Machinarium (İnceleme)

Tarih May 1 2013 - 3:48pm - UMBUT
1804

machinarium ps vita

Herkese Merhaba ;
Herkesin bizi hurda olarak gördüğü bir gezegende yeniden varoluşun savaşı içindeyiz. Bizi kullanan, hor gören, aşşağılayan bir topluma karşı sıradışı bir başkaldırının ilk adımı avuçlarımızın arasında..!! Machinarium bizi sıradışı bir tecrübeyi tatmamızı sağlıyor. Özgürlüğü kazanmak için zeki olmalı ve hızlı davranmalıyız. Öyleyse hiç vakit kaybetmeden bu zindandan kurtulalım :

Yapımcı  Çek Cumhuriyeti’nden AMANITA DESIGN. Oyunumuz  2009 yapımı olmasına rağmen aldığı başarılı tepkiler sonrasında gücünü Vita’da da sürdürmek istedi. Basit bir hikaye olarak bir hapishaneden  kurtulmaya çalışan bir robotu yönetiyoruz. Oyun PS3 versiyonu sürüldükten sonra en iyi sürüm olarak kabul gördü ve bu oyun aynı zamanda AD’nin ilk tam sürüm oyunu. PS3 ve Vita dışında Android ve Mac uyumlu da olduğunu belirtelim.

Oyun açıldığında hemen menüye girebilmek güzel.Menüde klasikleşmiş ayarlar dışında başka birey yok. En beğendiğim kısımlardan biri ise kayıtlı oyunu yükle dediğimizde 1-2 saniyede oyuna girebiliyor olmak. Yani “LOADING” süresi oldukça kısa.

Türüne geldiğimizde ise “Puzzle”  diyebileceğimiz bir oyunla beraberiz , çünkü bölümü bitirebilmemiz için devamlı bulmacalar çözmemiz gerekiyor. Yapımcı ise oyunu POINT AND CLICK ADVENTURE olarak tanımlamış, yani SEÇ VE TIKLA tarzı da diyebiliriz. Oyun başladığında sağı solu dağılmış bir robot olduğumuzu anlıyoruz.Bu dağılmış robotu birleştirdikten sonra içinde bulunduğumuz zindandan  kaçmaya başlıyoruz.Amacımız kaçırılan sevgilimizi bulmak ve oradan kaçmak.Her bir düşmanı gördüğümüzde aklımıza eskiden bu düşmanlar tarafından yaşadığımız kötü tecrübeler geliyor. Oyunun oynama şekli bana ESCAPE PLAN’ı hatırlattı. Fakat burada çekici olan noktaysa bulmacaları çözmek için bazen birkaç yöntem seçmek zorunda olmamız oluyor.

Oyunu oynayabilmemiz için bazı işaretler mevcut. Sol analoğu hareket ettirdiğimizde bir imleç ekran üzerinde geziniyor ve kullanılabilir envanterler olduğunda üzerindeki imleç işareti değişiyor. Mouse imleci onun seçilebilir olduğunu gösteriyor. Yürüme işareti Robotun yürüyebileceğini gösteriyor.Yukarı ya da aşağı ok boy uzatma alçatma veya yukarı aşağı tırmanma olarak anlaşılıyor. İmleçi hareket ettirmek için PS3’ten farklı olarak dokunmatik ekranı da kullanabiliyoruz.Ekranı belli bir oranda yaklaştırıp uzaklaştırmak için sağ ve sol stick’ler kullanılıyor.
Oyunda bölümü geçmek için dediğim gibi çeşitli bulmacaları çözmemiz gerekiyor. Örnek olarak ESCAPE PLAN’dan farklı olarak bir bölümde 1 değil 6-7 bulmacayı çözmüş olmamız gerekiyor. Her çözülen işlem bir diğeriyle alakalı. Oyunun en güzel yanı ise bulmacayı çözmek için sadece envanteri bulmak değil,aynı zamanda o envanterle ne yapacağımızı bilmek de gerekiyor. Bununla beraber bazen 2 envanter birleştirilip yeni bir envanter oluşturulabiliyor. ( Resident Evil gibi ) bunları kendimiz bulduğumuzda ise böbürlenmemek elde değil

Kendimiz bulduğumuzda dedim,çünkü oyunun diğer güzel yanlarından birisi, bulmacaları çözemeyip sinirden oyunu kapamaktansa sağ üstteki gizlenebilir panelde minik bir oyunu kazanarak bölümün nasıl geçilebileceği gösteriliyor. Bazı bölümler çok etkileyici,sıradışı bir pratik zeka istiyor dersem yanılmam sanırım. Oyuncunun tercih yapabiliyor olması büyük bir artı. İster kopya çek,ister kendin çöz ; size kalmış…

Oyunun grafikleri el çizimine dayalı basit grafiklerden oluşsa da çizimlerdeki profesyonellik şaşırtıcı. Çizimin bu şekilde beni bağlayacağını okuduktan sonra düşünmemiştim ki bazı büyük sitelerden de yüksek puanlar almayı başarmış.

Oyunun müzikleri hoş denebilir. En azından konsantre olduğumuzda başımızı ağrıtmayacak klasik ile hareketli müziklerin harmanlanması ile karşılaşıyoruz.  PC GAMER’dan “EN İYİ MÜZİK ÖDÜLÜ”’ne sahip olduğunu da belirtelim.

Oyun birçok siteden yüksek puanlar almayı başardı. US PSN’de şu an 6,99 USD olan Machinarium % 90 puan almayı başarmış. Oyunu açar açmaz benim gibi kolay sıkılabilen birinin kalbini fethetti diyebilirim.

Yeni bir oyunda görüşmek üzere…

GRAFİK : 70 Basit çizimlerin mantıkla harmanlanması gözde hoş intiba bırakıyor.
SES : 75 Müzikler başarılı,değişken ve atmosferle uyumlu.
OYNANABİLİRLİK : 90 Dokunmatik ekran ve dokunmatik panel çok efektif olmasa da kullanılabiliyor olması iyi. Değişik bulmacalar için insan zekasının yanı sıra yardım da olması , kullanıcıya özgür bir ortam yaratıyor.Yükleme süresi çok çok kısa.
ATMOSFER : 90 Bölümler ilerledikçe zorluğun devamlı değişken olması ve kullanılabilir malzemelerin fazlalalığı oyunu sıradan yapmıyor, aksine daha da bağlıyor.
FİYAT / HAFIZA : 100 Diskte çok yer kaplamayan Machinarium  fiyatıyla da kaçırılmaması gereken bir oyun.
GENEL : 85 / 100 KAÇIRMAYIN !

- Machinarium’u PC’de denemek isteyenler için
http://machinarium.net/demo/

-Machinarium Trailer

YouTube Preview Image
  • Eamil

    vitada bilmiyorum ama bilgisayarda, bu ne ya diye acipbaladigim ve bitirmeden birakamadigim bir oyun… ekran goruntulerinden bilgisayrla versiyonu ile farkli bir seneryoya sahip oldugunu dusunuyorum, umarim oyledir ve bende alip oynarim :)