MotorStorm RC (İnceleme)

Tarih Mar 15 2012 - 7:48am - UMBUT
1599

MotorStorm RC

 

YAKITI KOY , KULPU ÇEK , KUMANDAYI HAZIRLA VEEEEEE AGGGROOOOOO !!!!

Bazılarımızın hayal ettiği , bazılarımızın pil dayandıramadığı , hatta şarjlı piller  pahalıyken kullan at pilleri suda kaynatıp da 5-10 dakika daha doldurduğu , son yıllarda ise artık güçle dalga geçmek isteyenlerin YAKITLI olarak aldığı mini oyun canavarları artık avuçlarımızın arasında. Annemiz babamız bizi kumda oynamaya saldı ve artık üstümüzü pisletme , TERLEDİYSEN ARKANA BEZ KOYAYIM OĞLUM dönemleri bitti… Biraz da onlar koşsun bakalım :)

Küçük makinelerin büyük makinelere kafa tuttuğu aynı zamanda bizim de çocukluğumuza döndüğümüz bir dönemdeyiz. Uzaktan kumandalı otomobillerin toprakta,arazide çamurda kıyasıya rekabeti bakalım konsolda ne kadar keyif verecek, göreceğiz…

GÜÇLÜ MÜ DEDİNİZ , ORADA DURUNUZ ! 

Tamam, bu uzaktan kumandalı oyuncaklar babaları kadar güçlü olmayabilir ama bu kadar da güçsüz olmamalı değil mi ? Hemde daha oyunun açılışında… Oyunun açılış hızı o kadar yavaş ki , tam 71 saniye bekledim.(PSN’ye bağlantısını saymıyorum bile) İlk açılıştaki ” HER SAATTE BİR 15 DAKİKA MOLA VERİN , BAŞINIZ GÖZÜNÜZ AĞRIR ” uyarıları ne kadar bizi etkilemeye çalışsa da bu can sıkıcı beklemeyi devam ettirmek durumundayız. Neyse ki ana menüye ulaşıyoruz. O da  ne .!! Ana menüden önce ufak bir otomobil ve orta büyüklükte akrobatik hareketler yapabileceğimiz bir arena. Biraz el alıştırması yapabiliriz sanırım.  Azıcık tuşları karıştırdıktan sonra beklediğimiz yere girme heyecanı ile ana menüye dalıyoruz ..!!

Ana menü ekranı oldukça basit ama kullanışlı tutulmuş:

  • COLLECTION : Açtığımız ( unlock ) otomobiller bu kısımda yer alıyor. Otomobiller de kendi aralarında gruplara ayrılmış ( Muscle Car, Rally Car gibi ) ve saip olduğumuz araçların renkleri ve çıkartmaları ile oynayabiliyoruz ama otomobiller animasyon olarak bile ufacık ve detaysız olduğu için bence hiçbir işe yaramayacaktır.  Ayrıca koleksiyon bölümünde toplam sahip olunabilecek otomobiller ve kaçına sahibiz görebiliyoruz. Toplamda 97 araca sahip olabiliyoruz. 
  • FESTIVAL : Bu bölümde de yarışmalara katılacağımız pistler yer alıyor. Yine başlıkta görebileceğimiz gibi şu ana kadar açtığımız ve oyunun toplam açılabilecek madalyaların sayısal verisi göze çarpıyor.Toplamda 144 madalya açabiliyoruz. Ayrıca FESTIVAL menüsüne girmeden önce ana ekranda “FRIENDS” uygulaması ile eklediğimiz arkadaşlarımızın o ana kadarki toplam derecesi ( tüm yarışlarda yaptığı dakika,saniye,salise olarak veri ) , sıralamadaki yeri ve aralarında kullanıcı olarak kaç kişi var görebiliyoruz. Ayrıca aynı menünün kapağında GLOBAL RANK bölümünde ise dünyada kaçıncıyız ,  görebiliyoruz. ( Genelde “UNRANKED” yazması sizi şaşırtmasın çünkü ilk 20ye girmek cidden zor. ;) ) Festival’i biraz daha irdeleyelim. Bu bölümde 4 tane ana yarış dizisi ve her dizide 10-15 tane pist var. Yine her dizide aldığımız toplam madalya , arkadaşlarımız ve bizim toplam sıralamamız  ve dünyada kaçıncıyız bu veriler yer almakta. Ayrıca ÜÇGEN tuşuna basarak da LEADERBOARD’u daha detaylı görebiliyoruz. Gelelim yarışlara…Her yarışın belirli bir derecelendirmesi var. Ve belirlenen ilk 3 değerden en kötüsünden 1 madalya,en iyisinden 3 madalya alabiliyoruz. Mesela bazı yarışlarda amaç en iyi dereceyi yapmak,kimisinde bir kaç aracı en hızlı sürede geçmek, kimisindeyse ilk 3te yer almak gibi amaçlar şart koşulmuş. Biz her aldığımız madalya sonunda bazı yarışları açabiliyoruz. O yüzden en iyi olmak zorundayız :D
  • WRECREATION : Bu bölüm 2 seçenekten oluşuyor. Time Attack ve Free PLay . Time Attack’ta Açtığımız pistlerde açtığımız araçlarla yarışabiliyoruz. Free Play kısmında ise istediğimiz pistte istediğimiz güçte ve sayıda pilot ile yarışabiliyoruz. Veya HOTLAP bölümünde en hızlı turu atacağımız tek araçlık bir yarış yapabiliyor ya da NUMBER OF LAPS ile belirli turda yarış yapabiliyoruz.
  • PLAYGROUND : Bu bölüm ise Serbest antrenman yapabileceğimiz kısım.

