Limbo’da Dokunmatik Fonksiyonlar Olmalı mı ?

Tarih Mar 28 2013 - 12:24am - Egin
1114

limbo psvita

Playdead CEO’su Dino Patti, Limbo’nun PS Vita’ya dokunmatik özellikler eklenmeden geleceğini belirtti. Oyunu Vita’ya aktarırken orjinalini koruyacaklarını ve ekleme yapmayacaklarını belirten Patti, bunun için geçerli sebepleri olduğunu savunuyor.


Bunlardan ilki, Vita’nın ön ve arka dokunmatik kontrollerinden yararlanmak için uzun bir test süresinin gerekmesi. Patti’ye göre bu bir zaman kaybı ve bu süre içerisinde bunun yerine Vita’ya sıfırdan yeni bir oyun yapılabilir. Sebeplerden bir diğeri ise yapımcıların oyuna dokunmatik özellikler eklemenin, Limbo’yu özünden uzaklaştıracağını düşünmeleri.

Patti bunların yanında, oyunun PC’ye aktarılması sırasında sanılandan çok daha fazla zaman harcadıklarını, aylarca testler yaptıklarını ve klavye kontrollerini pek çok kez kalite kontrolden geçirdiklerini ve Vita’da da aynı şekilde bir mükemmeliyet istediklerini ekliyor. Playdead’in oyunu Vita’ya port ederken, Vita’nın en iyi oyunları arasında gösterilen LittleBigPlanet’ın yapımcı stüdyolarından Double Eleven’dan yardım alacağı haberiyse, biz Vita kullanıcılarına güven veriyor.

Ne diyelim, bizler port oyunlardan bıkmış haldeyken, geliştiriciler bunun bile çok zor bir süreç olduğundan yakınıyorlar.

Yazar Bilgileri

Video oyunlarına hayatının büyük kısmını adamış şahsiyet. Yazmaktan, okumaktan ve oynamaktan büyük zevk alır.

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

 • atadam

  Dokunmatik ekran zaten böyle oyunları baltalıyor, limbo oynadınızmı bilmem ama dokunmatiğe hiç gerek yok

 • asd

  birincisi port oyundan bıkmış olmak için port edilmiş bir çok oyunu oynamak gerekmekte şundan çok eminimki burda porttan bıktık diyenlerin %90’ı port edilmiş oyunları daha önce oynamamıştır bile limboda dahil..

  Millet zaten saçma sapan dolduruşlara gelmişken birde editörlerin bunları desteklercesine yazı yazmasının ne sonye ne bize nede siteye bir faydası yok yazılarımızı yazarken lütfen biraz daha objektif olalım ben limboyu xbox ps3 veya psde oynamadım ve ps vitaya port edildiği ve gereksiz dokunmatik özellikler eklenmediği için acayip mutluyum fakat yazınızde benim bakış açımı göremiyorum?!?! o zaman yazılarınız bir anlam ifade etmiyorsa neden okunsun?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Birçok yargıya varmışsınız, bu durumda bana soru sormak düşer,

   Birincisi başkasının adına konuşarak dayanıksız istatistikler sizi haklı çıkarır mı ? %90 da neyin nesi ?

   İkincisi sitenin Sony’e fayda sağlama gibi temel bir amacı yok ve de PS Vita sitesinde PS Vita’yı eleştirebilmek mi objektif bir açısı gerektirir yoksa tam tersi mi ?

   Üçünüsü oyunu oynamadıysanız dokunmatiklerin gereksiz duracağına neye göre karar veriyorsunuz ?

   4. PS Vita’yı savunurken dokunmatik özelliklerine gereksiz demek ironik olmuyor mu ?

   5. Sizin bakış açınızın bizim her yazımıza uygun olacağı fikrine nereden kapıldınız ?

   • asd

    bu soruları yanıtlamakta bana düşer..

    1.Amacım haklı çıkmak değil gözden kaçan bir diğer noktayı görmenizi sağlamak.

    2.Sitenin sonye fayda sağlama gibi bir amacı olmaması güzel ama onu karalama gibide bir amacı olmaması lazım bir eleştiri yapılıyorsa madalyonun iki yüzünüde göstermek gereklidir. Ps vita sitesinde ps vita eleştirilebilir ki zaten bu sitede genel olarak gördüğüm eleştirilmesidir özelliklede yorumcular tarafından yerden yere vurulur.Fakat editörlerinde olaya sadace bir gözünü kapatıp yorum yapması BANA GÖRE yanlıştır.ps vita sitesinde ps vitayı eleştiriyor olman objektif olduğun anlamına gelmez sadece ps vitayı eleştirdiğin anlamına gelir bir çok açıdan tarafsız olarak ele almalıdır bence kişi..

