JACOB JONES: The Big Foot Mystery [İNCELEME]

Tarih May 27 2013 - 1:31am - UMBUT
1186

Herkese Merhaba ;

Düşünsenize , dersler bitmiş , sınavlar öyle ya da böyle verilmiş , canınız yeni arkadaşlıklar kurup doğa ile başbaşa kalabileceğiniz bir ortama girmek istiyor ve aileniz de destekliyor. Daha ne istersiniz ? Bundan güzel hediye herhalde 3G’Lİ , 32 GB hafızalı , içinde bolbol oyun olan bir PS Vita olurdu sanırım. ;)

Yepyeni ve sıradışı bir macera bizi bekliyor. Baş rol oyuncumuz Jacob Jones, ebeveyinlerinin vasıtası ile bir gece yarısı uzun süre konaklayacağı bir gençlik kampına götürülür. Bu şirin , efendi ve kibar çocuk ( oyunda kendisine bol bol “garip çocuk” ve “ufaklık denmektedir. ) kamptan dönüşünde kimsenin inanamayacağı bir maceraya dahil olduğunu çok geçmeden farkedecektir. Bakalım bu ufak mavili çocuğun kalbi büyük bir macera kaldıracak kadar güçlü mü , görelim …

Oyunun yapımcısı LUCID ( Travel Bug’dan tanıdığımız ) XDEV dağıtıcısının altında ve  Unreal Engine motorunun gücüyle 10 kişilik ekibiyle değişik bir konuya el attı. Türü Puzzle yani bulmaca olan oyunda aslına bakarsanız Unreal motorunun nerede kullanıldığını anlayamamış durumdayım. Yine de çok da önemli değil bence. Açılışta herhangi bir demo ya da intro yok. Hemen ana menü ile karşılaşıyoruz. Açıkçası ana menüde de pek bir şey yok. Öyleyse biraz oyunun hikayesinden bahsedelim.

Başta da dediğim gibi, Jacob ailesi tarafından bir kampa gönderiliyor. Kampta önce kampın yöneticisi olan bir müdüre ve sert bir beden eğitimi öğretmeni ile tanışan Jacob etrafı gezer ve sonra aynı odada kalacağı arkadaşlarıyla tanışır. İlk gece bazı korku hikayeleri anlatan ufaklıklar uyurlar fakat sabah Jacob çantasının çalındığını farkeder. Bu gariplik içinde gece vakti bir canavar görür ama ona kimse inanmaz. Bu efsane tüm kampta yayılmışken Jacob hem çantasını bulmak hem de efsanenin gerçek olduğunu yeni arkadaşlarına inandırmak için kendini ilginç bir maceranın içinde bulur.

Oyunun türü bulmaca demiştik. Genellikle oyunda ilerleyebilmek için bir dizi konuşma yapmamız gerekiyor. Aslına bakarsanız oyun biraz Virtue’yı andırıyor ama konuşmaları hızlı hızlı da geçebiliriz. Çok ağır bir İngilizce istememekle birlikte orta derece ingilizcesi olanlar için yeterli olacaktır. Asıl amacımız bulmacaları geçmek. Bulmacalar birbirinden çok farklı ve aslında eğlenceli de. Kimileri biraz 6-7 yaş grubuna hitap etse de kimileri beni bile bayağı zorluyor. Bu yüzden bulmacaları geçebilmemiz için bazı kolaylıklar sunulmuş. Mesela birkaç kontörümüz var ve bu kontörler ile amcamızı dayımızı arayıp ipucu alabiliyoruz. Bunun dışında toplam 3 adet doğrudan bulmacayı çözme hakkı verilmiş. Çok zorlanmadığınız sürece kullanmamanızı tavsiye ederim.

Oyunda bulmaca çözdükçe Merits puanlarımız artıyor ve bununla beraber çevrede bulduğumuz boş kola kutularını buldukça telefon kontörümüz artıyor. Etrafta bolca bulmak mümkün. Ayrıca etraftan , kişilerden alabileceğimiz bazı ekipmanlar var. BU ekipmanlar ileride bölüm geçmek için gerekli oluyor.

Oyunda atmosfer güzel. Açıkçası biraz da tatile gitme özlemimden midir nedir, bu basit grafikli oyun içindeki macera sayesinde ilgimi çekti. Müzikler fena değil.  ESRB’de +10 yaş grubuna hitap etmesiyle çok  ufak arkadaşların oynamaması gerektiğini söyleyebiliriz. ( İçerdiği bazı hayali öğeler sebebiyle )

Oyunda devamlı konuşma öğerleri yer aldığından belki aksiyon severlerin canı sıkılabilir ama bu konuşmaların oyuna çok da etkisinin olmadığını belirtmeliyim tekrar. Yine de hikayeyi merak edenler için yazılar faydalı olabiliyor. Oldukça basit bir oynanışa sahip olduğundan kontrollerde de ( dokunmatik ekran ) hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. Oyunda Vita’nın özelliklerinden sadece bir-iki yerde etrafa bakmak için vitayı sağa-sola çevirebiliyoruz ama bu özelliğin de pek işe yaradığını söyleyemeyiz.

Keyifli ve merak uyandıran konusu ile bu ilgi çekici maceraya katılmamak için bir sebep yok. Ucuzken ve ücretsizken( Us PSN ) denenebilir.

GRAFİK : 7 ( Bir Puzzle oyunundan şaheser beklememek gerekir,ama çizimler sempatik )
SES : 6 ( Aynı müzikler dönüp dolaşsa da çok rahatsız etmiyor. )
OYNANABİLİRLİK : 7 ( Çok basit, vitanın özellikleri pek kullanılmıyor.)
ATMOSFER : 7 ( Bu kadar basit olmasına rağmen sevmemek için bir sebep göremiyorum. )
FİYAT / PERFORMANS : 8 ( Fiyatı makul sayılabilir, oyun az yer kaplıyor ve türüne göre gayet keyifli )
GENEL : 70 / 100 ( Hiç denememişseniz bu tarza başlayıp keyifli vakitler geçirebilirsiniz. )