PlayStation VITA İncelemesi

SONY PLAYSTATION VITA TÜRKÇE VİDEO İNCELEMESİ

Video inceleme eklendi !

İlk video incelemem. İncelemeyi birkaç bölümden oluşturmayı planlıyorum. Diğer bölümler önerilerinize göre şekillenebilir, o yüzden fikrinizi beyan etmekten çekinmeyin. Yazılı inceleme daha fazla detay barındırıyor, okumayı ihmal etmeyin.

SONY PLAYSTATION VITA İNCELEMESİ

Sony’nin ilk taşınabilir oyun konsolu PSP, çıkışının yedinci yılını kutluyor. Evet, inanması güç. PSP, Motorola RAZR V3’ün en iyi telefon olduğu ve tabletlere bilgisayar gözüyle bakıldığı 2004 yılında piyasaya çıktı.O zamandan beri, onun en yakın rakibi bir çok önemli değişime uğradı (3DS), ama PSP, biraz daha incelmesinin dışında neredeyse aynı kaldı. Sony yeni taşınabilir konsolunun daha az evrimci fakat daha fazla devrimsel olmasını umuyor. Akıllı telefon üreticileri de, mobil oyun piyasasını sürekli geliştirmeye ve standartları yükseltmeye devam ediyor. Sony’nin yeni göz bebeği, işte böyle çetin bir piyasada hayatta kalmaya çalışacak. Telefon görüşmesi yapmıyor, 3D ekranı da yok ama 5 inç boyutundaki OLED ekranın altında büyük bir güç barındırıyor. Bu “geleneksel” oyuncuları tatmin edecek bir cevap olabilir ancak Vita ile ilgili cevaplanması gereken çok daha fazla soru var. Taşınabilir oyun konsolları hala mantıklı bir seçim mi ? Şarjı kaç saat dayanacak ? Dokunmatik kontroller gerçekten işlevsel mi ? Bu yazıyla tüm bu sorulara cevap arayacağız.

     

DONANIM

PS Vita, piyano black parlaklığı ile parmak izlerinize aç bir şekilde geliyor. İki dokunmatik ekranı bile Vita’nın tüm ilgiyi üzerine çekmesi için yeterli olabilir. Son teknoloji bir ürün olması ve birçok özelliği barındırmasına rağmen, Vita oldukça hafif. Konsolu elimize aldığımızda verdiği his, PSP ‘dekine çok yakın. PS Vita’nın 3G modeli yalnızca 279 gram. PSP 3000 serisi ve 3DS ile kıyaslandığında biraz ağırlık farkı doğuyor (Vita 90gr daha ağır) ancak konsola baktığınızda gözleriniz hemen 5 inçlik OLED ekrana kayıyor ve ağırlık farkının buna değdiğini anlıyorsunuz.

Samsung üretimi ekran, 960 x 544 çözünürlük sağlıyor ve OLED teknolojisi ile enfes görüntü açıları sunuyor. Ön ve arka dokunmatikler birbirleri ile çok uyumlu gözüküyor, ama biz akıllı telefonlar sayesinde dokunmatiğe aşinayız o yüzden öncelikle fiziksel tuşlara odaklanalım. Tuş takımları klasik düzenini korumuş ve iki yana simetrik şekilde yerleştirilmiş. Taşınabilir konsollarda hasretini çektiğimiz ikinci analog kontrol sonunda Vita’ya yerleştirilmiş. Bu analog kontroller DualShock’dakiler kadar büyük olmasa da PSP’den daha rahat bir kullanım sunacağı su götürmez bir gerçek.

Sol alt kısma yerleştirilen PlayStation tuşu, “kullanıcı arayüzüne drekt geçiş” görevini sonunda tam olarak gerçekleştirebiliyor. Start ve Select tuşları konsolun sağ kısmına yerleştirilmiş. Boyut olarak bu iki tuşta da küçülmeye gidildiğini görüyoruz, eğer parmaklarınız iriyse tırnak kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Unutmadan, PS ve Start tuşlarına aynı anda bastığınızda ekran görüntüsü alabiliyorsunuz. Elbette, Vita’da Sixaxis kontroller unutlmamış.

Donanımın geri kalanına baktığımızda, üst kısımda gümüş rengi kapakla korunan iki adet slot bulunuyor. Bunlardan bir tanesi aksesuar girişi diğeri ise Vita Kart girişi için ayrılmış. Sony, ne tür aksesuarlar takılabileceğini henüz duyurmadı, aklınıza bir fikir geliyor mu ? Vita Kart ne diye merak ettiğinizi biliyorum.

Sony, geleneğini bozmayarak bu yeni konsolda yine yeni bir oyun medyası icat etmiş. Oyunlar, SD hafıza kartı boyutlarında medyalarda satılıyor ve buradaki yuvaya takılarak çalıştırılıyor. Bu slotların iki yanında, açma kapama tuşu ve ses tuşları bulunuyor. PSP Go’dan ders alınmış olacak ki, bu tuşlar daha sağlam şekilde tasarlanmış. Cihazı kapatmak için güç düğmesine 3 saniye basılı tutmanız gerekiyor. Güç düşmesine hızlıca basıp bıraktığınızda ise aynı PSP’de olduğu gibi konsol uyku moduna geçiyor.

Vita’nın alt kısmına baktığımızda sağ alt bölmede yine plastik bir kapak, hafıza kartı girişini koruyor. Sony, Vita’nın hafıza kartlarını oldukça küçük tasarlamış. Eğer elinizden düşürecek olursanız, üzüm tanesi arar gibi aramak zorunda kalabilirsiniz. Hafıza kartları 32GB’a kadar yükseltilebiliyor. Alt kısımda standart kulaklık girişi ve mikrofon da bulunuyor. Vita’nın arka kısmına baktığımızda klasik PlayStation tuş simgeleri döşenmiş arka dokunmatik paneli görüyoruz. Onun her iki tarafında da konsola daha ergonomik bir tutuş sağlaması için iki adet grid’in yerleştirildiği dikkatimizi çekiyor.

