ODDWORLD : Stranger’s Wrath HD (İnceleme)

Tarih Oca 14 2013 - 10:07pm - UMBUT
2393

ODDWORLD : STRANGER’S WRATH HD

Herkese Merhaba ;
Bilirsiniz batının en hızlı kovboyunu. Gölgesinden bile hızlı silah çeken ,   6 patlarlı silahını öldürmek için değil , madara etmek için kullanan,  atı düldül ve devamlı kaybettiği köpeği Rin Tin Tin ile azılı düşmanları olan Daltonları  her seferinde yakalayan ama yine yakalamak zorunda kalan bir kovboy : Red Kid . Sigara yerinde ağzında ot parçası olan ve her maceranın sonunda “ i’m a poor lonesome cowboy . i’m a long long way from home “ şarkısını söyleyen yalnız kovboy… Yıllar önceydi , Daltonlar emekli oldu, Red Kid çiftliğinde atı Düldül ile ve hala aklında Calamity Jane , peki ya Rhino ? Hala kayıp…
Devir değişti. Batı’da herşey ciddi anlamda değişti. Yeni düşmanlar ve o düşmanlara hayatını adayan , garip görünümlü, ciddi bakışlı , havası yerinde , kasabanın yabancısı … Elinde silah yerine bir yay, kullandığı silahlar ise doğadan… Ya böcek, ya ısırgan , ya akrep… Garip ama etkileyici…
THE WAY OF OTHER HUNTER
Başlıkta da belirttiğim gibi, avlanmanın diğer bir yolu… Aslına bakarsanız Oddworld bundan 10-12 sene önceki versiyonlarında  günümüze kadar puzzle oyunuydu. Fakat PS Vita ile beraber karşımıza FPS olarak ( Doom gibin ) çıkıyor.  Oyun sıradışı bir  aksiyona sahip. Kahramanımız garip bir aksan ve brütal bir sese sahip . Amacı  azılı suçluları yakalayıp ödül toplamak. Ölü ya da diri…
SHORTLY THEREAFTER, A STRANGERS ARRIVES IN A TOWN
Oyunu ilk açtığımızda ağ özelliklerinin devre dışı bırakıldığını görüyoruz . Çok çok kısa sürede anamenüye ulaşıyoruz. Oddworld’ün etkileyici müzeikleri anamenüde de yer alıyor. Artık çoğu oyunda gördüğümüz klasikleşmiş LOAD GAME,SAVE GAME,NEW GAME,OPTIONS,CREDITS gibi özellikler burada da yer alıyor. Oddworld’de oyuncuyu kendini bağlayıcı bu hoş müziğin ardından biraz beklenildiğinde kısa tanıtıcı bir trial ile başbaşa kalıyoruz. Bunun yanı sıra EXTRAS ‘a girdiğimizde alışılmışın dışında sağ tarafta ART ve MOVIES göze çarpmakta. Movies’te Intro ile oyunun ana teması hakkında fikir edinebiliyoruz. Burada kullanabildiğimiz silahların tanıtıldığı intro grafikleri ile etkileyici.Bunun dışında oyunun oynanabilirliği ve hikaye ile ilgili 2 video daha var. ART kısmındaysa bir fotoğraf galerisi oluşmakta.
Gelelim oyunun oynanabilirliğine :
Oyun oynanabilirliği açısından hem FPS hem de TPS içeriyor. Tabiki birebir etkileşimlerde FPS özelliğini kullanmak nişan alma açısından kolaylık sağlıyor. FPS özelliğine geçebilmek için ekrana 2 kez tıklama hareketi yapıyoruz.  Oyun açıldığında bu yeni vahşi batıya alışmamızı sağlayacak ne çok uzun , ne çok kısa bir Introduction ile oyunda yapabileceğimiz hareketleri görebiliyoruz. Kahramanımız ın özelliklerine gelince, fiziksel olarak yapabildiğimiz hareketler arasında yürümek,koşmak,dört  nala koşmak,tırmanmak,zıplamak ve çalıların arasına gizlenmek  var. Ayrıca dost halk ile konuşarak da düşmanlar ve hikaye ile ilgili bilgiler de alabiliyoruz. Bunun dışında düşmanla etkileşimlerde ise eski konsolcuların bildiği bir hareket olan HAGGAR vuruşu (yani iki kolu yana açıp 360 