Haftanın PS Vita Oyunları (35. Hafta)

Tarih Ağu 27 2013 - 1:20am - Egin
2022

Bildiğiniz üzere Vita ilk zamanlarda sık sık az oyuna sahip olmasıyla eleştirilen bir konsoldu. Fakat artık herkes tarafından görülüyor ki her hafta PSN güncellemesinde birçok yeni Vita oyunu geliyor. Buna kutulu oyunlar da dahil. Ve ben de her hafta başı, pazartesi günü o hafta Vita’ya çıkacak oyunları gösterip, size karşı kısa bir bakış sunmak amacıyla bu bölümü hazırlayacağım. Ayrıca beklenme ve heyecan seviyesi, duruşu ve fiyatı gibi faktörleri göz önünde bulundurarak, o hafta çıkan oyunların arasından bir de “Haftanın Oyunu”nu seçeceğim. Umarım hoşunuza gider. Daha fazla uzatmadan bu haftanın Vita oyunlarına geçelim.

Bu hafta Vita’ya 5 oyun gelecek. Bu aslında oyunlar da kaliteli olduğu için güzel bir sayı. Sıradan oyunlarımıza başlayalım.

Sweet Fuse: At Your Side

İlk oyunumuz PSP ile ortak olarak Vita’ya gelen bir macera oyunu. 27 Ağustos Salı yani yarın çıkıyor. Aslında Persona serisiyle benzerlik taşıyan, RPG öğeleri de içeriyor. Idea Factory ve Otomate stüdyoları tarafından geliştirilen oyunumuz, özünde aşkla ilgili bir hayatı anlatıyor. Şu sıralar oynayacak oyunu olmayan, PRG’sever Vita kullanıcılarına öneriyorum. Türkiye’de bulmak muhtemelen biraz zor olacak olsa da; eBay, Amazon gibi sitelerden veya US, Japon PSN’lerden alabilirsiniz.

YouTube Preview Image

 

Real Boxing

Evet, sıradaki oyunumuz biraz daha geniş bir kitleye hitap ediyor. Mobil platformlarda oldukça sevilen Vivid Games oyunu Real Boxing, bu çarşamba PSN’e geliyor. Kullanışlı mekanikleri, ideal görselleri ve 25.55 TL’lik uygun fiyatıyla, Real Boxing denemeye değecek bir dövüş oyunu.

YouTube Preview Image

 

Spelunky

3. oyunumuzun adı Spelunky ve retro oyuncuların ilgisini oldukça çekecek gibi duruyor. Retro görsellerle hazırlanmış platform oyunu, daha önce Steam ve Xbox Live platformlarında bulunmuştu ve buralardaki versiyonlarından farklı olarak PSN’e yenilenmiş HD görselleri ile adım atacak. Genellikle olumlu eleştiriler ve güzel yorumlar alan bu oyunu da bu çarşamba gününden itibaren satın alabileceksiniz. Sevilen bağımsız yapım, US PSN’e 15$’lık fiyat etiketiyle geliyor ve TR PSN’e de 20-25 liralık bir aralıktan gelmesi bekleniyor.

YouTube Preview Image

 

One Piece: Pirate Warriors 2

Sırada yeni bir anime yapımı var. Duyurulmasıyla One Piece fanlarını çok sevindiren, ancak Türkiye’ye gelmeyeceği haberi ile bir o kadar da üzen aksiyon oyunu yine de US, Japon PSN’lerinden ve eBay, Amazon gibi sitelerden edinilebiliyor. Diğer bir platformu olan PS3 versiyonunuysa, ülkemizde satın alabilirsiniz. İlk oyundan farklı olarak orijinal anime hikayesi yerine, bir yan hikayeyi işleyen oyun; stilize grafikleri, eğlenceli oynanışı ve ilginç hikayesiyle denenebilir. Büyük bir One Piece fanı veya bir otakuysanız, ya da dolu dolu düşman pataklamaya bayılıyorsanız alıp denemenizde fayda var.

YouTube Preview Image

 

★ HAFTANIN OYUNU ★

 

Rayman Legends

Ve geldik haftanın oyununa. Uzun zamandır merakla beklenen ve platform oyunu sever Vita kullanıcılarının büyük bir ilgi gösterdiği, Rayman Legends nihayet bu cuma çıkıyor. Son Rayman oyunu; geçen yıl çıkan ve Vita’da da gördüğümüz, çok iyi eleştiri ve yorumlar alan Rayman: Origins oyunuyla aynı yapıyı koruyor. PSN’de 80,49 TL’lik ön-sipariş etiketiyle bulunan Rayman Legends’ın, çıktıktan sonraki fiyatının da bu civarda olması bekleniyor. Bol hoplamalı zıplamalı oynanışı, renkli grafikleri ve çizgi filmlerden fırlayıp gelmiş kadar eğlenceli karakterleriyle Rayman, bu oyunuyla da biz oyuncuları sevindirecek.

YouTube Preview Image
Yazar Bilgileri

Video oyunlarına hayatının büyük kısmını adamış şahsiyet. Yazmaktan, okumaktan ve oynamaktan büyük zevk alır.

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

 • Hasan Aktas

  Real Boxing’in Fiyatı Ne Öyle Ya. Android’de 1 Dolar Olan Oyuna 25 Tl Fiyat Vermişler. Elbette Vita Oyunu Satılmaz Böyle Olunca.

 • Serdar Özyürek

  Spelunky’yi Vita’da oynamak için uzun zamandır bekliyorum. Herkes bir fps ve grafik peşinde koşuyor, bence bu tür oyunların tadını en iyi atari ile büyümüş nesiller alayabiliyor. Grafik çağında büyümüş gençler maalesef hep fps peşinde. Halbüki bu oyunlar da son derece eğlenceli ve sürükleyici olabiliyor.

  Ne zamandır psikolojik korku oyunu beklediğimi bilemezsiniz, keşke geliştiriciler de oyun satma derdinden sıyrılıp eskisi gibi hayal gücü eserleri ortaya koysalar.

  • Serdar Özyürek

   Yazı için de teşekkürler bu arada, devam edilirse güzel bir yazı dizisi ortaya çıkabilir.

 • Eamil

  Öncelikle güzel yazın için teşekkürler. Birtek one piece için -aynen yazdığın gibi önce sevinip sonra üzüldüm. Neden gelmediğinede mantıklı bir sebep bulamıyorum :S