Vita, kaputunun altında dört çekirdekli bir işlemci, 512MB RAM ve ek olarak 128MB VRAM bulunduruyor. Teknik özellikleri PSP ile karşılaştırmaya gerek duymuyorum çünkü 8 yıllık bir konsolla son teknoloji (kamera hariç) bir konsolu kıyaslamak haksızlık olur. Ram miktarı PS3’ün iki katı, onu söylemeden geçemeyeceğim. İşte bu donanıma rağmen, Vita internet tarayıcısı ve diğer bazı uygulamalarda performans sorunu yaşayabiliyor. Ancak iş oyunlara geldiğinde, el konsollarından beklediğimiz detayları görebiliyoruz. Oyun yükleme sürelerinde müthiş bir performans görülmüyor ama kötü de diyemeyiz.

Sony, PS Vita’nın ses sorumluluğunu iki adet stereo hoparlöre emanet etmiş. Aynı şekilde orta dereceli performans görüyoruz. Hoparlörler analog kontrollerin yanına simetrik olarak yerleştirilmiş. Bu tasarım açısından şık bir görünüm sağlasada, kullanışlılık bakımından bazen sorun olabiliyor. Şöyle ki, baş parmağım bazen hoparlör çıkışına temas ediyor ve bu durumda ses bozulması gerçekleşebiliyor.

ŞARJ VE KULLANIM SÜRESİ

Sony, Vita’nın pil süresi için en az 3 saatlik oyun performansı vadediyor. Yaptığım birkaç testte, ekran parlaklığı orta düzeyde olsa dahi bu 3 saatlik süreyi sağladı. Hatta eğer parlaklıktan biraz ödün verir ve kulaklık takarsanız bu süreyi 4,5 saate çıkarabilirsiniz.

Vita’nın başarılı olduğu başka bir konu da batarya süresi. 5 inçlik ekran ve 4 çekirdekli bir oyun canavarını 4,5 saat ayakta tutmak kolay iş değil. Eğer bu süre size yetmiyorsa harici bir şarj ünitesi almayı düşünebilirsiniz. Vita’yı prizden şarj ettiğinizde 1,5 saatte bataryanızı tam olarak doldurabiliyorsunuz. Şarj USB’den de mümkün ancak gerçekten çok yavaş doluyor. Vita’yı oyun dışında, müzik ve internet için kullanırsanız kullanım süresi 5 saate yaklaşıyor. Bu pil dayanıklılık süresi tamamen kullanımınıza bağlı. Eğer 3G veri transferi ve Near ile konum belirleme özelliklerini kullanırsanız bataryanız çok daha kısa sürede sıfırlanabilir.

KAMERA VE MULTİMEDYA

Ön ve arka kameralar kullanım amacına göre farklı fonksiyonlar bulunduruyor. Öncelikle hazırlanmakta olan Artırılmış Gerçeklik oyunları. Sadece bu konuya odaklanacak olursak, kameralar gayet yeterli gelebilir. Ancak PS Vita, Sony’nin de tarif ettiği gibi sadece bir oyun cihazı değil. Aynı zamanda sosyal etkileşimi de merkezine almış bir multimedya aracı. Bu yüzden yerleştirilen kameraların da gündelik kullanım için yeterli olması beklenir.

   

Kameralar aynı 3DS’de olduğu gibi 640 x 480 çözünürlüğe sahip. Fotoğraflar kalite ve detaydan çok uzak. Bazı auto-focus fonksiyonları bulunuyor olsa da, elde edilen fotoğraflarda saygı duyulacak standartlar beklemeyin.

 

Ön ve arka kameraların konumu oldukça müsait olmasına rağmen, video kayıt fonksiyonunun bulunmaması gerçekten büyük eksiklik. Özellikle, taşınabilir cihazların HD kayıt yapmaya başladıkları bu dönemlerde.

Güncelleme: Video kayıt özelliği 1.60 yazılım güncellemesi ile eklendi.

YAZILIM

Sony, PS Vita için klasik XMB menüsünden sıyrılarak yepyeni bir kullanıcı ara yüzü tasarlamış. Son 3-4 yıllık dönemde, akıllı telefon kullandıysanız bu arayüze alışmak size hiç zor gelmeyecek. Uygulama ve oyun simgeleri arasında dikey; çalışan uygulamalar arasında ise yatay geçiş fonksiyonu bulunuyor. Ayrıca PS tuşuna bir kez bastığınızda uygulamalar klasör görünümüne bürünüyor ve aralarında geçiş yapmanız daha da kolaylaşıyor. Sayfa çevirme animasyonu ile çalışan bir uygulamayı kapatmak çok eğlenceli.

Balonumsu menü simgeleri arasında dolaşırken, arka fonda size sistem müziği eşlik ediyor. Birçok fonksiyonun kendine has bir ses efekti var. Merak etmeyin sistem seslerini ayarlar kısmından kapatabiliyorsunuz. Menüyü kişiselleştirme olanağımız da var. Her sayfanın arka fonuna farklı bir resim atabiliyor, simgelerin yerlerini değiştirebiliyoruz. Tüm bunları yapabilmek için ekranın her hangi bir yerine 3 saniye basılı tutmanız yeterli. Uygulama çalıştırmak iki adımda gerçekleşiyor. Simgeye bir kez dokunduğunuzda Live Area ekranına ulaşıyorsunuz.

Bu kısma uygulamanın ayar menüsü de diyebiliriz. Uygulama ile ilgili yardım dökümanları ve uygulamaya ait yeni güncellemelerin kontrolünü gibi işlemleri buradan gerçekleştirebiliyoruz.

