayla oyundaki herşey anlatılmış durumda.

http://www.rainbowmoongame.com/

Geliştirici SIDEQUEST STUDIOS ile yapımcı EAST ASIA SOFT’u buradan tebrik etmek gerek. Gayet keyifli bir oyun olmuş.

Herkese iyi oyunlar ;)

GRAFİK : 3 ( RPG’de çok bir şey beklememek gerek ama daha güzel efekler ile süslenebilirdi.)
SES : 3 ( Müzikler biraz baş ağrıtsa da fena değil )
OYNANABİLİRLİK : 4,5 (Oynanış ve oyuna alışma çok kolay. )
ATMOSFER : 4,5 (Eğlenceli bir oyun ve yenilikçi özellikleri bağlayıcı.Stratejik savaş özelliği güzel.)
FİYAT / PERFORMANS : 4 (Fiyatına göre başarılı bir yapım diyebiliriz.)

GENEL : 4 / 5 ( Fiyatı çok uçuk kaçık değil ama elinizde fazladan varsa deneyin derim. )


Editörün Notu : Offff...!! Ne yazmışım be :)
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2014, 18:15:45 Gönderen: UMBUT »
Kararlar doğru ya da yanlış değildir.Kararlar karardır...!!
Kupaları Vita'nı Tanıştır Ana Sayfa Yazarı Bilgenin Gözünden [Metin] Müfettiş Gadget Proje Takım Üyesi Buraların Popüleri [Bronz]

*

Çevrimdışı berk01

 • Vita Bağımlısı
 • *
RAINBOW MOON [ İNCELEME ]
« Yanıtla #1 : 08 Ocak 2014, 17:25:28 »
Yazmışsın harbiden dökülmüş yazılar klavyenden, yazı hatası yok be :D

Benimde oynamadığım 3-4 oyun kaldı vita da, onlarıda oynadıktan sonra senin gibi ufak yapımlara yöneleceğim herhalde, kaderim bu herhalde VİTA daaa. Teşekkürler inceleme için..

*

Çevrimdışı UMBUT

 • Genel Moderatör
 • *****
 • UnReAL
RAINBOW MOON [ İNCELEME ]
« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2014, 18:12:25 »
Sağol :) valla o kadar çok hata yaptım ki , sildim durdum düzelttim durdum :)

Güzel incelemelerini bekliyoruz eski yeni farketmez ;)

Mesajlar Birleştirildi: 08 Ocak 2014, 18:21:13
UNUTTUM ÇOK ÖNEMLİ :

Eğer internetten birşeyler indiriyorsanız bu oyunu oynamayın çünkü malum NETWORK FEATURES ARE DISABLED ! :(
« Son Düzenleme: 08 Ocak 2014, 18:21:13 Gönderen: UMBUT »
Kararlar doğru ya da yanlış değildir.Kararlar karardır...!!
Kupaları Vita'nı Tanıştır Ana Sayfa Yazarı Bilgenin Gözünden [Metin] Müfettiş Gadget Proje Takım Üyesi Buraların Popüleri [Bronz]

*

Çevrimdışı mehmet0609

 • Vita Bağımlısı
 • *
 • Macera elinde, PSVitaTürkiye.
RAINBOW MOON [ İNCELEME ]
« Yanıtla #3 : 08 Ocak 2014, 18:22:20 »
Harbiden ne yazmissin oyle dersi mersi birakip okudum ellerine saglik

Okurken Gothic 3 oynadigin gunler aklima geldi ne guzel oyundu yaa burdan yetkililere seslenelim VİTAYA GOTHİC istiyom ben :D

*

Çevrimdışı UMBUT

 • Genel Moderatör
 • *****
 • UnReAL
RAINBOW MOON [ İNCELEME ]
« Yanıtla #4 : 08 Ocak 2014, 18:32:09 »
Hemen yapımcıya bağlanalım bakalım Gothic için görünürde bir proje var mı ;)
Kararlar doğru ya da yanlış değildir.Kararlar karardır...!!
Kupaları Vita'nı Tanıştır Ana Sayfa Yazarı Bilgenin Gözünden [Metin] Müfettiş Gadget Proje Takım Üyesi Buraların Popüleri [Bronz]

*

Çevrimdışı icarus

 • Genel Moderatör
 • *****
RAINBOW MOON [ İNCELEME ]
« Yanıtla #5 : 08 Ocak 2014, 18:32:37 »
Gerçekten çok güzel bir inceleme her zaman ki gibi. Ellerine, emeğine sağlık. Giriyorum konuya 30 dk zaman ayırıyorum kendime anca. :DD: Benim hesabı vereyim sana indir indir oyna inceleme yap ciddiyim istersen özelden konuşalım yani. :)
Winter is Coming
Kupaları Arkadaş Canlısı [Gümüş] Kendini Göster Haber Avcısı [Bronz] Arkadaş Canlısı [Bronz] Sanatını Göster Miyazaki Tarzını Konuştur [Bronz] Buraların Popüleri [Bronz] Tarzını Konuştur [Gümüş] Toriyama Haber Avcısı [Gümüş]

*

Çevrimdışı egin

 • Emekli Yönetici
 • *
 • Star Wars
RAINBOW MOON [ İNCELEME ]
« Yanıtla #6 : 10 Ocak 2014, 17:32:48 »
Çok akıcı, göz açıp kapayana kadar biten bir inceleme olmuş. Eline sağlık Ümit abi. Oyun hakkında pek bilgim yoktu ama inceleme sayesinde dikkatimi çekti. Fırsatını bulursam denemeye çalışacağım, güzel bir oyuna benziyor. :)

 

* *

* Kupaları Tamamla

* SON MESAJLAR

psvita demo psp Gönderen: LordCha
[18 Kasım 2017, 17:38:39]


PS Vita Slim Ekran Çeşitleri Sorunu Gönderen: LordCha
[18 Kasım 2017, 17:38:10]


PS VITA REMOTE PLAY Gönderen: LordCha
[18 Kasım 2017, 17:36:20]


[SATILIK] Most WANTED ve LİTTLE BİG PLANET [Hediyeli] 60TL Gönderen: furkanbayraktar1
[15 Kasım 2017, 14:31:05]


[SATILIK] Most WANTED ve LİTTLE BİG PLANET [Hediyeli] 60TL Gönderen: herkezisyan
[12 Kasım 2017, 20:36:23]


Bir PS Vita Hastası: Justin Bieber [Vitaloji] Gönderen: hezarfenburak
[12 Kasım 2017, 16:59:40]


3.65 Gönderen: emrahmalkocoglu
[10 Kasım 2017, 11:33:57]

* OYUN ÇIKIŞ TARİHLERİ

Sorry! There are no calendar events available at the moment.

* GÜNCEL YAZILIM SÜRÜMÜ