derece dönme hareketi) kafa atma ve düşmanı ele geçirme hareketi. Bir de hiç hareket etmediğinde  ise  gerinme  Ama işin en ilginç yanı ise canı azaldığında etrafta sağlık,veya yenebilecek bir şey bulunmuyor. Bunun yerine bir maymun hareketi ile kendi kendimize yumrukla dövünerek sağlığımızı arttırıyoruz. ( Daha önce denk gelmemiştim  ) İlginç değil mi ? Düşmanı ölü ya da diri yakalayabilmek içinse ya öldürmek ya da sersemletmek gerekiyor.Sersemleyen düşmanın üzerinde yıldızlar uçuşuyor ve bu durumdan faydalanıp düşmanı yakalıyoruz. Yakalama işlemi bitince  CAPTURED ALIVE veya CAPTURED LIVE gibi bir yazı çıkıyor. Düşmanları canlıyken yakalamak bize daha büyük puanlar kazandırıyor. Ayrıca düşmanın ne derece baygın olduğu ise üzerindeki yıldızlardan anlaşılıyor. 3 yıldız ile bayağı bir baygın kalırken 1 yıldız varken düşmanı tamamen yakalama girişimi etkisiz kalabiliyor. Ayrıca ekranın solunda yer alan radardan da nerede düşman nerede dost olduğu da gözüküyor.
Sırada silahlar :
Toplamda 8 adet silahımız var. Bu silahların değişik özellikleri var, kimisi sonsuz sayıda,kimisi sınırlı. Mesela elektrik atan ZAPPFLIES elektrik atarak düşmanlarını sersemletiyor , CHIPPUNK sesler çıkararak düşmanı kendisine çekiyor ; dikkat dağıtıyor. BOLAMITES yani bildiğimiz örümcek ; düşmana geldiği anda bir anda onu ağıyla sararak uzun bir süre etkisiz hale getiriyor. Düşmanlar da nal toplamıyor, ellerindeki barutlu silahlarla bizi öldürmeye çalışıyorlar ama kahramanımızın da mermi toplaması şart. Kullandığı hayvanları önce sersemletiyor,sonra çantasına atıyor. Doğa ile dost yani ;)
Oyunda kasabalarda Bounty Store denilen dükkanlarda topladığımız paralar karşılığında yeni ekipmanlar alabiliyoruz. Paraları sadece düşmanlardan değil, biraz denyo olan halktan da karşılamamız mümkün . ( dövmek gerekiyor hehe )
Oyunun grafikleri HD kalitesiyle yapılmış ki oyunun başlığında da bunu görebiliyoruz. 60 FPS frame rate oranı sunan oyunda belki başta çok fazla belli olmasa da ilerleyen bölümlerde etkileyici grafiklerle karşılaşıyoruz. Işık/gölge efektleri çok başarılı.  Yansıma efektleri de tatminkar. Bazı yerlerde Uncharted oynar gibi hissetmemiz de doğal.
Ve Veda Satırları …
Oddworld : Stranger’s Wrath HD PS Vita fiyatlarına baktığımızda uygun fiyatı ile gerçekten güzel bir oyun. Oldukça uzun bir Tropy listesi ve çok sayıda karakteri ile oyun oldukça renkli. Grafik ve müziklerinde ise iyi bir başarı sağlamış diyebiliriz çünkü geliştirici  JAW Ltd. ( Just Add Water ) geliştiricileri bir takım oluşturup adından da anlaşılacağı gibi sadece su ekleyerek 10 ay gibi kısa bir sürede oldukça başarılı ve makul fiyatlarda ( US PSN için 14,99 USD ) bir oyun çıkarmışlar. En büyük alkışı onlar hak ediyor.
ESRB ‘de TEEN , PEGI’de +12 ile sınıflandırılan oyunu denemenizde fayda var.
GRAFİK : 8 ( HD kalitesi ilerleyen bölümlerde kendini gösteriyor. )
SES: 9 ( Müzikler muhteşem,seslendirmeler harika. )
OYNANABİLİRLİK : 8 ( Kolay ve öğretici bir oynanabilirliği var. )
ATMOSFER : 7 ( bazen kendimizi gerçekten oyuna yabancı hissetmemiz can sıkıcı )
GENEL : 8/ 10
  • gamerasi

    Oyun çok iyi arkadaşlar. Fiyatı da çok uygun…