Ekranın sağ üst köşesinde sizi daima gözetleyen mavi bir baloncuk göreceksiniz. Burası Vita’nın bildirim ekranı. İndirmeniz bittiğinde veya bir arkadaşınızdan mesaj aldığınızda tüm gelişmeleri bu baloncuktan öğreneceksiniz. Vita’yı uyku moduna aldığınızda bile bu baloncuktan kurtuluşunuz yok, yeni bir bildirim geldiğinde

Konsol hakkında daha fazla ipucuna buradan ulaşabilirsiniz.

PS tuşu mavi yanıyor ve haberimiz olması sağlanıyor. Titreşim yok, rahatsız edici sesler yok, oldukça sessiz ve şık. PS tuşuna 3 saniye basılı tuttuğunuzda ise ekran parlaklığı ve ses ayarını hızlıca yapabileceğiniz bir kısayol menüsü karşımıza çıkıyor. Şimdilik bu menüye başka fonksiyonlar eklemek mümkün değil.

PS Vita menü kullanımları hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Arka planda oyun çalışırken internet tarayıcısını kullanamıyoruz ancak müzik dinleyebiliyor, Tweet atabiliyor yada Friends uygulamasını çalıştırabiliyoruz. Tarayıcının kendisi ise, eh… Çalışıyor ve iş görüyor diyebiliriz. Ancak kullanımı rahat mı, tüm işlerimi halledebilir miyim ? Diye soracak olursanız size tavsiyen Laptop veya iPad’inizi yanınızdan ayırmayın. Tarayıcının klavyesinde ters soru işaretine kadar birçok simge bulunabiliyor ancak ne hikmetse “ı, ş” gibi türkçe karakterler yok. Her şeye rağmen sevdiğim bazı web sayfalarını 5″‘lik ekranda görmek keyif verici, güncellemelerle de tarayıcının daha kullanışlı hale geleceğini umuyorum. Tarayıcı ile YouTube benzeri sitelerden video izlemek henüz mümkün değil.

İnternet tarayıcısı ve kullanımı hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Twitter, Flickr uygulamaları oldukça başarılı. Facebook ve YouTube uygulamaları da kısa sürede hazır olursa, PS Vita, sosyal ortamda daha çok boy göstermeye başlayacaktır.

Friends, Group Messaging, Party hatta Near… bu uygulamaların hepsi tek bir çatıda toplanamaz mıydı ? Hepsinin de işlevleri birbirine benziyor, tek bir uygulama olarak hazırlansaydı menü çok mu boş güzekecekti ? Belki de Sony bundan endişe duymuştur.

PlayStation Network. Uygulama geliştiricileri buraya akın edip Vita için bir sürü uygulama hazırlar m dersiniz ? Bu tamamen satışlara bağlı. Eğer her şey yolunda giderse ve PC Suite desteğiyle birlikte belki zengin içeriklere kavuşuruz. Ancak şu haliyle PSN standart işlevlerinin dışında oldukça çıplak gözüküyor.

Vita’ya video, müzik yüklemelerini ve yedeklemeleri İçerik Yöneticisi uygulaması ise gerçekleştiriyoruz. Bu uygulamaya MAC desteği 1.60 yazılım güncellemesi ile geldi.

MEDYA OYNATICISI

PlayStation Vita’nın medya desteğinin kalbi İçerik Yöneticisi uygulaması. Bu uygulama, PS3 ile veya USB aracılığı ile PC’den medya kopyalamanıza olanak sağlıyor. İçerik Yöneticisi, sürükle bırak temeline dayanan, oldukça basit bir kullanım olanağı sunuyor. Yüklemek istediğiniz içeriği seçin ve sürükleyin gerisini uygulama hallediyor.

İçerik Yöneticisi hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Hali hazırda Remote Play uygulaması ile PS3 üzerindeki medyalarımızı kablosuz olarak oynatabiliyoruz. Bu özellik kısmet PSP’de de mümkün. PSP’de mümkün olmayan şey ise, Vita ile bazı PS3 oyunlarını da oynayabiliyoruz, hem de evde olmanıza bile gerek kalmadan.

Remote Play kurulum ve kullanım hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Vita’nın tümleşik müzik ve video oynatıcıları sağlıklı çalışıyor, kullanımı da oldukça kolay. Videolar OLED ekranda oldukça etkileyici gözüküyor ve uygulamanın nazik dizaynı istediğiniz dakikaya atlama imkanı sunuyor. Müzik uygulaması oldukça sade tutulmuş, albüm kapakları yükleyebildiğimiz gibi onların arasında slayt geçiş de yapabiliyoruz. Daha önce de bahsettiğim gibi uygulama arka planda çalışabiliyor, internet tarayıcısında diğer uygulamalarda hatta oyunlarda bile. PS tuşuna basılı tuttuğunuzda açılan ekranda müziklerinizi kontrol edebilir, oyunlarda kendi soundtracklerinizi kullanabilirsiniz. Her iki uygulamada da format desteği biraz kısıtlı. Müzik uygulaması sadece MP4, WAV ve Mp3 çalıştırabiliyorken, video uygulaması ise MP4’den başka her formatı reddediyor. Videoları uygun formata kendiniz dönüştürmeniz gerekiyor. PS Vita, 720p’i geçmemeniz şartıyla h.264 kodekleri destekliyor. Zaten ekran çözünürlüğü 960 x 544 olduğu için daha üst formatları çalıştırmanız bir anlam ifade etmeyecekti.

PlayStation Network üzerinden film, dizi ve TV şovları satın alabiliyorsunuz. İndirdiğim birkaç videoda kalite oldukça tatmin ediciydi. Kiralanan videoları izlemek için 30 gün süreniz bulunuyor, izlemeye başladığınız bir videoyu ise 48 saatte bitirme şartı koyulmuş.

