Let’s Fish! Hooked On (İnceleme) -%50 İndirimde-

Tarih Haz 6 2013 - 7:26pm - Skaty
1910
GENEL PUAN
 • Grafik
 • Ses
 • Oynanabilirik
 • Fiyata Değer mi ?

PS Vita Lets-Fish-Hooked-On

PS Vita’da ne oynasam diye dönüp dolaştığım bu günlerde, hazır %50 indirimdeyken (plus üyelerine) çıkış yapmış tek balık tutma oyununu denemeye karar verdim, Let’s Fish! Hooked On.

Balık tutumak deyince insanın aklına “kafa dinleme“, “doğal güzellikler“, “rekabet” gibi etiketler geliyor ama bu oyunda sizi farklı şeyler bekleyebilir. İlk olarak sizin de dikkatini çekeceği gibi karakterler anime çizimlerinden ve oyun içi tasarımlar da arcade atmosferinden etkilenmiş. Firmalar bu öğeleri genellikle balıkçılık, golf, tenis gibi bazı kitlelerin sıkıcı bulabileceği oyunları eğlenceli ve daha çekici yapmak için kullanabiliyor. Buna en iyi örnek oldukça başarı göstermiş seri Everyboy’s Golf olsa gerek.

YouTube Preview Image

Let’s Fish!‘de bizi iki farklı mod karşılıyor, bunlar:

 • Challenge
 • World Tour

Tabi ki modlara giriş yapmadan önce oyunun kontrollerini öğrenmeliyiz. Belirtmeliyim ki Tutorial (öğretici) bölümü çok zayıf, bu bölümün mümkün olduğunca görsel şekilde hazırlanması gerekirken sadece yazı ile ne yapılması gerektiği yazılıp bırakılmış. İngilizceniz de yoksa oyunu aynı atari döneminde oynadığımız Japonca oyunları öğrendiğimiz gibi deneme yanılma yöntemiyle öğrenmek durumunda kalabilirsiniz. Modlara giriş yaptığınızda da sizi yönlendirecek ipuçlar bulunmuyor, yani gölün ortasında elinizde olta ile tek başınızdasınız.

Oyunun eğitim bölümü bundan ibaret.

Nasıl balık tutulacağını öğrenmek ve pekiştirmek için Training kısmında pratik yapabiliyorsunuz. Genel olarak kontrollerde kafanızı karıştıracak çok şey yok ancak belli bir süre yaptıklarınızın doğruluğunu teyit etmek için uğraşmanız gerekebilir, zira bazen aynı şeyleri yapmanıza rağmen farklı sonuçlar alabiliyorsunuz.

Balık ağa yakalandığında dikkatlice tekneye çekmek gerekiyor.

Oyunun kontrolleri tek yönlü ayarlanmamış yani ister tuşları kullanıyorsunuz isterseniz de dokunmatik panelleri. Yine de her tuşun karşılığı yok, bazı aksiyonar için dokunmatik ekranı kullanmak şart. Balık yakalamak için bölümü başlattığınızda kendinizi doğruca teknede buluyorunuz. Tekne sadece sağ ve sol olarak hareket edebiliyor. Yani biraz manzaraya bakayım, biraz gölgede takılayım gibi bir seçeneğiniz yok, yazının başında da dediğim gibi oyun sadece balık yakalamaya odaklanmış.

Suyun derinliğine ya da balığın türüne göre köstekler seçilebiliyor.

Oltamıza bağlayacağımız köstekler çeşitlilik gösteriyor. Bunları ilerledikçe açıyoruz ve her türlü derinliğe ve balık çeşidine göre seçip avlanmaya başlıyoruz. Her kösteğin kendine göre avantajları var. Bazıları derinlerdeki, bazıları da suyun sığ kısımlarındaki balıklara çekici geliyor. Kösteğin çekiciliğini ekranın altındaki Allure barından takip ediyoruz, buna albeni de diyebiliriz. Balıklara göre bu kösteğin albenisini bize gösteriyor, albeni ne kadar yüksek olursa balığın oltaya takılma şansı o kadar yüksek oluyor. Kösteklerin albenisini yükseltmek için bazılarını serbest bırakmak bazılarını da yavaşça hareket ettirmek gerekebiliyor, bazılarını ise dibe salın gitsin.