    3.Oyunun oynamadım ama biliyorum WT’larını ve trailerını izledim çok basit bir kontrol yapısı var ve öylede kalmasını tercih ederim çünkü bu tarz oyunlardan cok oynadım limboda bunlardan artstyleı değişmiş başka bir tanesi..yani oynamadanda öğrenebiliriz..

    4.Hayır ironik olmuyor benim amacım ps vitayı olmadığı birşeymiş gibi göstermek değil insanların eleştirirken yorumlarken adil olmasına özen göstermelerini beklemek. Bir özellik var diye bu her oyunda güzel veya başarılı olucak diye bişey yok bazen sade olan güzeldir…

    5.Sevdiğim editörler olayları bir çok farklı açıdan ele alırlar ve buna göre eleştirirler(iyi ve kötü yanlarıyla taraf olmadan veryansın etmeden prof bi şekilde) zaten buda olaylara bakış açılarındaki vizyonun ne kadar gelişmiş olduğunun bir kanıtıdır. Haklısın yanlış bir fikre kapılmışım sanırım.bekletimi fazla yüksek tutmamalıyım..

    • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

     Gözden kaçtığını sanmıyorum, siz nasıl oynamadığınız oyun hakkında bir yargıya varabiliyorsanız kendi düşüncelerini yazan bir editör de gayet tabi port oyun kavramı üzerine fikir beyan edebilir.

     Yorumcular da yazarlar da yeri geldiğinde Sony’yi ve PS Vita’yı eleştiriyor burada doğru, bunun karalama olduğunu düşünmek çok uç bir nokta, daha iki yazı aşağıda port edilen bir oyunun Vita’ya ekstra özelliklerle gelmesi övgüyle bahsedilirken bir başka yazıdaki eleştirinin karalama olarak nitelenmesi doğru değil. Tarafsız olmayan kişi, Nintendo oyunları çocuk oyunudur diyen kişidir, PS Vita’nın fazla exc. oyunu yok, birçoğu port, en azından portun kendisi geliştirilebilir diyen kişi değil.

     Oyunun öyle kalmasını istiyor olmanız normaldir, ben de forumda oyunun kendi yapısıyla da oynanabileceğini yazmıştım. Ancak yazarı subjectif ve karalayıcı olarak itham etmek yerinde bir davranış mı ?

     Adil olmayan şeyin ne olduğunu anlayamadım hala, port oyunları eleştirmek nasıl adilsizlik oluyor ? IGN gibi bir site özgün bir oyuna (CoD) 4/10 puan verirken nasıl kendi fikrini beyan ediyorsa bu da öyledir.

     Beklentileri yüksek tutmak iyi değildir, sonra Sony gibi eleştiri oklarına maruz kalırsınız sonra. İnsanlar Vita’yı alırken Remote Play ile tüm PS3 oyunlarını oynayabileceği sanıyordu, çünkü Sony bu yönde beklenti sunmuştu, sonuç ortada birçok kişi memnuniyetsiz.

     • asd

      Yazılarını istediğin gibi yazabilirsin ve bende bunları istediğim gibi yorumlayabilirim ikimizinde bu özgürlüğü var bunda bir sorun yok fakat ben editörlerin bir konuyu ele alırken bunun ilerisi gerisini yan etkenlerini düşünerek bunu dile getirmesini arzu ediyorum. Cod bir oyun sadece sende sadece limboyu eleştiriyor olsan onada birşey demem. oda sadece bir oyun fakat senin eleştirdiğin şey vitanın kendisi onun pazarlama stratejisi ve sony ve benimde bahsettiğim şey o. bu yüzden cod örneğini görmezden gelicem..

      Ben yazılanları bir karalama olarak değerlendirmiyorum benim söylediğim şey ki halada ısrar ediyorum bir şeyi bir yerinden tutup aşağı çekerken bir elinlede onu yukarı kaldırabilirsin ( sonynin hataları olduğu gibi doğru yaptığı şeylerde var ) Port oyunları zaten bu oyunları oynamış olanlar için kötü bir haber fakat oynamamışlar için? bu durumda senin eleştirin bu kişiler için rahatsız edici bir nitelik taşıyor bu yazının değerini düşürüyor oysaki bu açıdanda ele almış olsaydın şu an bambaşka bişeyi konuşuyor olurduk.