OYUN İZLENİMLERİ

Uncharted: Golden Abyss – Çıkış oyunlarının kaptanı. PS Vita’nın grafik gücü temsilcisi. Bu oyun daha birçok övgüyü hak ediyor. Sony, Vita’nın başarılı olmasını istiyorsa, diğer oyunlara, bu oyuna gösterdiği özenin yarısını göstermesi yeterli olacaktır. İlk yarım saatlik oynanış periodunda Sixaxis sensörleri, her iki dokunmatik panel ve diğer tüm kontroller oyuna dahil edilmiş ve bu sadece buz dağının görünen kısmı.

Ultimate Marvel vs Capcom 3 – 2D dövüş oyunu serisi tüm ihtişamıyla Vita’da. D-pad’in PSP’e nazaran biraz daha küçük olmasını ilk başta yadırgayabilirsiniz ancak kısa bir konsantrasyon sayesinde üstesinden gelebiliyorsunuz.

Touch My Katamari – Tüm evreni yuvarlamak mı ? Hmm, sanırım bunun için arka dokunmatik panele ihtiyacım olacak.

Welcome Park – Bu uygulama, Vita özelliklerini tanıtan oyunlar bütününden oluşuyor.

FİYAT

Yeni nesil bir taşınabilir konsol size kaça mal olacak ? Bu tamamen sizin seçimlerinize bağlı olsa da, genel olarak baktığımızda Vita’nın hafıza kartları ve oyun fiyatları yüksek denebilir. Ülkemizdeki vergi oranlarını da hesaba kattığımızda kayda değer bir paraya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Vita’nın Türkiye satış fiyatı, Wifi modeli 749tl, 3G Modeli ise 899tl olarak duyuruldu. Hafıza kartları ve oyun fiyatları için henüz resmi bir duyuru yok. Eğer 3G modelinden almayı düşünüyorsanız, aylık extra data transfer ücreti de ödeyeceğinizden yeni nesil konsol size daha pahalıya mal olabilir. Hatırlatmakta fayda var 3G modelinde Wifi bağlantısı da mevcut. Ön siparişlerden faydalanarak oyun ve hafıza kartlarını biraz olsun ucuza alabilirsiniz.

Ön-siparişler hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

SONUÇ

PS Vita, taşınabilir konsol piyasasında en arzulanan konsol konumunda. Capcanlı ekranı, donanım gücü, alışagelmiş kontrollerden fazlasını barındırması… Sony, oyuncuları memnun etmek için tüm kozlarını kullanmış ve ortaya aklınıza gelebilecek her tür oyunu çalıştırabilecek bir konsol ortaya çıkarmış. Vita için çıkacak FPS ve strateji oyunlarını merakla bekliyorum. PSP ile trateji oyunu oynayabilmeyi hiç hayal etmemiştim, çünkü kontrollerin kısıtlılığı buna hiç imkan vermemişti.  Media oynatıcısı gözüyle baktığımızda da 5 inçlik ekranla her şey yapılabilir. Sadece mp3 player olarak kullanmak için aşırı büyük bir cihaz. Müzik oynatma becerisi, oyunlara ara verdiğinizde veya internette dolaşırken kullanabileceğiniz bir ekstra. Vita’ya iletişim cihazı gözüyle baktığımızda diğer özelliklerine göre daha az başarılı denebilir. Her nekadar başlıca popüler sosyal platformların uygulamaları hazırlansa da, kısıtlı sayılabilecek fonksiyonlara sahip oluşları bu bakımdan Vita’yı çok başarılı yapmıyor. Bu alandaki başarı, geliştiricilerin PC Suite’e olan ilgisi ile doğru orantıda seyredecektir.

Oyun odaklı yeni bir cihaz almayı düşünüyorsanız, PS Vita sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

 • Junos Toure

  Harika bir inceleme olmuş. Kafadaki sorulara ışık tutar nitelikte. Tebrik ediyorum.

 • kemalascf

  ltfen kayda alın eğer wifsiz almassak daha ucuz  olurmu wifi olmadan blutut olurmu

 • Junos Toure

  Harika bir inceleme olmuş. Kafadaki sorulara ışık tutar nitelikte. Tebrik ediyorum.

 • barış

  start ve select dpad’in altında değil ki öbür tarafta. dpad directional pad’in kısaltılmışıdır yani yön tuşlarının.

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Haklısın barış, dalgınlığıma gelmiş. Gerekli düzenlemeyi yaptım, uyarı için teşekkürler.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000672686416 Kasım Yıldırım

   ben bunu almak ıstıyorum 3g+wifi lisini almak iztiyorum nerden ön sipariş versemki bi öneriniz varmı ???

 • Halilcan Soran

  güzel inceleme olmuş skaty

 • barış

  amele yaa yazdığım yorumu silip yazıdan düzeltmiş o kısmı şu ülkede bi kişi de eleştiriye açık olsun be kardeşim

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   barış, sana cevap yazdım, uyardığın için de teşekkür ettim. disqus yorum sisteminde bazı sorunlar var o yüzden site genelinde yorumların birçoğu silindi. eleştiri kaldıramamak söz konusu değil.

 • Can

  okuduğum en açık ve net aynı zaman da da geniş içerikli incelemeydi.Elinize sağlık.Cihazı alıp almama arasındayken almaya biraz daha niyetlendim.Akıllı telefon sahibi değilim ve akıllı telefon yerine vita alıp müzik internet döküman okuma ve tabi ki oyun oynama işlerimi bu cihazla yapmayı planlıyorum.Eğer vita ya özel bir market (android ya da apple market gibi) açılırsa ve uygulamalar hazırlanabilirse,üstüne de cihazın hayati aparatları tekelcilikten kurtulup uygun fiyata bulunabilirse, Vita Türkiye’de deli tutar.

