FIFA Football (İnceleme)

Tarih Şub 20 2012 - 9:19pm - Skaty
4754


FIFA Football

EA’nın FIFA ile PlayStation cephesindeki başarılarını göz önünde bulundurduğumuzda, PlayStation Vita çıkışında yer almaması neredeyse olanaksızdı. EA, FIFA Football ile emeğinin karşılığını almak istiyor. Peki bu oyun önceki serilerin standartlarını tutturabilecek mi yoksa aceleye gelen bir çıkış oyunu mu olacak ?

GRAFİK

Uncharted: Golden Abyss bir yana dursun, PlayStation Vita’da en iyi görünümlü oyun hangisi diye düşündüğümüzde FIFA Football akla ilk gelenler arasında olacaktır. Oyunu ilk çalıştırdığınızda kendinizi, PlayStation 3 veya Xbox 360’daki FIFA 12’den ne farkı var diye araştırırken bulacaksınız. İyi haberse, ufak tefek birkaç ayrıntı dışında çok bir fark bulamayacaksınız.

Animasyonlar, oyunun önceki sürümleriyle oldukça benzerlik gösteriyor. Bir el konsolunda FIFA Football oynadığınızı düşündüğünüzde bu görseller size çok başarılı gelecek. Oyunun büyük bir bölümü kusursuz ve akıcı bir şekilde ilerliyor ancak bazı özel durumlarda frame rate oranında düşüş olabildiğini siz de göreceksiniz. Bu durumlar rahatsız edici uzunluktan çok uzak olmakla birlikte FIFA Football’ın inanılmaz görsellerinin gölgesinde kalıyor.

SES

Spiker FIFA 12 ile tamamen aynı, yani kabul görmüş standartlarda. Çok sık olmasa da bazen ekranda gördüklerinizle uyuşmayan ifadeler de duyabiliyorsunuz. Oyuncuda genel olarak bir TV sunumu izlenimi bırakıyor.

Kabalığın sesi oyuncuyu etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Sesleri ister kulaklıklan, ister hoparlörden dinleyin kendinizi stadyum atmosferine kaptırmanız uzun sürmüyor. Bu başarı, sadece Vita’nın ses işlemedeki becerisinden değil aynı zamanda EA Sports’un mükemmel ses tasarımından da kaynaklanıyor.

OYNANIŞ

Oluşabilecek bir karışıklığı önlemek için belirtelim FIFA Football bir FIFA 12 portu değil. Bu da demek oluyor ki Impact Engine, Tactical Defending ve Precision Dribbling gibi yenilikler Vita’da maalesef yok. Bu yüzden FIFA 12’de bu özelliklere çok alıştıysanız FIFA Football’u başta biraz garipseyebilirsiniz.

FIFA Football’da FIFA 11’in temelleri kullanılmış, ek olarak yapılan iyileştirmelerle de daha akıcı ve doğal bir oynanış hedeflenmiş. Kayda değer en başarılı geliştirme de oyuncu hareketlerinde yapılmış, ev konsollarına çıkan FIFA 11’lerle karşılaştırdığımızda çok daha duyarlı bir seviyeye ulaşıldığını farkedeceksiniz.

FIFA 11’in fiziksel temelleri de elden geçirilmiş, piyasa beklentilerini yerine getirememesi bu düzeltmelerin habercisiydi zaten. Eğer siz de FIFA 12’nin yeniliklerine hala yabancılık çeken klasik FIFA oyuncularındansanız, FIFA Football’ı kendinize daha yakın hissedebilirsiniz. Oyunun konsol versiyonunun artısı-ekisi çokça tartışıldı elbette, FIFA Football’a baktığımızda büyüklerinin daha çok pozitif yanlarına çektiğini söyleyebiliriz.

Beklediğiniz gibi FIFA Football, Vita’nın dokunmatik ön-arka yüzeyleri ile etkileşimli olarak tasarlanmış. Dokunmatik ekrana basılı tutarak takım arkadaşınızın koşu yoluna uzun paslar atabiliyorsunuz, basit ve kısa paslar atmak içinse sadece dokunmanız kafi. Bu işlevleri yazıya dökerken kolay gözükse de oyun esnasında yani Vita’yı avcunuzun içinde tutarken çok tuhaf ve bazen de rahatsız hissettirebiliyor. Şunu da söylemeden edemeyeceğim: Bir pas atmak için parmaklarınızı oynattığınızda, pası müthiş atsanız dahi oyun alanının bir kısmı parmaklarınızdan dolayı görüş alanınız dışında olacağından, sizi bazı durumlarda ters köşeye yatırabiliyor. Arka dokunmatik panel ile şut çekebiliyoruz, hedef almak için kalede topu göndermek istediğiniz köşesine dokunmanız gerekiyor. İlk başlarda bu durum biraz sezgisel bir yaklaşım gerektirse de zamanla uzamanlaşıyorsunuz. Başarılı olmak için, arka panelin kendisini kale olarak gözünüzde canlandırın ve şutunuzu istediğiniz köşeye dokunarak yapın. O bölgeye ne kadar fazla dokunursanız daha sert veya daha yüksek şutlar yollayabiliyorsunuz. Bunun için renkli bir işaretçi beliriyor. Arka paneli şut için kullanmak iyi bir fikir gibi gözükse de, sistemin sıkıntı doğurduğu anlar da olabiliyor. Bir süre bu şut metodu üzerinde çalıştıktan sonra çektiğim şutların hep kale arkasına gitmeye başladığını gördüm. Ayarları standart olarak ayarlasanız dahi pas atarken bile sanki çok fazla dokunuyormuşsunuz gibi algılayabiliyor.

