PlayStation Vita Almanız İçin 10 Sebep !

Tarih Şub 6 2012 - 12:51am - Skaty
2668

Herkesin kendine göre sebepleri var, işte benimkiler … 

1. Çift Analog Çubuklar

Taşınabilir konsollarda ikinci bir analog stick’in eksikliğini uzun süredir hissediyorum. PSP’de nice güzel oyunlar bu yüzden heba oldu. Söylemedende geçemeyeceğim, hayır, dokunmatik ekran analog stick’in yerini tutamaz !

2. Ön ve Arka Kameralar

Artırılmış gerçeklik oyunlarını gördükten sonra kameraların ne kadar eğlenceli olabileceğini anladım. Her ne kadar akıllı telefon işiymiş gibi gözükse de, yeni nesil konsollarda ve onların oyunlarında kameralar kesinlikle vazgeçilmez olacak.

 PS Vita Artırılmış Gerçeklik oyunları.

3. Donanım Gücü

Vita, şimdiye kadar ki taşınabilir konsolların en güçlüsü, 4 çekirdekli işlemcisi ve yüksek grafik işleme gücü ile oyunlada harikalar yaratmaya geldi. Ram’i PS3’ün iki katı olduğunu ve bazı PS3 oyunlarını Vita’da oynayabileceğimizi duymuşsunuzdur ? 5”lik AMOLED’in altında çok fazla güç var çok !

 

4. Oyunlar

Sonuçta bu bir konsol, her ne kadar göz alıcı olsa da oyunlara ihtiyacı var. Şimdiye kadar duyurulan oyunlara baktığımda, beni heyecanlandıran birçok yapım gördüm. Uncharted, BioShock, Call of Duty, Assassin’s Creed, Killzone, Gravity Rush …

 PS Vita için en çok merakla beklenen oyunlar.

5. Remote Play

Haklısınız bunu PSP için de duymuştuk, sözde Remote Play’i desteklemesi gerekiyordu. Ancak istendiği gibi gerçekleşmedi. Vita ile remote play çok daha kullanışlı olacak.

 PS Vita Remote Play.

6. Çarpraz Platform Desteği ve Geriye Uyumluluk

Şu an farkında olmayabilirsiniz ama bunu siz de istiyorsunuz. PS Vita ve PS3-PS4 konsolları arasında kapışmak heyecanlı olacak.

7. Trophy Desteği

Taşınabilir konsollarda rekabet hepimize iyi gelecek :)

8. Dokunmatik Panel (Ön-Arka)

Dokunmatik ekran sayesinde hardcore oyunlarını farklı şekillerde kontrol edebilmenin yanısıra, iOS ve Android platformuna çıkan benzer mini oyunları da (örn: Angry Birds) oynayabileceğim. Bu Vita’yı çok daha fazla özgür kılacak. Arka dokunmatik panel ise oyunları daha farklı algılamama olanak sağlayacak.

9. Sixaxis Kontroller

İşte sonunda hareket algılayıcı sensör. Her ne kadar PS3’de bu özelliği çok sık kullanmıyor olsam da Vita oyunlarında bu özellik çok işime yarayacak.

10. GPS ve Sosyal Oyun Devrimi

PlayStation Vita, her ne kadar bir oyun konsolu da olsa 5”lik dokunmatik ekranı ile yapabileceğimiz çok şey var. Facebook, Twitter gibi sosyal alanlarda boy ölçüşebiliriz ama bunlardan daha önemlisi Vita’nın kendi ”konum bazlı oyun ağı” var adıda Near. Near ile çevremdeki Vita kullanıcılarını görebileceğim, oynadığı oyunları, aldığı puanları görebileceğim hatta onu oyuna da davet edebileceğim, bu kulağa harika geliyor.

 

Peki ya sizin sebepleriniz neler ?

Henüz kendi sebeplerinizi belirlemediyseniz işte PlayStation Vita incelemesi.

 

 

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • Emir

  psvita bana göre çok saçma geldi 3G konusunda çok takıldım psvita’yı 3G le konuşmak istiyorsun ama bir yerde en iyi wireless olması gerekiyor. Mesela bir alışveriş merkezine gittim. Wireless’i açtım baktım habire “error” diyor. O zaman 3G ile konuşman hiç şansın yok. Ben Sony’nin yerinde olsam psvita’nın üst kısmına veya boş bir kısmına kontörlü simkart yuvası fikir ederdim. PlayStation Store’dan oyun yüklemek için birde Turkcell Vınn yuvası fikir ederdim takardım Vınn’ı rahatça istediğim oyunu yüklerdim. Ama bu çıkan psvita’ta gördüm ki fikir ettiklerimin hepsi yok. Boşuna neden 700,800 tl vereyim? O parayla ben akıllı telefon alırım daha iyidir

 • Hezarfenburak

  Skaty usta sence Vita’da HDMI olmaması ne kadar büyük eksiklik? Sony ekler mi ilerde yeni üretim Vita’lara?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Estafurullah Burak :)
   Bence Sony hiçbir zaman Vita’ya hdmi çıkışı eklemeyecek. Bu hem Sony’nin politikasına ters hem de taşınabilir oyun konsolu mantığına ters. Ama ilerde PSP’de olduğu gibi bazı aparatlarla görüntüyü ekrana aktarabileceğimizden eminim. Hdmi çıkışının olması harika olurdu tabi ki, ama ben hayati bir eksiklik olduğunu da düşünmüyorum.

 • Alihan

  psvita sim kiliti ne zaman kırılır sizce?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Bir tahminde bulunmak cok zor, henüz çok erken.

 • Selaaam

  Near kaç m. alana kadar gidebilir  ?