PlayStation 4 Hakkında SON Bilgiler

Tarih Mar 28 2013 - 8:09am - Skaty
1902

Sony, PlayStation Toplantısından sonra PS4’ü duyurmasının ardından konsolla ilgili pek bilgi edinemedik. Bu sessizliği IGN’den Greg Miller, SCEA’dan Chris Norton ile bir röportajla bozdu. İşte yeni nesil PlayStation hakkında edinilen son bilgiler.

Yeni bilgilerde sıkça konuşulan donanımsal özelliklerden ziyade kullanıcı deneyimine yönelik diğer fonksiyonlar üzerinde durulmuş.

PSN’de Arkadaş Sayısı Arttırılıyor

PlayStation 4’de sosyal ağ faaliyetleri olsun, oyuncular arasındaki etkileşim olsun çok daha hat safhada olacağa benziyor. Bu yüzden 100 kişilik PSN arkadaş limiti artık kullanıcılara yetersiz geleceği düşünülerek arttırılacağı belirtilmiş, sayı 100’den … Tam olarak kaça çıkacağı söylenmemiş.

Büyük Boyutlu Depolama Alanı

Chris Norton tam olarak bir boyut belirtmemiş ancak son teknoloji ve kullanıcının talebine göre oldukça büyük depolama alanları sunulacağı vurgulanıyor. PS4 oyun boyutlarının iyice fazlalaşacağını ve dijital satın almanın yaygınlaşmasını da hesaba kattığımızda gerçekten büyük depolama alanına ihtiyaç duyacağımız anlaşılıyor.

Butonlar Değişebiliyor

DualShock 4’de kullanılan dokunmatik panelin çözünürlüğü 1920×900 olduğu açıklandı. Buton hassasiyetinin yanı sıra buton yerleri de değişebilecek, R2/L’ dijital olarak ayarlanabilecek ve da farklı şekillerde kullanılabilecek. Örneğin müzikleri ileri geri almada…

Uyku Modundayken Şarj

PS4, uyku modundayken kontrollerini şarj edebiliyor. Bildiğiniz gibi PS3 uyku moduna girdiğinde USB’ler devre dışı kalıyordu, kontrolleri şarj etmek için cihazı açmak zorundaydınız.

Her Pakette Kulaklık

PSN içeriklerine baktığımızda kullanıcıların mikrofon ve kulaklıklarını kullanabilecekleri pek bir şey olmadığını görürüz. Bunun en büyük sebebi kuşkusuz PS3 ile birlikte bu setlerin verilmemiş olmasıydı, birçok kişi de ekstra satın almadı. PS4’de bunu değiştirmek için her pakete kulaklık seti eklenecek, böylece ekipman sayısı arttığı için içeriklerde de artış olacak.

PS4 Eye Kullanıcı Değişimi Değişiyor

PS4’de 1280×800 çözünürlük, 12 bits/pixel, 60Hz özelliklerinde dual kamera bulunuyor. Bu kameralarla PS Eye deneyimini baştan yaratılacak. Bu kez bağlantı USB yerine farklı sistem sayesinde gerçekleşecek. Bu da şu anlama geliyor: 1. Kamera USB girişinin birini zapt etmeyecek. 2. Kamera büyük ihtimalle başka bir cihazla kullanılamayacak.

Röportajda kamera kullanımına yönelik birçok potansiyel şey gösterilmiş, bunlardan bazıları: adım adım kayıt, killcam ile alay etme, özel login, ses tanıma özelliği gibi daha birçok özellik. Başka bir detay daha, arkadaşınızla çift ekran oyun oynarken yerlerinizi değiştirdiğinizde kamera bunu algılayıp ekranı sizin konumunuza göre ayarlayacak.

İster Nick İster Gerçek Ad

PS4 arkadaşlık sisteminde sosyal ağlardaki arkadaşlarınızı sisteme dahil edebilecek, içe aktarabileceksiniz. Bu durumda ister gerçek adınızı kullanabilir, isterseniz de PSN arkadaşlarınızla nickinizi kullanmaya devam edebileceksiniz.

Kayıt ve Paylaş’da Geliştiriciye Kolaylık

Biliyorsunuz DualShock 4’e eklenen Paylaş butonu o an oynadığınız ya da gördüğünüz her şeyi paylaşmanıza olanak sağlıyor. Sony, bu paylaşma ve ekran kayıt fonksiyonlarını doğrudan PS4’e entegre etmiş, böylece geliştiriciler oyunlarına ekstra kod eklemekle uğraşmayacaklar.

Remote Play Geliştirmeleri

Remote Play uzun süredir Vita kullanıcılarının aklını eşgul etti ve hiçbir zaman istendiği gibi olmadı. Sony, PS4 ile bunun değişmesini istiyor ve bu yönde geliştirmeler hazırlıyor. PS4’de Remote Play’i kullandığınızda PS3’ün aksine ekranlardan bir tanesi ölmeyecek, ikisi de aynı anda çalışıyor olacak. Ayrıca Remote Play bağlantısını kurmak için ekstra bir uygulamaya gerek olmayacak, istendiği zaman bağlantı doğrudan gerçekleştirilebilecek.

Acaba Sony PS3’deki Remote Play fonksiyonlarını PS4’de kullanılabilecek bir şeyler olması için mi kısıtladı diye insanın aklına gelmiyor değil.

Işıklar ve Numaralar

DualShock’daki ışıkların kullanıcıları simgelediğini biliyorduk. Bu renkler aynı zamanda oyun içindeki bir takım silahları ya da diğer içerikleri de simgeleyebilecek.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da