Hustle Kings (Ön-İnceleme)

Tarih Mar 11 2012 - 5:17am - UMBUT
1824

HUSTLE KINGS

Semih Saygıner…Kırmızı topun sağından uzun , kısa , uzun ve müthiş bir sayı …

 

Tekrar selamlar :) Öyle ön inceleme falan değil , böyle oyunları uzun uzun, saatlerce anlatmak gerekir ki bir değeri olsun. Spor oyunlarına ve spora olan sevgimden kaynaklanıyor olsa gerek,oyunlarını da oynamak ve siz sevgili oyun canavarlarına anlatmak , anlatırken keyiften hüngür hüngür ağlamak ve sizi de ağlatmak cidden hoşuma gidiyor !!

Pike , sayı yapmak istediğimiz yerlerde gerekli açıyı bulamadığımız zaman yaptığımız bir vuruş şeklidir…

İsterdim ki size burada bilardo anlatayım ama biliyorsunuz , rejiden uyarıyorlar; programımızın süresi kısıtlı :) Hazır oyunumuz da kısıtlı iken ben hemen menüye dalışa geçiyorum :

Menü şu bölümlerde oluşmakta :

• EXHIBITION: Hızlı oyun oynamak için , yani ayar mayar yapmadan hemen oynadığımız kısım. Burada GAME TYPE kısmında Amerikan bilardo oyun çeşitleri bulunmakta. Hatta 3 top bile koymuşlar (benim uzmanlık alanımdır).   AIMING LINE  ile nişah çizgisini uzun ,orta,kısa ya da yok olarak belirtebiliyoruz. Bu çizgi topa vurduğumuzda hedef topun ve vurduğumuz topun hangi yönlere gideceğini gösteren sanal çizgidir. Oyunu ilk öğrenme ve ekrana alışma açısından çizgiyi açık tutmakta fayda var. CUE ( ıstaka diye tabir ettiğimiz , topa vurmamıza yarıyan ekipman) METHOD ile ıstakamızın kalitesini belirliyoruz. CAUSHAL basit , STANDART daha sert şutlar atabildiğimiz ( topu ıskalama şansımız azalıyor ) PRO  ise hem sert hem de hızlı şutlar atmamızı sağlayan ıstaka çeşidi. DIFFICULTY ise zorluk seviyesi ve klasik olarak kolay,orta,zor olarak ayarlanmış.SHOT TIMER ise vuruş sürenizi belirleyen yani sizi acele vuruşlara,hızlı düşünmeye sevkeden bir özellik.Dilerseniz bu özelliği kapayabilirsiniz.

• ARENA SETUP  ise oyun oynadığımız mekan ,  TABLE LOGO masanın logosu,

CLOTH COLOUR  çuha rengini belirlediğimiz yani top ile mermer arasında kalan yumuşak malzemenin rengini belirlediğimiz kısım.

• TRAINING MODE :  Bu bölüm oyunun olmazsa olmazı. İster Semih Saygıner olun, ister UMBUT olun mutlaka ve mutlaka oyuna alışabilmeniz açısından training bölümlerinin  tümünü oynamanızda fayda var.

• TRICK SHOT :  Semih abimizin bazen TV şovlarında  yaptığı fantezi şutların yer aldığı bölüm.

• BONUS GAMES : Hediye oyunların oynanabildiği bölüm.

• TOURNAMENT :  Turnuva ayarlayıp oynayabildiğimiz bölüm.

• FREE PLAY :  Çay kahvemizi alıp , tek başımıza oynamak istediğimizde ve sağdaki soldaki masalara hava atmak istediğimizde bu bölümü açıyoruz :)

Gitarın vücuttaki pozisyonunu tam aldıramazsanız kimse size gitarın tellerine dokundurtmaz. Bilardoda da bunun gibi bir vücut pozisyonu vardır..!!

