PS Vita Ücretsiz Artırılmış Gerçeklik Oyunları

Tarih Şub 23 2012 - 11:13pm - Skaty
2912

PlayStation Vita dün yani 22 Şubat tarihinde ülkemizde resmen satışa sunuldu. Ülke genelinde stok sorunları yaşanmış olsa da, Vita’ya sahip olmayı başaran birçok şanslı oyun sever de oldu. Büyük ihtimalle, doğal olarak ilk günü herkes ”Vita kurcalama günü” olarak ilan etmiştir.

Artık Vita’nın yeni işletim sistemine alıştığımıza göre oyun dünyasına giriş yapmanın vakti geldi. Sony’nin kullanıcılarına başlangıç hediyesi olarak sunduğu 3 adet Artırılmış Gerçeklik oyunu bulunuyor. Bu oyunları PlayStation Network’den ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

”Kutudan çıkan bu ilginç tarot kartları da ne”   diye düşünmüş olabilirsiniz. Bu kartlar Artırılmış Gerçeklik oyunlarında kullanacağımız, 3DS kullanıcılarının da aşina olduğu oyun kartları. Lafı fazla uzatmadan hediye oyunlarımızı tanıyalım.

Table Soccer

Bu oyun masanızı, halınızı … stadyuma çevirecek. AR kartlarını kullanarak kendi oyun alanınızı oluşturabiliyorsunuz. Kartlardan 3’ü futbol sahasını, 2 tanesi tribünleri ve son kartla da skor tablosunu oluşturuyoruz. Kartları oynatarak stadyumunuzu genişletebiliyorsunuz, işte bu kısım çok keyifli.

Table Soccer‘ı FIFA’dan ziyade bir masa oyunu olan Subbuteo ya da bozuk para futbolu olarak düşünün.

Nereden nereye...

Oyunu, sıra tabanlı sistemde, küçük maket oyuncularla oynuyoruz. Oyunculara bir nevi fiske vurarak topu kaleye ulaştırmaya çalışıyoruz.  Parmaklarınız biraz iriyse kontrollerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Neyse ki oyunculara zoom yapabiliyoruz bu biraz olsun kontrolü kolaylaştırıyor.

Fireworks

İkinci oyunumuz Fireworks (havai fişekler). Bu oyunda kartlarla küçük evler oluşturuyoruz ve evlerden yükselen havai fişekleri belirli bir yüksekliğe eriştiklerinde patlatıp, güzel görüntüler elde ediyoruz. Oyunun monoton müziği bir süre sonra, (hatta kısa bir süre sonra) canınızı sıkabilir.

Cliff Diver

Son oyunumuz Cliff Diving. Oyunun ismi, oyuna dair her şeyi anlatıyor aslında. Kartları kullanarak bir göl ve atlama rampası oluşturuyorsunuz. Diğer oyunlara göre biraz daha kabiliyet gerektirse de kusursuz atlayışı yapmak çok zamanınızı almayacak.


Bu oyunlar Sony’nin Artırılmış Gerçeklik özelliğini daha iyi tanıtmak amacıyla hazırladığı yapımlar. Bu yüzden çok fazla bir beklentiniz olmasın. Bu amaçla yapılmış bir diğer uygulama da Vita’da yüklü olarak gelen Welcome Park uygulaması.

Artık Vita’nın Artırılmış Gerçeklik özelliklerine aşinasınız. Ne düşünüyorsunuz, bu özelliği başarılı buldunuz mu ? 

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • gökhan07

  bu oyunları vitanın yanında gelecek küçük oyunlarmı bende almaya dusunuyorum..

  • Hezarfenburak

   Skaty’nin dediği gibi bunlar atıştırmalık, tanıtım için ve ücretsiz. İlerde çok daha güzellerinin gelecek olması heyecan verici gerçekten.

 • Aizen

  Ben bulamadım bu oyunları ps storede nerdeki aratıyorum bulmuyor

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Şimdi baktım Games sekmesinde gözüküyor.

 • UMBUT

  HErkese Merhaba ;

  AR kartsız uygulamaları düşündükçe bu teknoloji bile bize çerez gelecek,sadece oyunlar da değil ;)