      Bir oyunun eğer oynamamışsam port exc. vs.. olması gram umrumda olmaz. iyiyse oynarım değilse kalır benim için olay bundan ibarettir.

      Remote play ile ilgili sonynin yapabileceği bişey yok teknolojiyi sunmuş geliştiricelerin başına silah dayayamaz bunu kullanın diye kendi studiolarına yaptırır o ayrı mesele 3rd party desteğini benden daha iyi bilirsin diye tahmin ediyorum o yüzden bu konuda sony suçlamana anlam veremiyorum eğer ki suçluyorsanda evet karalamış oluyorsun çünkü bu olayın sadece sony ile ilgili olmadığını sony ne yaparsa yapsın adamlar geliştirmiyorsa geliştirmiyordur yapıcak bişey yok diye yazıya alman gerekiyor diye düşünüyorum…

      ama dediğim gibi nasıl istersen öyle yazarsın sonuçta her gün bu sitedeyim buda demektir ki sen işini düzgün yapıyorsun fakat ben KENDİMCE daha iyi olmasını isterim…

     • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

      Aslında eleştirilen şey Vita’nın kendisi değil, Vita port oyunları kendi kendine çıkarmıyor, eleştiriler genellikle Sony ile ilgili oluyor ve de genellikle olumlu özelliklerden sonra yapılıyor, kuru kuru Sony’i eleştirmedik hiç bir zaman, önceki birçok yazıda bunu görebilirsiniz.

      Limbo konusunda da aslında saf bir eleştiri yok, yani bu yazı “Limbo’da dokunmatik özellikler kullanılmayacak vah vah!” türünde bir yazı değil, kullanılmamasının sebeplerini açıklayıcı türde bir yazı olmakla birlikte yazının başlığı da insanları konuyla ilgili fikir beyanına davet edici niteliktedir.

      Limbo’nun duyuru haberinede göz atarsanız oyunu hiç oynamamış olanlar için genel bir tanıtımının yapıldığını ve Vita’ya yeni bir oyunun duyurulmasının iyi bir şey olarak yorumlandığını görürsünüz. Yazının başlığı da “Sony Sözünü Tutuyor, Sırada Limbo Var!” Ancak nedense bu konuşmayı bu olumlu yazının altında yapmak yerine burada yapıyoruz.

      Remote Play tamamen Sony ile ilgili bir şey, diğer geliştiricileri zorlamasa bile (ki böyle bir özellik vaat ettiğine göre zorlaması gerekir) en azından kendi oyunlarına bu desteği vermesi gerekirdi. Ama biliyoruz ki bu da bir pazarlama stratejisi, Sony PS3 ile bunu vermiş olsaydı belki de PS4’deki Remote Play bu kadar ilgimizi çekmeyecekti. Bu tür şirket stratejileri olağan şeyler ve yapılması gerekiyor olabilir ona sözüm yok ancak bir ürün tanıtımı yapılırken vaat edilen sözlerin yerine getirilmemesi için mantıklı bir açıklama getirmek zor. Bunları da eleştirilere ekliyoruz elbette.

      Sonuç olarak bu ortamda yorumların üyeliksiz olarak herkese açık olması, her türlü görüşe açığız anlamını taşır. Ancak site editörünün bir eleştirisini, insanları dolduruşa getiren, bilinçsizce ve subjectif olarak yapılmış yorum olarak değerlendirilmesini siz de kanaat getirirsiniz ki yapıcı bir eleştiri olarak algılamak güç olacaktır.

 • http://twitter.com/tnaygc Tuna Yağcı

  Bana kalırsa da dokunmatik çok lazım değil. Yeni IP çıkarsınlar o sürede(tabi çıkarırlarsa).

 • Kırlangıça binen deniz anası

  Port konusuna bakarsak bugün diğer konsollardaki bir çok ünlü oyunun ps vitaya gelmesi durumunda ne kadar seviniceğimiz ortada ancak ps vitaya özel çıkan oyunlar ise yeteri kadar ilgi gösterilmiyor. (Ps vitaya çıkan cod ve fifa) bence ps vita ev konsollarının yanında olmaya devam ederse 3ds nin kirlettiği “el konsolu” nun adını temize çıkarabilir.