PS Vita Pratik İpuçları (Siz de Ekleyin)

Tarih Oca 19 2012 - 4:17am - Skaty
4190

1) Ekran Görüntüsü Almak

 +   Tuşlarına aynı anda basarak ekran görüntüsü (screenshot) alabilirsiniz. Bu özellik bazı oyunlarda veya uygulamalarda çalışmayabilir. Oyun yapımcıları,  bazı oyunlarda ekran görüntüsü özelliğini kaldırabiliyor.

2) Arka Planda Çalışan Uygulamaları Görmek

PS Vita’nın işletim sistemi uygulamalar arası geçiş yapmaya izin veriyor. Örneğin internette gezinirken arka planda müzik dinleyebiliyoruz. Arka planda çalışan uygulamalar arasında hızlıca geçiş yapmak için veya çalışan uygulamaları kapatmak için  tuşuna çift tıklayarak menü görünümünü değiştirip bu uygulamaları yönetebiliyoruz.

3) Vita’yı USB’den Şarj Edilebiliyor

USB’den şarj mümkün ancak bataryanız prizden şarj etmeye oranla çok daha yavaş doluyor. Bunun için USB şarjı ayarlardan aktif etmeli ve Vita’yı kapatmalısınız. Normal kullanım sırasında USB’den şarj olmuyor.

4) PS Vita’yı USB Kablosu İle Şarj Etmek

PS Vita’yı bilgisayarınızdan şarj etmek isterseniz kabloyu resimdeki gibi taktığınızdan emin olun.

 

5) Uygulamaları Kapatmak

Bir uygulamayı kapatmak için, kulağından tutup pardon köşesinden tutup kitap sayfası gibi çevirdiğinizde onu kapatmış olursunuz. Böylece hayatınıza yeni bir sayfa, pardon uygulama açmış olursunuz.

 

6) Mavi Küçük Baloncuk Ne İşe Yarar

Ekranın sağ üst köşesinde görünen mavi baloncuk Vita’nın bildirim ekranı. En aldığınız kupalar veya yeni güncelleme bildimleri burada gözükür.

 

7) Ben Deli Değilim !

PS Vita’nı arka dokunmatik panelinde tam 1,638 adet   ve  simgesi var.

 

8 ) Menü İkonlarını Düzenlemek

Ekrana 3-5 sn kadar basılı tutarsanız ikoncanlar kıpırdanmaya başlayacak. Şimdi yerlerini değiştirebilir veya isterseniz üzerlerindeki çarpı işaretine basarak silebilirsiniz. Aynı iPhone’da olduğu gibi.

9) Menü Sadece Dokunmatik Ekrandan Yönetilebiliyor

PSP’de ve PS3’de XMB menüsü yön tuşlarını kullanarak yönetmeye alıştık. Vita’da analog stickleri veya yön tuşlarını menüde kullanamıyoruz, artık her şey dokunmatik.

Güncelleme: Versiyon güncellemesi ile tuş kontrolü eklendi.

10) Uyku Modu 1 Dakikaya Ayarlı

Eğer 1 dakika boyunca bir şeye dokunmazsanız, Vita otomatik olarak uyku moduna geçiyor. Bu seçeneği ayarlardan 3 veya 5 dakikaya çıkarabilirsiniz.

11) Şarj İkonu Raiden’in Eseri

Vita şarj olurken batarya ikonunda elektrik animasyonu işliyor.

 

12) Arkaplan Renkleri

Vita’da kullanabileceğiniz tam 23 adet arka plan rengi var. Ayrıca isterseniz kendi albümüzden fotoğrafları da arkaplan olarak ayarlayabiliyorsunuz.

13) İnternet Tarayıcısında Arka Dokunmatiğin İşlevi Nedir ?

Şu an için bir işlevi yok. Ancak zamanla bazı uygulamalarla kullanılabilir hale gelebilir.

Güncelleme: Versiyon güncellemesi ile arka panel web sayfalarını kaydırmak için kullanılabilir hale getirildi.

14) Tüm Uygulamalar Tek Seferde Kapatılabiliyor mu ?

Maalesef, şimilik için uygulamaları tek tek kapatmak zorundayız. Belki ileride bir güncelleme ile bu özellik eklenebilir.

15) Uygulama Klasörleri Oluşturulabiliyor mu ?

Tekrar maalesef, PS Vita’nın LiveArea menüsünde ikonlar için klasör oluşturamıyoruz.

Güncelleme: Versiyon güncellemesi artık klasör oluşturulabiliyor. Ekran basılı tutup üç nokta menüsünden oluşturabilirsiniz.

16) Peki, İnternette Dolaşırken Müzik Dinlemek ?

Evet, PSP’de ram yetersizliğinden dolayı yapamadığımız bu özelliği Vita’da çok rahat yapabiliyoruz. Ancak özel bir durum var, eğer arka planda açık bir oyun varsa internet tarayıcısını kullanamıyoruz.

