Mutant Blobs Attack (İnceleme)

Tarih Mar 2 2012 - 2:04am - UMBUT
1896

MUTANT BLOBS ATTACK

AÇ VE HUYSUZ …

Uzayın derinliklerinde , havasız , susuz ve hayatın olmadığı bir ortamda ortada kalan iki neslin savaşının arasında kalmıştık… Yemin edilmişti, ezilmişlerin ordusu kötülerden intikam almak için gün sayıyordu… İntikam duygusunu tek bir his besliyordu : AÇLIK VE YEMEK ! Bulaştılar ve yemeye başladılar…

BİRAZ GARİP , BİRAZ DA KOMİK :)

Tales from Space: Mutant Blobs Attack adından da anlaşılacağı gibi bir damla efsanesini anlatıyor. Fakat bu efsane gördüğüm en garip efsanelerden biri : AÇ DAMLALARIN İNSANLARLA OLAN SAVAŞI !! Oldukça dudak büktürecek garip bir hikaye ile karşı karşıyayız. Alien vs Predator , Pirates vs Ninjas , Freddy vs Jason , King Kong vs Godzilla hikayelerinden ürperdikten sonra Blobs vs. Human görmek cidden tuhaf :) Bir damlanın bir insandan ne gibi bir kini olabilir ki diye düşününce kahramanlarımıza ( bu hikayede insan düşman oluyor .) hak vermemek mümkün değil. Yıllarca parçalanmış , içilmiş, dökülmüş , buharlaştırılmış, kaynatılmış damlacıkların hırslanması elbette doğal . Ben ne yazıyorum şimdi , gerçekten kendimden şüphe etmeye başladım :)

ŞİMDİ BÜYÜME VAKTİ !!

Kahramanımız tek gözlü yeşil bir damla. Oyunun giriş sinematiğinde zaten hikayenin özeti anlatılıyor. Bizim kin dolu büyük , çirkin ama aynı zamanda sempatik damlamızın aklında hep eskilerden kalma kesilme,doğranma , parçalanma hikayeleri geçiyor ve bir labratuvar ortamında bir çok damlacık ile beraber mutsuz bir şekilde bekliyorlar. Labratuvarda bulunduğu kutuyu açan bir bilim adamının eline saldırarak onun kaçmasını sağlayan damla , diğer arkadaşlarını da serbest bırakıyor ve macera başlıyor :)
Oldukça eğlenceli bir giriş sinematiğinden sonra ( intro da diyebiliriz ) Start’a basarak ana menüye ulaşıyoruz.

Ana menü oldukça basit ve anlaşılır.

 • Story Mode : Hikayeyi baştan sona yaşadığımız kısım.
 • Leaderboards : PSN üzerinden en yüksek puanları kapan arkadaşların gururlanacağı bölüm
 • Options : Müzik , ses ve arka dokunmatik pad ayarlarının yapıldığı bölüm
 • Cutscenes : Intro , oyunu yapanların isimleri ( credits ) ve bölümleri tek tek girilebileceği kısım

ACIKTIMMM !! HER ŞEYİ YİYELİM !!

Oyundaki kahramanımız olan damlacık ile amacımız ilk bölümde önümüze gelen herşeyi yemek. Yedikçe boyutumuz cm olarak artıyor ve belli bir seviyeye ulaşınca yiyebileceğimiz şeylerin boyutları artıyor. İlk başta mutfaktaki çiviler ve ufak zerrecikleri yemeye başlıyoruz . Ardından yediğimiz şeyler arasında plastik bardak , beyzbol topu gibi maddeler de çıkıyor. Damlamız yedikçe güçleniyor. Bazı engelleri geçebilmek için kahramanımız ile ( nasıl bir kahramansa :) ) bazı engellerin üzerine zıpladığımızda onları kırabiliyoruz. Bazı engelleri itebiliyor, taşıyabiliyor,kırabiliyoruz. Dokunmatik ekranlada yapabileceğimiz işler ileride karşımıza çıkıyor.Böylece kolejdeki ilk bölümümüzü bitirip kaç puan almışız bakıyoruz . Sindire sindire oynadığım ilk bölümde 19050 puan alarak tüm oynayıcılar içinde 8763. olmuşum :)
İkinci bölümde bu sefer canımızı götüren engellerle karşılaşıyoruz .Bu yüzden bazı yiyecekleri acele etmemiz gerektiğinden es geçiyoruz. 3-4 dakika süren bu kısa bölümün sonunda da bakıyorum ki 30820 puanla genel klasmanda 7150. sırayı almışım :) Oyunumuz böylece sürüp gidiyor.
Oyunda 5 aşama mevcut . Her aşamada 4-5 bölüm bulunmakta. Bu da bize en az 20 bölüm oynayabileceğimiz anlamını veriyor. Açıkçası oyunun sonunu merak ediyorum. Herhalde damlamız yiye yiye insan yiyecek boyuta ulaşacaktır :)

ÇOK ACIKTIM ÇOK !

Damlamız yedikçe benim de iştahım açıldı açıkçası . Neyse , gelelim biraz da diğer özelliklere. Oyunumuzun oynama şekli 2 boyutlu vur ve geç tarzı bir oyun ( shoot ‘em up ) . Grafikler çizgi film edasıyla hazırlanmış. Oldukça basit bir oynama şekli var. Bu tarz oyun oynayanlar beğenecektir. Oyunda belli bir zorluk seviyesi yok , bu yüzden oyundaki amacımız biraz el çabukluğu , en az derecede ölme ve en çok puanı toplamaya odaklanmış durumda . Bu arada oyunun skor tabelasına baktığımda açıkçası birincinin kaç puan aldığını merak ettiğimde Tropy’den JEALOUS ödülü aldım :) Ee kıskanmamak mümkün değil . Oyunun yapımcısı Drinkbox ( yeme içme üzerine zaten , başka bir isim beklemezdim ) Tales of Space : About A Blob oyununu geçtiğimiz yıl PS3 platformunda uyguladığında biraz garipsenmiş ama çok hayran toplamıştı. TAmamen PS Vİta platormuna taşıdığı Mutant Blobs Attack da gayet keyifli . 1988 yılında da korku filmi yapılmıştı ve bu film o zamanın çekim koşullarına göre gerçekten korkutucuydu. Şimdi bu sevimli damlaya aşık olmamak mümkün değil. Aynı müziğin devamlı dönüp durması biraz baş ağrıtsa da yine de vakit geçirmek ve puan kazanma hırsımızı yenmek için güzel bir oyun :D
Şimdi sıra internetten yemek ısmarlama vakti :)

PUAN: 8/10

Grafik : 7 / Ses : 7 / Oynanbilirlik : 8 / Atmosfer : 8 / Genel: 8

 • Ozzann

  Esinlenme var sanki :l

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Nasıl bir esinlenme ?

   • Ozzann

    loco roco :)

 • Ozzann

  Resistance online bir oyun mu ? lütfen admin söyler miisn ?

 • Hezarfenburak

  Oyunu hiç sıkılmadan bitirdim, çok güzeldi gerçekten. Sonu çok eğlenceliydi =D

 • barış

  grafik 7? anlamadım daha nasıl bir grafik olabilirdi şu oyunda