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Teşekkür ederim. Katılıyorum. Sony, PC Suite ile geliştiricileri teşvik eder ve yeterli desteği verirse, Vita için çok sayıda uygulama geliştirilecektir. Bu da bizi PSP’de de olan işlevsellik ve görsellikten uzak homebrewlerden kurtarır.

 • ahmet

  Oyunları bu kadar pahalıyken, ve elimin altında bir iphone4 / ipad2 ikilisi varken almak pek akıl karı gelmiyor. Hafif bile olsa, tuğla gibi kocaman bir şeyi yanımda gezdirmek can sıkıcı olabilir. Tamam 2004-2005 te güzeldi ama 2012 deyiz be güzelim.

  Ha tutup bir god of war/metal gear solid yaparsanız ve bu vita exclusive olursa bilemem :(

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   En çok tartışılan konulardan bir tanesi de bu. Oyuncular genel olarak, fiziksel tuşları olmayan cihazlarda oyun oynamanın yeterli gelmediğinden yakınıyorlar. İlk zamanlar ben de iPhone’um ile oyun oynamayı çok sevmiştim ama 1-2 aylık bir süreçten sonra neredeyse hiç oyun oynamaz oldum. Şuan telefonumda, otobüste vs. açtığım Angry Birds, Puzzle Bulmaca tarzında 1-2 oyundan başka oyun yüklü değil. Araba yarışlarında da, hareket sensörünü kullanmak eğlenceli gelmişti, ama şimdi gerçekten bir telefonda oyun oynamak içimden gelmiyor. Vita’yı alacak kişiler de tam bu noktada ayrılıyor sanırım.

  • Emir

   yahu onda ps store var ondan ücretsiz oyunları indirirsin canım

 • Kobe_barcan91

  ps tuşu neden mavi yanıyor hep ben onu anlamadım

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Ekran kapalıyken bildirim geldiğinde yanıyor. Ama sanırım bir bug var, çünkü her uyku modu alışının hemen ardından yanıyor.

   • Kobe_barcan91

    açıkken sürekli yanıyor

    • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

     Sanırım son güncellemeyle değişikliğe gidilmiş, ben henüz yükseltmemiştim.

 • Ozzann

  Kamera , Kamera kaç megapixel*

  • Ozzann

   ???

   • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

    Sony bu konuda bilgi vermemiş 640×480 VGA kamera olarak geçiyor.  Çok kaliteli değil yani.

 • Aizen

  sonunda bende ps vita sahibi oldum bu günden itibaren :)

 • Saim_online

  Psn’mi Vitada kullana bilir miyim?ben sıkı bir call of duty oyuncusuyum ve lvlımı kaybemek ıstemıyorum ps3 karakterımı vitada kullanabilir miyim ona göre alacagım?Bir de 4gb yeterli mi?8gb/16gb’a gerek var mı?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Evet kullanabilirsiniz. 4GB yeterli olmayacaktır, oyunları kutulu almayı düşünüyorsanız en az 8GB kart tavsiye ederim. Oyunları dijital olarak satın almayı düşünüyorsanız 16GB veya 32GB daha iyi olacaktır.  Vita oyunlarının demoları bile 1.5GB-2GB olabiliyor.

   • Mustafa

     oyunları wi-fiyle bağlanıp ücretsiz indirlemiyor mu? ona göre alcamda

 • Enes

  merhaba çok güzel bir anlatım olmuş bu yonden sizi kutluyorum ancak kafamda takılan bir kaç soru olacak;arkadaşım ps vita nın hafızası çok fazla fazla ps vita card gibi şeylere gerek yok demişti ve ps store nin olduğunu söylemeyip appstore dan oyun vb… şeyleri yükleyebilirsin appstore da 2 günde yüklenir demişti ps store dan oyunlar yükleyebilirmiyiz ortalama fiyatları ne kadar olur yoksa her zaman normal pc oyun cd si alıyormuş gibi gidip almammı gerekiyor ve ps storedan oyun yukleyebilip fiyatları çok pahalı değilse ps storenin içeriğindeki oyunlardan birkaç ornek verebilirmisiniz.              
  sorularımı cevaplasanızda cevaplamazsanızda teşekkür ededrim ama cevaplarsanız daha makbule geçer

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Enes, sorularının bir kısmını anlamadım anladığım kadarıyla cevaplamaya çalışayım.

   Oyunları istersen kutulu olarak istersen de PS Store’den dijital olarak satın alabiliyorsun. Dijital olarak almaya karar verirsen, PS Vita için en azından 16GB hafıza kartı almanı tavsiye edeceğim, çünkü oyun boyutları 3-4GB’i bulabiliyor. Kutulu olarak alacağım dersen de 8GB hafıza kartı yeterli olacaktır. Hiç müzik, resim, video yüklemeyeceğim diyorsan da 4GB de yeterli olabilir.
   Sitede incelemesi ve haberi yapılan oyunların hepsi PS Vita’da olan oyunlar, fiyatları ise kutulu olarak ortalama 70-110 tl arası denebilir, ikinci el olaak 50-60tl’e de bulunabiliyor. Dijital olarak da çok fark olduğu söylenemez ancak bazen kampanyalar olabiliyor örneğin geçen haftalarda MGS HD Collection oyunu 50TL’den alınabiliyordu.

 • Enes

  merhabalar bir şey daha soracaktım psp ile ilgili boyle bir bilgi verecek siteniz varsa söylermisiniz

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   BerkSP’nin de dediği gibi, forumumuzda PSP konusunda da yardımcı oluyoruz. Sorularınızı sorabilirsiniz.

