Welcome Park Uygulaması

Tarih Oca 18 2012 - 7:09pm - Skaty
1916

PS Vita Welcome Park

Welcome Park, PS Vita’nın özelliklerini oyunlar oynayarak bize öğreten bir uygulamalar bütünüdür.

Welcome Park uygulaması PlayStation Vita ile yüklü olarak geliyor. Uygulama beş adet mini oyun içeriyor, bu oyunları oynarken Vita’yı daha etkili kullanmayı öğreniyoruz.  Bu beş oyun sayesinde, dokunmatik paneller (ön-arka), mikrofon, kamera ve gyroscope bileşenlerini keşfedeceğiz.

Bu oyunlar kendinizi küçük bir çocuk gibi hissetmenize neden olsa dahi Vita’nın her yaşa hitap eden bir konsol olduğunu unutmayarak bu aşamalarda Sony’nin size güvenmediği duygusuna kapılmayın, şahsen ben ekrana sayılar çizerken böyle hissetmiştim… Şimdi gelin bu uygulamalara birlikte göz atalım.

Digit Chase

Vitanın dokunmatik özellikleri multitouch (çoklu dokunma) ve rear touch (arka dokunmatik panel) başlı başına yeni bir deneyim. Bunun için programlanmış oyunlarda önce sırasıyla ekrandaki balonlara dokunuyor daha sonra bu baloncukların yer değiştirmesiyle iyiden iyiye bir aksiyon sahnesinin içerisinde buluyorsunuz kendinizi. Daha sonra aynı numarayı içeren birden fazla baloncuk geliyor ve yapmanız gereken iki baloncuğa da aynı anda dokunmak ve tabi ki bunların tamamını en hızlı sürede yapmanız gerekiyor.

Daha sonra sayılar atlıkarınca ile dönmeye başlıyorlar ve sıra ile kabuklarını soymanız (peeling)  gerekiyor. Bu Vita ile gelen “kabuk soyma” aksiyonlarını iyice kavramanızı ve bunu ilerde sanki doğdunuz günden beri yapıyormuşça doğal yapmanızı sağlıyor.

En sonunda ise sanki bir yapışkan ile kapanmış halkaları arka panele dokunarak açmamız gerekiyor. Bu yapışkan madde ile üstteki sayıları vurarak  başarıyı yakalayabiliriz. Benim bu kısımdan anladığım ya arka panel yeteri kadar hassas değil ya da benim parmaklarım…Sound Loop 

Bu oyun ile sinir bozucu ses döngülerini mikrofon yardımıyla yapacak ekrana ne kadar sık dokunursanız ses kayıt aralığını daha kısa tutacağınızdan daha tuhaf sesler elde etmeniz mümkün olacaktır. Ekranda yer alan başka bir tuş yardımıyla da arka planda çalan müziği değiştirebilirsiniz. Beat box dünyasının kralı olma yolunda herkese başarılar.

Snap + Slide

Bu oyun ise ön veya arka kamera ile çektiğiniz fotoğrafları puzzle haline getirerek eğlenceli vakit geçirebilmenizi sağlıyor, elbette bir puzzle sever olmanız şart değil. Çektiğiniz fotoğraftan istediğiniz kadar parça elde ederek puzzle işini zorlaştırmak elinizde. Bu sayede dünyanın en nefret edilen puzzle’larını yapabileceksiniz.

Hello Face

Bir diğer kamera oyunu. Bu oyunda yüze benzeyen şeylerin fotoğrafını çekmeniz isteniyor. Slime Speaker Stand’imin fotoğrafını çektiğimde oyun ona kurbağa kermitin gözlerini verdi gerçekten güzel bir görüntü çıktı ortaya. Daha sonra surata benzeyen birşey bulmakta çok zorlandığımdan gülen surat çiziminin fotoğrafını çektim ve ortay Dostoevsky’den bir atasözü çıktı.  Bu notlar günün hangi bölümünde çektiğinize göre de değişmekte. Sanırım sabahları gülümsemek için fazla depresif.

Skate Axis 


Bir denge ve yön oyunu. Bu oyunda kaykaycı arkadaşımızı zıplayan toplardan korumaya çalışıyoruz. Sağa ve sola eğerek kaykaycıyı sağa ve sola hareket ettirebildiğimiz gibi sallayarak da zıplamasını sağlayabiliyoruz. Her kurtulduğunuz top için puan kazanıyorsunuz.

Oyunları kolaylık açısından Wii oyunlarına benzetmek yanlış olmaz sanırım. Yine de ücretsiz olmaları ve eğitici döküman niteliğinde olmaları bize Vita’yı tanıma yolunda oldukça faydalı oluyor.

PS Vita Welcome Park Uygulamasını Videoda Görelim

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da