PS Vita ve Artırılmış Gerçeklik Oyunları

Tarih Oca 31 2012 - 10:26pm - Skaty
2582

Şehir meydanını ringe, salondaki halıyı futbol sahasına, yemek masasını uzaylı otopsisi yapmak için ameliya masasına dönüştürmeye ne dersiniz ? Kulağa çılgınca geliyor ama hepsi ve daha fazlası PlayStation Vita ile mümkün.

PS Vita’yla gelen Augmented Reality teknolojisi ile oyunlar hayatımıza hiç olmadığı kadar dahil oluyor.

Peki Nedir Bu Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik) ?

En basit şekliyle, gerçek objelerin oyun alanına dahil edilmesidir. Bir dövüşçüye kendi yüz hatlarınızı vermek, odanızın ortasını tanklarla savaş alanına dönüştürmek buna örnek olabilir. Gerçek objelerin oyuna dahil edilmesi kameralarla mümkün oluyor. PS Vita’da ön ve arkaya yerleştirilen iki adet kameranın en temel işlevi bu teknolojiyi yerine getirmek. Artırılmış Gerçeklik aynı zamanda Vita’nın ivmeölçer ve hareket sensörlerinden de faydalanıyor.

Patronunuzun yüz hatlarını rakibinizle eşleştirdiğinizi veya evin içinde koştura koştura canavar avladığınızı hayal ediyorsunuz biliyorum.

Bu teknolojinin diğer bir önemli özelliği de, konum verilerini de kullanabiliyor olması. Çocuğunuz “dolabımda canavar saklanıyor” dediğinde, bu kez ona inansanız iyi olur :)

Nasıl Çalışıyor ?

Artırılmış Gerçeklik, nesnelerin boyutlarını ve 3D açılarının ayarlayabilmek için AR kartlara ihtiyaç duyuyor. PS Vita’da AR kart gereksinimi duymayan oyunlar da mevcut.

PS Vita AR Kartları

Bu Kartlar Ücretli mi Olacak ?

Sony, Avrupa’ya özel 6 adet AR kartın pakete dahil edileceğini duyurmuştu.Yani 22 Şubatta satılacak PS Vita’lara bu kartlar dahil olması gerekiyor. Yine de ülkemizde ön-siparişlerin başlamasına rağmen kutu içeriği hakkında henüz bilgilendirilmedik. Eğer Vita’yı 17 Aralık uzakdoğu paketlerinden aldıysanız üzülmeyin bu kartları elle kendimiz de çizebiliriz. Kartlar sadece kağıda basılmış şekillerden oluşuyor, herhangi bir elektronik aksam barındırmıyor.

Nintendo 3DS’de de Var. Bunun Farkı Nedir ?

Evet, aynı teknoloji 3DS’de de kullanıldı ve ondan önce birçok alanda da. Augmented Reality’nin kullanım alanı çok geniş. PS Vita, 3DS’den farklı olarak 6 adet AR kartı destekliyor. Bu da oyunların etkileşim alanlarının çok daha geniş olabilmesine olanak sağlıyor. Bu geliştirilmiş teknoloji ilk kez bir el konsolunda kullanılıyor ve buna WAAR (Wide Area Augmented Reality) adı verilmiş. Ayrıca PS Vita, AR kartları olmadan da Artırılmış Gerçeklik başlatabiliyor.

Artırılmış Gerçeklik Kartları

Kartların çıktısını alıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Kartların çıktı boyutları büyüdükçe, oyundaki nesnelerin boyutları da büyüyecektir.

 

WAAR (Wide Area Augmented Reality)

Videonun sonuna dikkat.

 

PS Vita Augmented Reality Oyunları

Biraz da oyunlara göz atalım. Sony, Vita için Artırılmış Gerçeklik oyunlarını Avrupa’dan Novarama Technology firması ile birlikte geliştiriyor. Bu ikilinin en güzel ürünü Reality Fighters oyunu. Ya da en çok reklamı yapılanı mı demeliydim ?

Reality Fighters

Oyundaki karakterler Street Fighter’dakiler kadar karizmatik olmayabilir ama gerçekten street -sokak- dövüşü yapabiliyor. Oyunda 400’den fazla özelleştirilebilir içerik bulunuyor. Eğer bunlar size yetmezse doğrudan kendi objelerinizi de oyuna dahil edebiliyorsunuz. Örneğin yüzünüzü. Reality Fighters 22 Şubat Vita çıkış oyunları arasında yer alıyor.

 

FlickBall (Pocket Soccer)

İstediğiniz her alanı futbol sahasına dönüştürebildiğiniz bu oyun, futbol severlerine farklı bir deneyim yaşatacak.

 

Yapım Aşamasında Olan Diğer Oyunlar

Pulsar, Sports Diving, Pocket Garden, Fireworks, Pocket War

 

Bu oyunlar sadece Artırılmış Gerçeklik üzerine hazırlanmış olanlar. Bu özelliği diğer hit oyunlarda da görebiliyoruz örneğin HotShot Golf, Little Deviants…

 

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • Ozan

  şu kartların parası ne kadar?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Şuan duyurulan bir fiyat yok.

 • UMBUT

  Kartları kendimiz de yapabiliyormuşuz ama iyice araştırmak lazım tabiki…

 • Utku Akgungor

  Bu kartlarla oynamak için illa oyunları psn den indirmek mi gerekiyor?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Bu oyunları kutulu olarak satılmadığı için, evet.

 • atalay

  abi su uzayli otopsisi oyununun ismi ney solermisin alah askina

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   O daha çıkmadı sanırım Atalay.

 • atalay

  ama ben videosunu gordum cocuklar oynarken

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Hangi çocuklar ? Bir tanıtım videosuda görülüyor o lakin full olarak çıkmadı diye biliyorum.

 • atalay

  he tanitim videolar osudu madem tam cikmadi saolasin gardas