 • Berksp

  PsvitaTürkiye forumunda psp ile ilgili sorularınızıda sorabilirsiniz bölümler var

 • Dervissoykan

  kimse ps vita yı sizin kadar iyi anlatamaz ps vita yı çoktan aldım sizin sayenizde daha iyi öğrendim ps vita yı

 • Earth_game_world

  msn messsenger varmı ps vitada

 • Earth_game_world

  msn ile yazışma varmı ps vita da birde mafia 2 oyunu varmı payşalım sitesinde gördüm mafia 2 oynuyorlardı..SİTEYE ÜYEL OLMAK PARALIMI ÜCRETSİZMİ BEDAVAYLA ÜYE OLURUM İYİ GÜNLER

  • Mert Bayraktar

   MSN ile yazışma yok mafia 2 oyunu da yok.

  • Taha Aybars Ulubayram

   msn ye browser en gir,youn ama mafıa 2 yi mulator olarak oynuyosun

 • Taylan

  benim ps vita var ama parkett video yazmıyo nedne  ki

 • Emre Kıral

  Arkadaşlar bende ps vitaya sahibim.İlk iş olarak video ve müzik yüklemeklebaşlıyım dedim fakat beceremedim.Yüklemem gereken programı indiremıyorum.Bu konuda yardımcı olur musnuz ?

 • Mustafa

   arkadaşlar bunun bellek kartlarıda takılabiliyormuş peki bunları nerden bulabilir? telefonun kartı gibimi yoksa farklı mı?

 • Mustafa

  ha bide
   telefonlardaki gibi andoid market gibi bunlardada ücretsiz oyun inidirilen yerler var mı?

  • Taha Aybars Ulubayram

   asıda yok ama anroid programını yükleyerek indirirsin

 • mert

  ya arkadaşlar bu 3004 gibi kırdılıp oyun atılmıyo dimi ?

  • Fevzi

   PSP emulatoru cok uzun zaman once kirildi … :)

 • pasacocugu

  skaty bu incelemeyi güncellesek mi :D yeni başlayan arkadaşlar dinazorları bilmesede olur sanki :D

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Bölüm 2’yi hazırlayacaktım aslında ama fırsat olmadı bir türlü. Bir ara bir çalışma yapmak lazım haklısın :)

 • ali veli

  arka dokunmatik kapanıyo mu arkadaşlar bi oyunda etkiliyo hemde oyun futbol oyunu

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Fifa’yı kastediyorsan evet, ayarlardan kapanabiliyor.

   • ali veli

    çok sağol kapattım fifa ama fifa 2013 değil fifa football du ondan isim vermedim kapattım zaten güzel ama pes i kimse indirmesin pes le alakası yok ben boşne 50 lira verip indirdim

    • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

     Pes Vita oyunu olarak çıkmadı henüz, indirdiğin PSP oyunu olan Pes’dir.

     • ali veli

      gitti desene benim 50 lira :D

   • mert

    nasıl kapatabilirim bulamadım

 • Enes Kurşunlu

  İlgilenirseniz sevinirim 3G nereden kapatılıyor

 • Enes Kurşunlu

  Acil yardım ilgilenirseniz sevinirim 3G nereden kapatılıyor

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Giriş ekranında (Ayarlar) > [Başlat] > [Ağ] > [Mobil Ağ Ayarları] öğelerine dokunun ve [Mobil Ağ] onay işaretini kaldırın.

   • Enes Kurşunlu

    Çok teşekkür ederim yurt dışına çıkıcam da vadofone yazıyor :D

 • Enes Kurşunlu

  Çok sağolun yurt dışına çıkıcaktım ister istemez giriyorum da :D fatura kabarıyordu

 • Enes Kurşunlu

  Birde son bir sorum olacak Lütfen yardım edin ben geçen sene almıştım Vita yı fakat şimdi kardeşim de istiyor :D herhangi bir dükkan değilde resmi kurum veya site önerilerinizi almak istiyorum Bütçeye uyucak birşey olursa sevinirim…

 • arslab

  bunda oyunları paraylamı almak gerekiyor
  3G baglantıda extradan aylık kaç odüyoruz ve 3G telfonla göruşmek deme Wi-fi olunca noluyo anlatırmısınız yeni alacaamda ona göre bilgilendirirseniz nasıl almalıyım

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Evet, PSN’den kredi kartı ile ya da kutulu olarak mağazadan alabilirsiniz.
   3G bağlantısı için gsm hattı almanız gerek, gsm operatörlerinin bağlantı ücretleri değişiyor 10-20tl’e aylık paketler bulabilirsiniz. PS Vita’da telefon görüşmesi mümkün değil, 3G’yi internet bağlantısı için kullanıyoruz. Ama görüşmeler için Skype kullanılabilir yine de. Wifi modeli ile 3G modeli arasında farklar için yazılar var, üst menüden Dökümanlar kısmını inceleyin.

 • metin

  psp oyun larını cd lik yeri yani varmı

 • metin

  psp oyunları için cd lik yeri varmı

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Hayır, PS Vita’da UMD girişi bulunmuyor.

 • Taha Aybars Ulubayram

  arkadaşlar psvita yı uykuya alına şarjı idiyor neden

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Uyku modunda her cihazın belli bir miktarda şarjı gider. Tamamen kapatırsan şarjda azalma olmaz.

 • mehmet

  Sony nin el oyun konsolu olan vitayı piyasaya çıktığı tarihten 3 ay sonra aldım ürün 1 yıl kullanımdan sonra sol joystik arıza verdi ve bende teknik servise götürdüm. vita alt kısımda bulunan bandrol söküldüğünden garanti belgesi ve faturam olmasına rağmen garanti dışı denildi ki bandrol sürekli kullanan bir insan için 1 yılda sökülmesi gayet olası bir durum ve daha da komiği vitanın yedek parçaları türkiyede bulunmuyor bundan dolayı bana tamir ücerti 813 tl olarak belirlendi Şuan da sıfırnı almak istesem fiyatı 619 tl ve yanında 80 tl değerin hafıza kartı ve 120 tl değerde oyun hediye oluyor bu bir şaka değil tamamen gerçek ve yanı sony teknik destek konusunda endandik firmadan bile daha kötü onun için sony marka ürün almayı düşünenler bir daha düşünsün derim

 • Efe

  ps network hesabi japonyada acmali miyim turkiyede mi acmaliyim/ burda hesap acarsam turkiyede kullanabilicek miyim? bi yardım edin arkadaşlar

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Hesap kullanılır ancak başka bir takım sorunlar yaşayabilirsin. TR ya da UK hesap tavsiye ederim.

