PS Vita ve Ücretsiz Oyunlar Üzerine

Tarih Mar 25 2013 - 7:25pm - UMBUT
3932

Herkese Merhaba ;

Hepimizin bildiği üzere, PS Vita gibi konsollarda ya da aklımıza gelebilecek her türlü ürün için ürünle birlikte ya da bazen belli dönemlerde kullanıcılara ücretsiz içerikler dağıtılmakta. Bu içerikler bizim için genellikle oyunları kapsarken diğer tüketim dalları için bulaşık deterjanının yanında sünger, gsm hattının yanında telefon olabiliyor (bazen tam tersi). Peki yegane amaçları para kazanmak olan bu devasa şirketlerin ücretsiz içerik dağıtma sevdası nereden geliyor ? Haydi biraz bunun üzerine konuşalım.

PS Plus, PlayStation kullanıcılarını ücretsiz içeriklerle cezbediyor.

PS Plus için Sony’nin ücretsiz içerik dağıtım kanalı desek yanlış bir tanım olmaz sanırım. PS Plus üyeleri içerikleri ücretsiz indirebilirken bunun anlamı elbette oyunu elden çıkarmaya çalışmak değildir. Oyunların pazar payına göre veya yaratacağı etkiye göre kullanıcıda bırakacağı izlenim göz önüne alınır.

Örneğin; Türkiye’de 2 model PS Vita kullanıma sunuldu,  3G+Wifi  ve sadece Wi-Fi modeli… Hatırlarsınız Sony 3G’li modelin yanında ücretsiz Uncharted dağıtmıştı, Wi-Fi modeli için de ModNation Racers… Bu oyunların dağıtılma amacı elbette oyunun “eskimesi” de değil. Peki o zaman bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ?

Sebep şu olsa gerek: Yeni bir konsol piyasaya sunulurken, konsolu destekleyecek “bak ne güzel şeyler yapabiliyor” dedirtecek bir takım yazılımsal destek de sunulması gerekiyor ki insanlar aldıkları cihazla ne yapabileceklerini görsünler. PS Vita’yı bir oyun konsolu olduğu için onu en çok destekleyen unsurda elbette  oyundur ve oyun denince de kullanıcının ağzını sulandıracak, beklentilerini arttıracak şeyler sunulmalıdır. Sony de bunun en iyi Uncharted ile mümkün olabileceğini düşünmüş olacak ki, harika grafiklere  (senaryo eleştirilir) ve markaya sahip bir oyunu Vita’nın amiral gemisi olarak haşin sulara saldı. Zaten yazılımın milyonlarca kopyasının çıkarıldığını düşündüğünüzde maliyeti solda sıfır kalıyor, tüm geliştirme, yapım, paketleme, kargolama… maliyetlerini da katmış olsanız oyunun yapım maliyeti, konsola kattığı değerin çok altında kalır, sonuçta oyun konsolu milyar dolarlık bir pazar. Elde edilen bu erken kar ile de oyun ilk piyasaya sunulurken cihazla birlikte bedavaymış gibi gösterilip fiyatı konsola aktarılıyor. Böylece kullanıcıda şöyle bir izlenim oluşuyor : ” BÖYLE BİR OYUN İÇİN BU KONSOLUN FİYATI NORMAL ”


Bazı oyunlar satışları cazip hale getirmek için piyasaya ücretsiz sunulmuştu. Önemli olan ilk satış rakamlarının yüksek olması, daha sonraki reklamlar tamamen müşteri odaklı oluyor. Yani bir arkadaşınıza PS aldırmanın en iyi yolu onu satandan mı geçer,onu kullanandan mı ? Tabiki de kullanandan… Ne kadar kullanıcı , o kadar reklam demek.

İşin ticari boyutuna şöyle devam ediyoruz : Plus denen kavram nedir ?  Belli bir ücret karşılığında pahalı oyunlar ucuzlaşmış veya tamamen ücretsiz oluyor .  Peki firmalar neden bedava veriyor ? Aptal mı bu yazılım firmaları ? Hayır. Ne demiştik , Konsolun amiral gemisi oyundur.

Konsolu sattıracak oyunlar zaman zaman ücretsiz hale geliyor ;  amaç ise tekrar konsolun satmasını sağlamaktır. Firmalar zaman zaman mesela, Uncharted oyununun firması olan SCE Bend Studios ( ki Sony diyebiliriz kısaca ) oyunları ücretsiz hale getiriyor. Söz konusu olan başka bir firma olduğunda bedava satış üzerinden belli bir komisyon alıyor. Bedava satışın komisyonu da Plus üyeliğinden sağlanıyor.Biz mesela Ninja Gaiden Sigma Plus oyununu 35$’a alırken bir anda plus üyelerine oyun bedava olarak ulaşıyor ve yine de 3 aylık bir 15-20 dolar üyelik satın almış oluyoruz. Firmanın belirlediği zarar payını hem ortadan kaldırıyoruz, hem de yeni gelecek oyun için fikir ediniyoruz. Yani bedava reklam… Ninja Gaiden Sigma Plus oyununu bedava olmasam almazdım ama oyun öyle kaliteli geldi ki, 2.oyunu oynamak için sabırsızlanıyorum. İşte bu kadar basit, hiç almayı düşünmediğiniz bir oyunu size ücretsiz sunarak oyunun ikincisi için size abone yaptılar bile (halimizden memnunuz :))…

Ufak çaplı oyunlar ise bedava sunularak genelde yeni yazılım firmaları kendi reklamını yapmış oluyor; böylece hem firma , hem Sony kazançlı oluyor. Havuz ne kadar geniş olursa , kullanıcıya ulaşmak o derece kolay oluyor.

Konuyla ilgili sizin de fikirlerinizi merak ederekten bir sonraki yazıda görüşmek üzere diyorum.

  • heptan

    plus olmasaydı gerçekten vita ölmüştü. son anlarda kurtardılar nerdeyse.

  • dexman

    Harika bir makale sonuna kadar hür dikkat okudum. Emeğine sağlık