Özel Bir PS Vita Yazılımı GamesCom’da Keşfedildi

Tarih Ağu 17 2012 - 2:44pm - Skaty
1184

GamesCom gibi büyük oyun fuarlarında sunumların ardından oyuncuların bire bir ürünlerle buluşturulduğu özel etkinlikler yapılıyor. Burada oyuncular sunumda izledikleri yapımları bizzat test etme şansı yakalıyorlar. Şüphesiz ki burada sergilenen yapımlar gibi PS Vita’ların kendisi de gerçekten biraz farklı.

PS Vita’nın karanlık tarafıyla ilgilenen meraklı kullanıcılar (The Z ve npt) bu hafta yapılan GamesCom 2012 fuarındaydı. Onlar oyunların kendisinden çok Vita’ya odaklanmış ve deneme standlarında bulunan Vita’larda özel bir yazılım versiyonunun kullanıldığını farketmişler.

Bu özel PS Vita yazılımının numarası 1.69.1 olarak gözüküyor ve bizim kullandığımız 1.69 yazılımlarından bir hayli farklı. Bu tür ayıklanmış (debug) yazılımlar genellikle geliştiriciler için kolaylık sağlamaya yönelik hazırlanıyor. Oyunların ve farklı spesifikasyonların Vita’da kolaylıkla test edilebilmesi için bu tür yazılımlarda güvenlik önlemleri olmuyor ve de donanımın her şeyine müdahale edilebiliyor. GamesCom’da keşfedilen bu yazılımda kolayca uygulama yükleyebilme, CMA kullanmadan içerik kopyalama, bağlanılacak update serverini manuel seçebilme, bağlantı testi için sahte 3G istasyonu oluşturabilme, X-O tuşlarının yerini değiştirebilme, kolayca PSN hesabı değiştirebilme, bölge kodunu değiştirebilme gibi özellikler buluuyor. Bunlardan en ilginci ise olası Vita çökmelerinde  ve yazılım kullanımı sırasında RAM’i gözlemleyebilme özelliği, bu özellik Vita’nın en sıkı parçalarına erişim sağlıyor (işlemci, ram vs.)

Sony hackerlar için böylesi açıklarla dolu bir yazılım hazırlayıp hiç güvenlik önleme almaması olmazdı. Yazılımda 90 günde bir yenilenen aktivasyon kodu bulunuyor, eğer bu kod yenilenmezse Vita kullanılmaz oluyor. Böyle bir Vita’nın sızdırılması olasılığına karşı  alınmış pratik bir çözüm, Sony bununla PS3’de yaşanan “custom firmware” olgusunun da önüme geçmeye çalışmış.

GamesCom’dan gelen oyun haberlerinin yanında biraz da donanımdan konuşmaktan zarar gelmez :)

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • Kazumatr

  Buna kısaca devkit diyebilirizki bu devkit konsollar her yeni konsol çıktığında yapımcı firmalara yollanır test açısından falan baya kolaylık sağlarlar çünkü.
  Gelelim sony nin almış olduğu 90 günlük aktif etme korumasına boş hayaller :D
  Birkere hackerlar bu devkit moduna geçiş yapabilirlerse vitanın tüm herşeyine flashına dahi müdahale edebilirler yani isterseniz açılıişa video vs bile koyabilirsiniz.
  Bunun örnekleri xbox 360 da fazlasıyla var mesela xbox 360 devkit diye aratın jtag rgh yapılan tüm cihazları bikaç yazılımla devkit yapabiliyorsunuz :)

 • Magandalar18

  windoows 8 yüklemek istiyoruz bu cihaza kardeşim. paramızın hakkını vermiyor tablet bilgisayar alacağıma bunu alayım dedim tarayıcısı berbat