   • Efe

    teşekkürler

 • Efe

  ve 3g alirsak turkiyede kullanabilicek miyiz? ve burda oyunlarda ve ya normal kullanımda oyunlarda sıkıntı olur mu şuan ps vitam japonca bi yardımcı olun lütfen

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Bildiğim kadarıyla Japonya’da satılan 3G Vitalar Docomo operatörüne kilitli oluyor yani başka hatlarla çalışmıyor. Oyunlarda vs bir sıkıntı olmaz, ancak diğer mesajımda da dediğim gibi online oynamada, dlc’lerde bir takım sorunlar yaşabilirsin. Vita’nın bölgesi önemli değil, Tr ya da Uk PSN tavsiye ederim.

 • Alper

  Çok güzel yazmışsın eline sağlık Ben vita almayı düşünüyorum tek sorum var 3g mi alayı vifimi 3g nin farkı sadece sim takıp internete girmekmi

 • kayl

  psp vita internete nasıl bağlanıyor anlatabilirmisiniz ?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Menüde internet tarayıcısına girin, adres çubuğuna istediğiniz adresi yazın. İnternete girmek için ^G ya da wifi bağlantısına ihtiyacınız var.

  • qadrack

   psp vita değil ps vita.

 • harunkzltn

  ben internette blu light of death die bisi okudum ama kimse neden ciktigini yazmamis .neden mavi isik hatasi cikiyor

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Bazı yazılımsal sorunlarda dolayı kilitlenme, donma gibi durumlardan. Güncellemelerde bunlar en aza indiriliyor, spesifik bir durum yok bunun için.

 • alalalalal

  Ibenim merak ettigim eski psp iynlarini bunde kullanamuyoruz deilmi cd takulmiyo peki eski oyunlarim ne olcak

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Hayır takamıyoruz. Vita’nın fiziksel geriye uyumluluğu yok, PSP oyunlarını oynamak için onları PSN’den satın almak gerekiyor.

 • fatih

  videoları çevirme mecburiyeti sebebiyle altyazı okumaz diye düşünüyorum bilgi verirseniz sevinirim

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Doğrudur, harici altyazı desteği şimdilik yok, altyazıyı çevirme esnasında videoya gömeniz gerekiyor. Forum/PC Araçları kısmında bu işlemleri yapan yazılımlar bulabilirsiniz.

 • ps vitacı

  4 tane oyun almayı düşünüyorum nfs most wanted, little big planet wipeout 2048, virtua tennis 4. bunlar için 8 gb hafıza alıcam yeter mi

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   2 Gb + 1.5 Gb + 1.6 Gb + 1.2 Gb toplamda 6-7GB civarında yapacaktır. Güncellemelerle vs kıl payı yetebilir.

  • enes

   Yetede artar arkadas 10 tane daha alir

 • ps vitacı

  sağolun

 • ps vitacı

  peki ya ücretsiz oyunlar da indirirsem yeter mi

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Hafıza kartında kalan boyuta ve indireceğiniz oyunun boyutuna bakıp hesabınızı yapın.

  • asdfrghj

   kardesim ücretsiz oyunlar zevkli olmuyor genelde ama sen bilirsın

 • ali

  ali

 • ali

  pardon vitanın bluetooth özelliği var mı

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Evet Ali bluetooth var. Ancak resim, mp3 gibi dosyaların paylaşımı için kullanamıyoruz sadece bluetooth kulaklık ve ses sistemleri ile bağlantı kurulabiliyor.

 • ps vitacı

  vitadan internete girip müzik indirebilir miyiz

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   .mp3 şeklinde biten link bulabilirseniz indirebilirsiniz diye tahmin ediyorum.

 • ahmet

  oyunları kartuş olarak alırsak hafıza kartına ihtiyaç var mı

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Evet, ihtiyaç var. Oyunların kayıt dosyaları için hafıza kartı gerekir, ayrıca bazı uygulamalar (kamera gibi) hafıza kartı olmadan açılmaz.

 • mert

  şimdi ben vitayı aldım psn ye kaydolmadım ama ps store a girdim herşey normaldi oyun dışında başka uygulamalar da vardı. sonra ekran kilidi koydum.fakat küçük kardeşim ekran kilidini hep yanlış girdi ve ps vitayı kapattı.sonra açtım dil felan istedi ayarladım ps store u ayarlamamı istedi ben de türiyeye göre ayarladım .(ilk baştaki ingilizceydi )açtıktan sonra ps store u kontrol ettim ama oyun dışında başka hiçbir şey yok.bi yardım edin lütfen

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Açılışta öncekinden farklı bir psn adresi girdiyseniz önceki içerikler çalışmaz.

 • Fatih Ulusu

  3g modelimde arama veya sms gönderilebiliyomu?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Hayır, sadece sms alabiliyor. SMS gönderme ya da arama yapmak mümkün değil şu an.