 

Anne beş dakika daha lütfeeeenn !! Ödevimi yaptım , karnım aç değil !! 

Bakalım Motorstorm RC adı gibi motor fırtınası yaratacak , içimizdeki KARNIM AÇ DEĞİL ANNE imajını silebilecek mi ? Geliyoruz oyuna… 10 saniyelik bir yüklemeden sonra oyun açılıyor. Genel bilgilendirme ekranını anlatmaya gerek yok , zira bildiğiniz üzre  sıralamadaki yeriniz , en hızlı turunuz ve o anki turunuz ekranda gözükmekte.  Ayrıca 4 adet kamera açısı mevcut ama maalesef hiçbirinin neredeyse birbirinden farkı yok. Oyunun atmosferi fena değil. Devamlı ufak ufak pistler bulunmakta ve turları hızla bitirmekten etrafa  hiç bakmıyoruz.  Aslına bakarsanız ben kanyonlarda çarpışacağım  , aracımı modifiye edebileceğim bir oyun beklemiştim ama devamlı birbirine benzer ve kontrollerin cidden zor olduğu pistlerde yarışılan  bir oyun görünce hayal kırıklığına uğramadım değil. Oyunda kontrol olarak dokunmatik ekran ve pad kullanılmıyor. Sadece analog tuşlar ( ben roll diyorum ) ve ayar için sağdaki tuşları kullanıyoruz. Onun  ekstra bir şey yok. Sadece kontrol ayarını 2 şekilde yapabiliyoruz. Müzikler güzel değil , ama kötü de değil. Zaten tur derecelerini iyi yapmak için o kadar konsantre oluyoruz ki açıkçası ne çaldı ne çalmadı hiç aklımda kalmadı. Bunun dışında müzikler daha iyi olabilirdi , devamlı ELEKTRONİK TEKNO tarzında gelen müzik belli bir süre sonra kulağa GÜRÜLTÜ olarak yansıyor. ( aranızda bu müzik tarzını dinleyenlere saygım sonsuz ) . Pastanın en büyük dilimini en sonra sakladım . Grafikler …

KAPTAN !!  MÜSAİT BİR YERDE …

Kaptana henüz seslenmeden önce grafikleri gördüğüm anda alt çene kemiğimin yerinden çıkarak yerlerde yuvarlanmasının ardından ne anlatacağımı bilemiyorum. Grafik yok ! Oyun için çok uğraşılmış anladım ama cidden grafikler 1998 yılındaki Test Drive oyununa benzer bir şekilde basit animasyonlarla geçiştirilmiş.

Görsel grafikler ne kadar az buçuk göze hitap etmeye çalışsa da asıl beklentimiz olan araba grafikleri ciddi anlamda hayal kırıklığı. Ne dönen bir tekerlek görülebiliyor , ne de otomobilin ayrıntıları… Birkaç süspansiyon ayrıntısı ve toz toprak efekti dışında bana kalırsa grafikler iyi değil fakat pist tasarımları gayet keyifli ve detaylı yapılmış. Oyunun fiyatını baz alırsak ( 11,49 TL ) bu kadar beklenti fazla bile diyebiliriz. Ayrıca Remote Play özelliği olması da oyunun güzel bir artısı.  Bunun dışında bu oyuna bağlanmamın sebebi arkadaşlarımı geçme hırsı… Bu güzel rekabet bile oyundan sıkılmama engel değil.

PS Store’da satılacak oyunun bir de Pro-Am ek paketi yolda. Bununla beraber aynı anda 4 kişi ile multiplayer oynanabilir olması da başka bir artı. Fakat yarış içinde otomobilin ( AERIAL kamera açısında ) ufacık kalması bir dezavantaj. Yine de vakit geçirmek için hiç de fena olmayan RC’yi bu uygun fiyatı ile denemenizde fayda var.

 Puan: 7/10

Grafik : 7 / Ses : 7 / Oynanabilirlik : 7 / Atmosfer : 6 / Genel : 7

  • Aizen

    oyun çok dandik. 1TL de olsa almam bu oyunu :)

  • ekrem odabas

    bence de türü çok saçma olmuş us psn de yükledim berbat böğk