Oyunla ilgili tecrübeniz Vita’yı tutuşunuzla da alakalı. Arka panel, dokunduğunuz anda şut denemesi yaptığından, başlarda bir kaç hatalı şut tecrübesi yaşayabilirsiniz. Bu özelliği isteğinize göre kapatma şansınız var ancak kullanıp alışmak sizin için daha faydalı olabilir, zira rakiplerinizin bu konuda uzmanlaşacağını unutmayın. Umuyoruz ki diğer serilerde EA Sports bu yeniliklerin daha başarılı şekilde kullanıldığı oyunlar ile veya bu oyunlar için yayınlayacağı güncellemeler ile karşımıza çıkar…

UZUN ÖMÜRLÜLÜK

Oyundan sıkılmamanız için kariyer modu ve online modlar mevcut. Maalesef FIFA Football, Ultimate ve Pro Clubs modlarından yoksun. Eğer FIFA 11 ile de kıyaslayacak olursak, Head-to-head Seasons özellikleri de bu versiyonda yok. Ayrıca Kariyer modu, FIFA 12’de var olan (scout ve transfer süresinin dolması gibi) bazı özelliklerden yoksun. FIFA 11’de olduğu gibi kariyer modunda menejer, oyuncu, oyuncu-menejer fonksiyonlarını içeriyor. Bu çerçevede Virtual Pro adıyla gelen yeni özellik, kendi oyuncumuzu yaratmamıza olanak sağlıyor. Oyunu çözdükçe bağımlısı olabileceğiniz için şarj aletini yakınlarınızda tutmaya dikkat edin, en azından uzun pil ömrüne sahip Vita modelleri gelinceye dek…


SONUÇ

Her ne kadar FIFA 12’de bulunan bazı özelliklerden yoksun ve dokunmatik özelliklerin geliştirilmesi gerekse de, taşınabilir konsolların en iddialısı PlayStation Vita’ya, en iyi futbol oyununu hazırladıkları için Electronic Arts’a teşekkür ederiz. Eğer gerçek bir konsol kalitesinde futbol oyunu oynamak ve bu oyunu sadece evde değil her yerde oynamak istiyorsanız, FIFA Football paranızın hakkını verecek kalitede bir oyun olmuş. Ayrıca Ultimate ve Pro Clubs modlarının DLC paketleri ile gelme ihtimalini de unutmayalım.

 

PUAN: 8/10

 

 FIFA Football Kullanım Kılavuzu

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • Q7

  online nasıl lag var mı?Bir de sadece galatasaray mı var.

 • UMBUT

  Oyunun grafik , ses ve oynanabilirliği müthiş . Bir zamanlar Fifa 99 ‘ da Dream League vardı ve bu ligde Avrupa’nın önde gelen takımları ile lig yapabiliyorduk. Bana kalırsa Türkiye Ligi’nin olmaması çok büyük bir handikap değil, çünkü oyundan sıkılmamız için hiçbir sebep yok gbi gözüküyor. Kendi turnuvamızı lig ortamı altında da yapabiliyoruz ve bu şekilde de oyundan keyif alabiliriz.
    Kariyer modları çok güzel. Oyuncu , menejer , oyuncu+menejer olarak da kariyer modu yaratabiliyoruz.
    
      Oyunun oynanabilirliği güzel. Fakat oyuna alışmak açısından öncelikle dokunmatik ekranı inaktif etmekte  fayda var. Çünkü güçlü takımlarla oynarken kendimizi o kadar kaptırıyoruz ki , elimiz yanlışlıkla öndeki ekrana değdiğinde kontraatağa çıkacakken bir anda oyuncumuzun geriye dönüp topu kornere attığını görünce çileden çıkmamak mümkün değil.Bununla beraber arka dokunmatik pad o kadar geniş ki konsolu tutan parmaklarımızı saklamak için ekstra akrobasi yapmamız gerekiyor. çünkü ister istemez olmadık yerlerde şut atmamız mümkün.Ama bu durum oynanabilirliği engellemiyor ( Oyuna alışmak için Beginner’da başlamak mantıklı)

    Oyundaki tezahüratlar etkileyici. Anfield Road’da  ” YOU WILL NEVER WALK ALONE” ile ağlayabilir  , San Siro’da FORZA MILAN ! MILAN CAMPEOGNE ! ile saldırabilir , Camp Nou’da LO SABE TODO EL MUNDO … BARCA BARCA BARCA !! tezahüratı altında Tici-Taca yapabilir veya
   SALDIRIN DURMADAN . BU TARAFTAR ARKANIZDA HER ZAMAN … ile Cİmbomla gol şovlar yapabiliriz :) ( Oyunda bir tek Galatasaray var )

  (Bu güzel yazıya kayıtsız kalamazdım skaty ;) )

 • UMBUT

  Bu arada aklıma takılan birşey var . PSN’de oyunları daha ucuz olacağı söyleniyordu. ( %10 ) PSN’de 135 TL olan Fifa Football oyununu ben 130 TL ‘ye bir Multimedya alışveriş merkezinden aldım.

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Sony bu indirimi maalesef görmezden geldi. Oyun satışlarına bakılırsa görmezden gelmeyede devam edecek.

 • Ozzann

  Assassins creed ne zman çıktı ?
  http://www.youtube.com/watch?v=BdgnQInn4HI

 • UMBUT

  Oyunda Klasik 11 ile oynamak da çok keyifli ama devamlı aynı tarz golleri atmak sanırım Fifa 99 ‘ dan sonra çözülemeyen bir problem haline geldi.

 • Mehmet Can Uçak

  Türk takımları var mı