LEGO: Lord of The Rings [İnceleme]

Tarih Ara 9 2012 - 1:21am - Jrchrm
3261


Lego hayranlarının sabırsızlıkla beklemiş olacağını düşündüğüm yeni oyunumuz Lego The Lord of the Rings oyunu bu seferki konusu milyonların hayranlıkla izlediği yada severek okuduğu Yüzüklerin Efendisi üçlemesini konu alarak güzel bir oyun çıkardığını baştan ifade etmek istiyorum. Oyunu hem türünden hemde konusundan dolayı yada benim gibi her ikisinide arayanların kaçırmayacağını düşünüyorum.

Öncelikle LEGO Harry Potter 5-7 Years ve LEGO Batman 2 oyununu oynamayan arkadaşlar için kısa bir açıklama ile başlayalım.

Lego türü oyunlarda oyundan ziyade oyunun esinlendiği konu ön planda oluyor. Harry Potter serisi ve Batman filmlerinde geçen hikayelerin değişik bir tarz düşünülerek yap-boz oyunu Legolar ile harmanlanmış olması oyuna çok hoş bir tat katmış doğrusu. Filmlerde geçen karakterleri kullanarak hikayeyi tekrar yaşıyoruz ancak bu sefer Legolardan yapılmış bir oyuncak dünyası içerisinde. Kırıyor, döküyor ve parçalıyoruz ancak dokunduğumuz herşey Legolara dönüşüyor ve bizde bunları toplayarak yeri geliyor engelleri aşmak için yeri geldiğinde ise gerekli olan malzeme yada karakterleri almak için kullanıyoruz.

Ancak maalesef ki oyun 26 Kasım da Tr Psn de çıkacağı duyurulmuş olsada halen piyasada yok. Sebebi bilinmez ama ikinci bir Assasin’s Creed vakası oldu sanırım. Psn üzerinden satışa sunulmamış olsada sabırsız olanlar oyunu çoktan temin etmişlerdir umarım (Benim gibi). Dilerseniz oyunumuza göz gezdirmeye başlayalım.

Keşke oyunda kullanılabilen karakterler arasında Balrog da olsaydı ayrı bir havası olurdu eminim.

 

Oyuna ilk başladığımız zaman oyunun bize vermiş olduğu iki karakter ile hikaye modunu oynamaya başlayacağız. Oyun, Yüzüklerin Efendisi hikayesine uygun olarak ilerleyecek ve ona göre bölümlerde konu ile alakalı karakterleri bize oynamamız için verecektir. Hikaye ile katılan karakterlerde partimize dahil olacak ve kullanabileceğiz. Size tavsiyem hikaye modunu sindire sindire, tadına vararak oynayın acele etmeyin. Bölümler içerisinde ulaşamadığınız bir çok eşyaya hikaye modunu tamamladıktan sonra açılan Free Modda kazanma şansı yakalayacağız.

Oyun içerisinde;
tuşu karakterlerimiz arasında geçiş için
tuşu basit saldırı için
tuşu ikincil saldırılar için
tuşu zıplama için
tuşuna basılı tutmak ağır saldırı yapmanız için
ve kombinasyonu havadan yere ağır saldırı yapmak için kullanılıyor.

Oyunun hikaye modunu bitirdikten sonra artık oyunda istediğimiz gibi hareket edebileceğimiz Free Mode açılıyor. Diğer Lego oyunlarında direk menüden geçiş yapabiliyor iken bu sefer oyun içerisinde yerde bulunan teleportlardan yada tuşuna bastığımızda çıkan haritaların üzerine çift dokunduğumuzda geçiş yapabiliyoruz.

Free Modun ön güzel yanı hikaye süresince ulaşamadığımız yada kırmak için farklı karakter ve özellik isteyen nesneler için o anda istediğimiz karakteri seçebiliyor olmamızdır. Basit olarak;
Aragorn iz sürme yeteneğine, ağır hasar ile siyah Legoları kırmaya, ateş yakmaya yarıyorken
Gandalf bazı nesneleri büyüsü sayesinde hareket ettirmeye,
Gimli baltası ile üzerinde ağır hasar vererek kırılamayan nesneleri kırmamıza yarıyor ve oyun içerisinde daha önce elde edemediğimiz eşyaları toplamamıza yardım ediyor. Bu eşyalar ise oyun içinde yeni karakter açmanıza ve çeşitli özelliklere sahip olmanıza yarıyor. Peki topladığımız karakterleri nerede aktif hale getireceğiz?

Oyunda her bölümün başında (ki bölüm başları genelde ana şehirlerde başlıyor) bir adet market bulunuyor. Market içerisinde oyun içerisinde bulmuş olduğumuz karakterleri satın alıp Free Mode da kullanılabilir hale getiriyoruz.

Red Brick (Kırmızı Tuğlaları) satın aldığımızda ise bize oyun içerisinde çeşitli kolaylıklar sağlıyor. Örnek olarak, parçaladığımız nesnelerden düşen Legoları (studları) 2,4,6,8,10 katlarında artırıyor. Hepsini aldığımızda 2*4*6*8*10=3840 kat fazla stud kazanıyoruz.

Aktifleştirmek için oyun içerisinde START tuşuna basıp EKSTRA bölümünde hangi özellikleri aktif etmek istiyorsak YES olarak işaretliyoruz.

Ayrıca istediğimiz an kendimiz bir karakter yaratabilir ve istediğimiz özellikleri karakterimize vererek kullanabiliriz. Yukarıdaki resimdeki genelde her Market in yanında bulunan çadıra uğramanız yeterli.

Red Brick’leri oynadığımız bölümler içerisinde bulamıyoruz. Daha önceleri bu şekilde idi ancak buna da bir yenilik getirilmiş. Bunları elde etmek için ana şehirlerde bulunan bazı karakterlerin istedikleri hazineleri onlara teslim etmemiz gerekiyor. Kimisi 1 tane, kimisi 3 tane istiyor ve bu istenilen hazineleri kendilerine verdiğimizde onlarda bize Red Brickleri veriyor. İşte biz oyun içerisinde bu istenilen hazineleri bulmaya çalışacağız ve isteyen karakterlere teslim edeceğiz.

Yaşlı örümcek Shelob ile yüzleştiğimiz an.

 

 

Favori karakterim Tom Bombadil. En güçlü saldırısı kahkahası. Attığı kahkaha sonrası çevresinde sağlam bir basınç yaratıyor ve geniş alana etki ediyor.

Oyunda Ad-Hoc modunda multiplayer desteği mevcut. Eğer yanınızda bu oyuna sahip arkadaşlarınız varsa eminim çok eğlenceli olacaktır.

Sonuç olarak başında da belirtmiş olduğum gibi türü ve konusu ile bence çok başarılı bir oyun. Oyun içerisinde kamera yönlendirme diğer oyunlara nazaran serbest bırakılmış ancak bazen bu durum çok sinir bozucu olabiliyor. Konunun hikayesine eklenen ufak tefek esprilerde görülmeye değer açıkçası.
Eğer daha önceki Lego oyunlarından birini denedi iseniz bunu da denemenizi tavsiye ederim eğer hiç Lego tarzı oynamadıysanız mutlaka alın pişman olmayacaksınız. Ayrıca Lego türü oyunların Platin kupa meraklıları için en kolay oyunlardan olduğunu da belirteyim.

  • ttahad

    sağol jrchrm o kadar güzel hazırlamışsın ki bu incelemeyi gördüğüm anda oyunu aldım

    • Furkan Aslan

      bu iyiydi :D