Lumines: Electronic Symphony (Ön-İnceleme)

Tarih Nis 4 2012 - 2:58am - UMBUT
1450

Merhabalar … Uzunca bir aradan sonra tekrar birlikteyiz. Sizleri özlemek ve siteyle uzun süre ilgilenememek cidden içime dert olmuştu. BUndan böyle daha çok video tanıtımla geleceğimizin müjdesini verdikten sonra sizlerle yepyeni bir oyunun paylaşımına geçebiliriz. Bugünkü oyunumuz : LUMINES …

OĞLUM…KIZIM…BIRAK ŞU OYUNU DA DERS ÇALIŞ …

 

Bir zamanlar kimsenin elinden düşüremediği bazı konsollar ve oyunlar vardı. Bunlardan biri tek oyun seçeneği olan TETRIS’di. Gelen bazı şekilleri yerleştirip ekran boyunca yanyana gelen ve LINE adı verilen durum olunca bu kutucuklar kırılıyor ve puanlar alıyorduk. Bu oyunda ise yine mantık benzer ama kesinlikle bambaşka…

 

UBISOFT ADI ALTINDA Q ENTERTAINMENT  tarafından geliştirilen oyunu konsollarda ve cep telefonlarında bile görmemiz mümkün. Hatta benim Nokia’mda bu oyun var ve PS Vita’dan önce elimden düşürmüyordum. Demosunu gördüğümde hemen PS Store’^dan demosunu indirdim ve sizin için yazıyorum. OYunun açılışında Lumines’in nasıl oynanacağı ile ilgili bir yardım menüsü açılıyor.Sol tarafta CONTROLS kısmında aşağı doğru inen bloğun yönlendirilmesi , hızlı bir şekilde aşağı indirilmesi ve döndürülmesi ile ilgili yardımlar yer almakta. Sağ tarafta ise oyunun basit kuralları anlatılmış. Oyunun basit oynanış biçimi şu şekilde :  Ekranın üstünden aşağı doğru bloklar iniyor.Amacımız 2×2 boyutunda aynı renkte bloklar üretmek. Aşağı inen bloklar tek ya da 2 renkte olabiliyor. Tek renk olması bizim için avantaj.2 renk olunca aşağı indirdiğimiz bloğun üstüne ya da yanına ya da ayrı bir yere bu blokları indirebiliyoruz. Blok indiğinde bile aynı renkleri 2×2 olacak şekilde birleştirdiğimizde yine bir blok elde ediyoruz. Bir de zaman çizgimiz var. Bu zaman çizgisi sağa doğru ilerliyor ve doğru bir blok yaparsak onları patlatıyor.Biz de puanlar kazanıyoruz. Mesela 2×2 bloğun üzerine aynı renkten 1 tane daha ufak bir kutu indirdiğimizde bu sefer blok daha da büyüyor ve zaman çizgisi bu bloğun üzerinden geçtiğinde daha çok puan alıyoruz. Oyundaki amaç çok hızlı düşünüp çabuk karar vererek büyük bloklar elde edip bol puan toplamak. Eğer blokları patlatamassak oyunun oynanabilir olan kısmı doğal olarak daralıyor ve aynı TETRIS’te olduğu gibi en yukarıya kadar kutular dolarsa oyun bitiyor.

 

   VALLAHİ SON OYUN , BİR KERE DAHA DENEYİM LÜTFENNN !! 

 

Gelelim oyunu oynamaya…Oyunun basit kuralları dışında gözümüze çarpan ekranın solunda sıradaki gelecek blok sağ üstte ise CLEAR bölümün yüzde kaçını bitirdiğimizi , TIME kalan zamanımızı , SCORE aldığımız puanı HI-SCORE ise en yüksek skoru gösteriyor. Oyun ekranın arkasındaysa robotumsu sinirli bir tip değişik akrobatik , robotik hareketler yapıyor. Oyunda aynı zamanda bazı bonuslar toplayarak blokları kırma gücümüzü arttırabiliyoruz.

Oyunun orjinalindeyse arka dokunmatik pad’i kullanmamız mümkün. Ayrıca orjinal oyunda değişik avatarları indirmemiz mümkünmüş. Aslında oyunun demosunda bile kontroller çok basit. İster yön tuşlarını ister analog tuşları istersek de dokunmatik ekranı kullanarak kontrollere ulaşmak mümkün. Ayrıca oyunun orjinalinde oldukça çok sayıda bölüm,avatar,ve şarkılar mevcut.  UNDERWORLD , MARK RONSON , FAITHLESS ve THE CHEMICAL BORTHERS gibi ünlü grupların şarkıları da mevcut.Demoda hatırladığım kadarıyla çok sevdiğim bir dünya kupası müziği yer almakta.

 

ŞİMDİ UYKU VAKTİ 

 

Oyunun demosu her ne kadar bize detay göstermese de genelde demoların ne kadar kısıtlı olduğunu biliyoruz. Yine de bu tarz oyunların hastaları için orjinal oyunun tatmin edeceğini düşünmekteyim. En azından cep telefonumda oynarken büyük keyif aldığım bu oyunun PS Vita için yapılmış olması da bir o kadar güzel. Ayrıca oyun PEGI 3 değerlendirmesine sahip olup kullanıcılar tarafından da 5 üzerinden 4ün üstünde yıldız almış durumda. THE LUMINES : ELECTRONIC SYMPHONY tam sürümü PS Turkiye sitesinde 87 TL ‘den satılıyor. Fiyat biraz dudak büktürttüğü için belki fiyatının düşmesi için biraz beklenebilir.