17) Sayfayı Çok Hızlı Aşağı Kaydırmak

İnternet tarayıcısında, Twitter uygulamasında ya da ana menüde hızlıca sayfanın en altına mı kaydırmak istiyorsunuz ? O halde, her zamanki gibi sayfayı kaydırın ve parmağınızı en altta tutun. Sayfa hızlıca en sona kayacaktır.

18) Hesabınıza Arkaplan Eklemek

PSN (SEN) hesabınıza arkaplan resmi ekleyebiliyorsiniz, bu arkaplan arkadaş listesi gibi bölümlerde görünür. Resim yüklemek için Settings, PlayStation Network, Accounts seçeneğine gidin.

 19) Oyunlarda Kendi Müziğinizi Dinleyin

PS Vita, PS3’ün aksine oyunlardan kendi müziklerinizi dinlemeye izin veriyor. Bunun için oyun sırasında  tuşuna basılı tutun, açılan kısayol penceresinden Music Player’i başlatabilirsiniz.

 

Paylaşmak istediğiniz ipuçlarınız mı var ? Yorum olarak gönderin, yazıya ekleyelim.

 

 

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • UMBUT

  Vita işlemcisi Android olduğu için yıllar boyunca kolaylıkla güncelleme yapılabilecek teknolojiye sahip. Java teknolojisi ile aklımıza gelmeyecek derecede uygulama kullanabiliyorduk yıllar geçtikçe…Açıkçası bu eksiklikler bile yakın bir zamanda halledilir diye düşünüyorum…

 • Ozzann

  Adam saymış arkadaki x o Üçgen kare yi =l)

 • Ozzann

  İçindeki Party filan uygulamaların ne olduğunu gösteren video çekebilir misiniz veya var olan (ingilizcede olan ) video linki verir misiniz?

 • Kobe_barcan91

  usb kablosuyla bilgisayara bağladığımda şarj olmadı. zaten böyle de bir haber okumuştum bilgisayarla şarj edilemez diye emin misiniz bundan?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Edilebiliyor. Ayarlarda USB şarj’ı aktif etmen ve cihazı kapatman lazım. Çalışırken şarj edilemiyormuş.

   Resmi kullanım kılavuzunda da açıklaması var.
   http://manuals.playstation.net/document/en/psvita/basic/charge.html

   • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

    Ekleme yapıyorum. Cihaz açıkken de şarj oluyor (USB’den) sadece bazen batarya simgesi olmuyormuş gibi gözüküyor yani elektriklenmiyor. Sonuç olarak açıp veya kapalı her şekilde Vita USB’den şarj oluyor (kullanıcı kılavuzunda kapalı olması gerek diyor o yanlışlık yapmışlar sanırım).

  • UMBUT

    Test edildi , onaylandı ! Şarj edilebiliyor.

 • Ozzann

  Bir şey sorucağım youtube den video izleme ne zaman gelebilir ? veya gelmicek mi

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Sony, henüz bir açıklama yapmadı. Büyük ihtimalle gelecek ama ufukta bir tarih yok şuan.

 • Taylanalim

  merhaba, konusu ve bilgisi olmadığı için soruyorum. vita’ya reset atmak için ne yapmamız gerekiyor. modnation racers oynarken makina kilitlendi. şu anda sadece mavi ps tuşu yanıyor. tuşlar işlemiyor, ekran siyah. bozdum mu acaba.

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Güç duğmesine 30sn basılı tutarsanız makina resetlenir. 

 • Souljes

  karanlık bir odada siyah bir video görüntü herhangi bir siyah fona bakın ekran üzerindeki lekelerin ne kadar can sıkıcı olduğunu farkedeceksiniz o kadar para verdim ne bu bozuldumu diye kendinize bir soru soracaksınız oled ekranının bir dez avantajı mıdır bu ben bilmiyorum.. Yabancı sitelerdede karşılaştım gece oyun oynayan yada video izleyenler fotoğrafını çekip paylaşmış sizde  bakın bakalım herkes de aynı mı ? az kalsın geri iade edecektim değiştirilmesi için bilgilerinizi bekliyorum 

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Evet maalesef bu tüm OLED’lerde olan bir şey. Normal kullanımda gözükmediği için ben sorun etmedim açıkçası.

 • yigit

  sırf inanmak için arka panel deki bütün sembolleri saydım :D doğruymuş

 • Hyper

  “PS Vita, PS3’ün aksine oyunlardan kendi müziklerinizi dinlemeye izin veriyor. Bunun için oyun sırasında tuşuna basılı tutun, açılan kısayol penceresinden Music Player’i başlatabilirsiniz.” Bulamadım :(

  • Hyper

   Pardon, Vita’mda müzik yokmuş. :D