PS Vita Facebook, Twitter, Foursquare ve Flickr Uygulamaları

Tarih Şub 21 2012 - 4:59am - Skaty
2162

Sony, PlayStation Vita‘yı duyurduğunda yeni bir oyun canavarının yanı sıra, sosyal platformda da dişli bir rakip yaratacakları sözünü vermişti. İşin özü, Vita ile gelen GPS, dokunmatik yüzeyler, kameralar … gibi bileşenlerin tümünü sadece oyunlarda değil, hayatımızın her alanında kullanabileceğiz. Sony, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen sosyal ağlara erişimimizi kolaylaştırması açısından, Vita’ya özel uygulamalar hazırladı ve bu uygulamalar 22 Şubattan itibaren PlayStation Network‘den ücretsiz olarak indirilebilecek.

Twitter

140 Karakterin her platformda kullanıldığı bir dünyada yaşıyoruz, Vita gibi bir Frankenstein buna neden dahil olmasın. Android ve iOS işletim sistemlerindeki Twitter uygulamasını denemiş biri olarak şunu söyleyebilirim ki LiveTweet sadeliği ve kullanışlılığı ile benden tam puan almayı başardı. Sportif ve enerjik tasarımı ile Twitter’ın ruhunu yansıtmakla birlikte hızlıca tweet atmak ve olan biteni kontrol etmek çok kolay. Oyundan bir ekran görüntüsü alıp, kolayca paylaşabiliyoruz. Üstelik oyunu kapatmanıza da gerek yok,  tuşuna basarak uygulamalar arası hızlıca geçiş yapabiliyoruz.

LiveTweet ile tweet atabilir, mesajlarınızı kontrol edebilir, birilerinden bahsedebilir (@), diğer kişileri arayabilir veya takip edebilirsiniz. Bunların yanı sıra daha önce de dediğim gibi fotoğraf paylaşabilir, listelerini kontrol edebilirsiniz. Kısacası Twitter’ın tüm fonksiyonlarından faydalanabilirsiniz. Özellikler Vita 3G modeli kullananlar bu uygulamayı çok sık kullanacağa benziyor.

 

FourSquare

Konum bazlı sosyal ağ uygulaması olan FourSquare, 22 Şubatta indirebileceğiniz bir diğer Vita uygulaması. Bu uygulamada GPS modülü sayesinde konum bilgimizi arkadaşlarımızla paylaşabiliyoruz. Konumunuzu belirleyebilmek için Vita 3G modeline sahip olmanız gerekiyor ancak Wifi modeli ile de uygulamayı çalıştırabiliyorsunuz.

Çevremizde bulunan cafe, restaurant, fast food… mekanlarını kolayca tarayabilir, arkadaşlarınızın nerede olduğunu kolayca bulabilirsiniz.

Uygulama diğerlerinde de olduğu gibi sade olarak tasarlanmış. Kullanımı kolay ve tüm fonksiyonlar aktif.

Uygulama, arkadaşlarınız aramanıza, check-in yapmanıza yapılacaklar listesi oluşturmanıza olanak sağlamakla birlikte, çevrenizdeki mekanlardan size önerilerde de bulunabiliyor.

 

Flickr

Flickr ile fotoğraflarınızı dünyaya yaymak çok kolay. Flickr’ın tasarımı ilk bakışta, LiveTweet ve FourSquare’dan daha iyi denebilecek bir ön izlenim bırakıyor. Fotoğraflara ait bilgiler uygulamanın sağ kısmında yer alıyor, ayrıca bu bölümde var olan yorumlar okunabiliyor ya da siz bir yorum bırakabiliyorsunuz. Fotoğrafın sahibi sizseniz elbette yorumları da yönetebiliyorsunuz.

Flickr’ı diğer uygulamalardan ayıran bir diğer özelliği, uygulamada kullanım alanlarınızı oluşturabiliyorsunuz. Yani menüyü sık kullandığınız aktivitelere göre düzenleyebiliyorsunuz.

 

Facebook

Facebook uygulamasına dair henüz birkaç ekran görüntüsü dışında neredeyse hiç bilgi paylaşılmadı. Diğer uygulamalara nazaran Facebook’da arka dokunmatik paneli de kullanabileceğimizi biliyoruz. Fotoğraf albümlerinde ve arkadaş listelerinde arka dokunmatik panelin kullanılabileceğini bizzat John Koller’in kendisi bize bildirmişti.

 

Neler Geliyor ?

Tabii ki uygulamalar bu kadar ile sınırlı değil. Vita için resmi olarak  Skype, Wake-Up Club (çalar saat), Picture Park (çizim) gibi uygulamalar da duyuruldu. Henüz çıkış tarihleri belli olmasa da yakın bir tarihte olması muhtemel.

Skype’ın çıkış tarihi ile ilgili soru üzerine, Sony, PlayStation Fransa resmi Twitter sayfası üzerinden cevap veriyor ve biraz daha beklememiz gerektiğini söylüyor.

YouTube

Maalesef, YouTube uygulaması için henüz Sony’den bir açıklama gelmedi. Ancak ilerleyen dönemlerde bu uygulamanın çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da