Oyunun oynanabilirliği zaten aynı training bölümünde olduğu gibi. Öğrenmek kolay , oynamak da kolay. Topun fiziği güzel yapılmış,yansımalar ve renklerin canlılığı güzel. Sadece masa etrafında oynanan bir oyuna göre masa ve topların renklerinin canlılığı hoşuma gitti. Ayrıca VooFoo Studios sağ ve sol elini kullananları da düşünmüş, çünkü atış yapabilmek için ya sağ elimizi ya da sol elimizi dokunmatik ekranda gezdiriyoruz. Oyun ayrıca çoklu oynamaya da imkan tanıyor, arkadaşımızla internet üzerinden kapışmamız mümkün. Oyunda ıstakanın ucunun topa vururken kaymaması için TEBEŞİR denilen ekipmanı kullanıyoruz. Tebeşir bu oyunda birkaç seçenek olarak konulmuş ve bu detayın düşünülmesi ( ki kullanılan tebeşire göre vuruş kalitemiz de artıyor. ) cidden çok iyi. Sebebi de şu : ben oyunu oynarken özellikle tebeşiri kullanmadım ve gördüm ki vurmam gereken yere attığım top gitmiyor. Yani kaza yapmış bir arabayı tamir etmediğinizde nasıl sağa,sola çeker,onun gibi; falsolu bir top atmak istediğimde beyaz topun masanın dışarı fırladığını gördüm . Tabiki tebeşirin ne kadar faydalı olacağı tartışılır.( Çünkü daha orijinal olanları satın almamız gerekiyor :) )

Topu ince görmek , iki topun çok az bir diliminin çarpışması demektir..!!

Gelelim oyunun oynanabilirliğine. Oyuna bağlanmamızı sağlayan bazı ipuçları var : Mesela vuruş açıları … Çeşitli kameralarla vuruş açımızı değiştirebiliyor , hatta daha önce Uncharted’da anlattığım gibi konsolu 360 derece her yöne döndürerek ideal vuruş gerçekleştirebiliyoruz.Bu özellikle AIMING LINE özelliğini kapadığımızda vazgeçilmez bir ayar fırsatı sunacaktır.  Bununla beraber topun hangi noktasına vurmak istiyorsan topun o noktasına dokunuyoruz ( ki dokunmaktan kastımı artık yazılarımı takip eden arkadaşlar anlayacaktır,dokunmatik ekrana parmağımızla dokunmaktan bahsediyorum) ve gerekli açıyı verebiliyoruz. Bu özelliği kullanmak biraz zor, bu yüzden sağ roll kullanmak daha faydalı olacaktır.

Oyunumuz gayet keyifli ama bu ufak demoda bile canımı sıkan yanlar yok değil. Mesela , bilardo oynanan arenada en azından bir barmen koymak iyi gelirdi. Ne vuran var , ne izleyen … Yalnız oynuyormuşuz hissi almak güzel değil. “ YOK ABİ BEN ATTIĞIM TOPA BAKARIM,BANANE İZLEYENLERDEN “ diyen arkadaşlara da kötü bir haberim var ! Maalesef kavisli özel şutları çekerken çok zorluk yaşayacağız.Kamera açısı sonuçta topa yakın , beyaz topun vurduktan sonra nereye gideceğini bilememek,arkamızdaki toplar nerede , devamlı kamera değiştirmeye çalışmak can sıkıcı. Çünkü tepe kamerasından baktığımızda bu seferde nereye falso veriyoruz göremiyoruz. Ama derseniz ki ÖNCE TEPE KAMERASINDAN VURACAĞIM NOKTAYI,ARKAYI,ÖNÜ GÖRÜR,SONRA DİĞER KAMERA İLE FALSOMU AYARLARIM derseniz saygım sonsuz; fakat belirtmeliyim ki tepe kamerasından sonra FREE MODE kamera çıkar çıkmaz kamera açınız değişiyor. Bu durumu çözen varsa bana söylesin ;) Ayrıca oyunun müzikleri hiç güzel değil. En azından oyunun sesini kapatıp müzik oynatıcımdan dinlediğim şarkılarımla tadımı yerine getirebilirim ;)

Bir gün Mr. Magic olmak …

Oyun genel anlamda eğlenceli,çünkü devamlı kendimizi geliştirmemizi sağlıyor. Oyun içinde 32 adet rakip yer almakta. Her birinin zekası birbirinden farklı. Bunu söylüyorum çünkü bilinen bir gerçek ve çoğu forum sitelerinde konuşulan ; online ortamda bir türlü oyunu oynayamamız. Internet ortamında profilin tanıtılamaması sorunu çözülür mü bilmem , ben kendi çöplüğümün kralı olsam da yeter … :D Günü bütün başlıklarda alıntılar yaptığım Semih Saygıner’in güzel bir sözü ile bitireyim:

  • Başarılı olmanın sırrı ne ?
  • Sırrı yok , ben zaten başarılıyım .  :)

 

7/10

Ses:6 Grafik : 7 / Oynanbilirlik : 8 / Atmosfer : 7 / Genel : 7

  • Misafir

    PSN STOREDA BEDAVA MI

    • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

      Değil. Ama oyunun demosu var. Ön-İncelemeler demolardan yapılıyor.