Oltayı suya fırlatırken denge barına dikkat ediyoruz. Yine de nasıl denediysem farklı bir şeyler karşılaşmadım.

Oltamızı ayarlayıp suya attıktan sonra başlıyoruz balıkların oltaya takılmasını beklemeye. Gittiğiniz alana ve hava durumuna göre bazı değişiklikler olabiliyor. Örneğin bazı bölümlerde sadece suyun üst kısımlarında balık bulunabiliyor ya da hava yağmurlu ise balıklar suyun dibine yönelebiliyor. Bunun gibi durumlarda kösteğinizi değiştirmek size kalıyor. Balığı yakalayabilmek için oltaya takılmasını bekliyorsunuz elbette, bu çok uzun sürmüyor ama 30-40sn kadar beklediğiniz halde bir hareket yoksa köstek değişikliği gerekli demektir. Balık oltaya takıldıktan sonra ekranda belli bir yönde sürüklemeniz gereken bir şey çıkacak, bunu yapmazsanız balık iyice hareketleniyor ve misineyi koparabiliyor. Ekrandakini sürüklerken aynı zamanda tuşlarla da balığı yavaş yavaş tekneye çekiyorsunuz, misine kopmadan başarabilirseniz balık sizindir.

Sabrın sonu balığı yakaladık. Küçük olsun bizim olsun.

Challenge Modunda karakteri ve alanı seçtikten sonra belirli görevleri tamamlamanız isteniyor. Örneğin belli büyüklükte belli sayıda balık tutmak gibi. Görevleri tamamladıkça karakterinizin yetenekleri gelişiyor ve farklı alanlar da açıyorsunuz.

Challenge modunda görevleri tamamlamak sabır istiyor. Oyun sıkıcıyken sabretmek çok zor.

World Tour’da da adından anlaşılacağı üzere Dünya geneli farklı sınıflarda yarışmalara katılıyoruz. Amatörden başlayıp profesyonelliğe doğru bir yolculuk. Oyunun hikaye modu da burada işleniyor. Sınıf atladıkça ya da başarı-başarısızlık durumlarında hikaye gelişiyor. Senaryoda çeşitlilik söz konusu değil, sınıf atlıyorsanız ilerliyorsunuz başarısız olursanız tekrar oynuyorsunuz.

Yapımcılar oyunun satması için sadece karakterlere bel bağlamışa benziyor.

World Tour sınıflandırmaları.

Wired Production Let’s Fish Hooked On! ile Vita’nın ilk balık tutma oyununu yapalım derken biraz acele etmişe benziyor. OyunVita’nın ilk dönemlerinde çıktığı için insanlar bu oyunu oynadıklarında ya da incelemesini okuduklarında Vita hakkında kötü bir izlenim edindiklerinden eminim çünkü çok daha iyisi yapılabilirdi. Yine de çok kötü bir oyun demek istemiyorum çünkü can sıkıntımı 1-2 günlüğüne de olsa giderdi :)

Oyun Plus üyelerine özel %50 indirimle 24.50’e satın alınabilir, merakınız varsa bunu gidermek için en uygun zaman şimdi.

Eksileri:

 • Kendini tekrarlayan, sıkıcı oynanış.
 • Acaba bu seviyeye geçince ne olacak diye merak etmiyorsunuz, tahmin edilebilir yapı.
 • Menüler basit olmasına rağmen geçişlerde yüklenme süreleri.
 • Öğretici bölümü çok yetersiz.
 • Balıkların iç içe geçmesi, aniden kaybolması gibi çok sayıda grafiksel problem.
 • Kötü sunum.

Artıları:

 • %50 indirimde :)
 • Kısa süre için eğlenceli olabilir.
Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da