 • Emirhan Ata

  Ps4 lansmanında farkettiğim özellikler arasında tüm ps konsollarının senkronize oluşuydu. Ben ps4 alacağım ama bir yandan da ps vita almak istiyorum bu özellikten dolayı. Sizce ps vita gereklimi? Alsam iyi olurmu? Almazsam çok şey kaçırırmıyım?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Oyunu arasıra evde, arasıra yolculuklarda ve dışarıda oynarım, evde olduğum ve PS4 oynamak istediğim zamanlarda TV bazen müsait olmayabiliyor diyorsanız PS Vita işinize yarayacaktır. Ancak oyunumu evde oynar, TV’yi de paylaşmam gereken birileri yok, mobil oyunculuktan uzak biriyim diyorsanız Vita size çok hitap etmeyebilir.

   Remote Play videolarına göz atın, karar vermenizde faydası olacaktır.

   http://www.youtube.com/results?search_query=ps+vita+ps4+remote+play&sm=3

   • Emirhan Ata

    teşekkürler :)

   • gaffar

    hocam merhaba su Tutkiye ps nasil gircem ben rusya da yasiyorum bizim ps de fiyatlar cok yuksek lutfen yardim eder misiniz?

 • mert

  ben hala psn ye kayıt olmadım

 • ufuk

  Ben tablet ile ps vita arasında kaldım ps vita da film yüklesem iyi bir kalitede izleyebilirmiyim

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Önceliğiniz oyun ise PS Vita, film ise tablet alın. Filmi tablette daha rahat izler, oyunu PS Vita’da daha rahat oynarsınız.

 • Ahmet

  Bugün vitadan oyun oynuyordum birden oyun durdu hiçbir şekilde kontrol edemedim sonra kapattım ama tekrar açamadım şu an mavi ışık yanıp sönüyor ve hiçbir şekilde açılmıyor bana bi yardım edin lütfen

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Güç düğmesine 30sn kadar basılı tutun, açılan recovery menüden restart seçeneğini seçin.

 • selim

  vitaya adobe flash player yuklesek bisey olur mu

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Vita için bir flash player yok, yükleyemezsin.

 • yankı

  hangi tuşa basınca açılıyo

 • ata serhat denkgelen

  bilgisayara psvita içerik yöneticisi ni kurarım

 • ea sport the game

  arkadaşlar ben psp yada psvita alcam sence hangisini alayım? ben bunları en çok oyun için alcam sence hangisi oyun için iyi? psp mi psvita mı?

  • fatihsar

   arkadaşım daha iyi grafik daha zevkli oyunlar istiyorsan Vita al ama ps2 oyunları gibi oyunlar oynarım dersen psp al ama bence Vita

 • 27muso

  arkadaşlar bu konsolun sim kart desteği var mı

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   3G modelinde sim kart desteği var, ancak arama yapamıyor mesaj atamıyorsunuz, sadece mesaj almak mümkün.

 • samed

  ben almayı düşünüorumda vita için kaç gb gerekecek

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   En az 16GB.

 • Burak

  ben almayı düşünüyorum ama nasıl en fonksyonel şekle getire bilirim yani nasıl tüm özelliklerinden faydalanabilirim.

  • Nurullah Kaya

   her türlü fonksiyonel şekle çevirebilirsiniz ister psp moduna bile çevirebilirseniz ve psp oyunlarını bile psvitada oynayabilirsiniz

 • Burak

  bir sorum daha olacak psp de ki oyun grafikleri ps3 e göre çok kötüydü psvita da nasıl?

  • Nurullah Kaya

   ps vita harika

 • Burak

  psvita da ufc undisputed 3 oyununu varmı varsa nerden bulabilirim?

 • Burak

  abi ps vita mı daha iyi toksa ps3 mü hangisini önerirsin

  • Nurullah Kaya

   psvita daha iyi (y)

 • faruk

  Bnde psvita PCH-1104 3G Wİ/Fİ var ama bluetooth ile telefonuma (android) baglanamiyorum yardım edermisiniz

 • ammartugrul

  ps vita memory card olmadan vita oyun satın alınarak oynana bılırmı ? Acill alıcam da memory card lamı alıyım onsuzmu acilll

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Hafıza kartı olmadan kamerayı bile çalıştıramazsın, hafıza kartı şart her şey için.

 • serdar

  sim kart üzerinden mesajlaşmak mümkün olcakmı??

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Mesaj almak mümkün ancak göndermek mümkün değil Vita üzerinden.

 • Yusuf

  Arkadaşlar bu konsol alınırmı gta oyunları ilerde çıkabilirmi yoksa sony desteğini çekermi bu üründen artık sizce alınırmı diyim hatta

  • Nurullah Kaya

   psvita ve psp harika alet hemen al. ve call of duty black ops declasfied oyunu + god of war collection + killzone mercanery oyunları satın al ve oynamaya başla harika hem multiplayer özelliği var cihazın keyfini çıkart .

  • asdfrghj

   bence gta veya call of duty serisi cıkmayacak ve sony vitadan elini cekti bile bence cunku cıkan oyunlar yeteri kadar surukleyici veya ilgi cekici degil ben sadece black ops declasfied+minecraft ps vita edition+fifa+god of war collection oynuyorum cıhaz zevkli oluyor ama evdeyken oyanacak bir konsol degil seyahat,okula giderken,veya playsatytionunuzun olmadıgı ve sıkıldıgınız yerlerde ve zamanlarda oynamak icin harika ve psp oyunlarının bazılarıda ps vitada calısıyor tabi ki psn den indirilmis olanlar mesela gta vicecity

 • gokhan

  Pch 2001 modeli cok farkli..bu konuda bi inceleme varmi?

 • asdfrghj

  ama benim bilmedigim birsey var bu kart oyunlarını oynamak icin hafıza gerekiyor mu yoksa hafıza da yer olmasa bile bunları oynayabilir miyim save etmek icin yeterli hafıza var ama oyun indirebilecek kadar yok ayrıca call of duty black ops 2 oyununu remote play ile oynamak mumkun mudur? Ve ps3 te veya ps4 te vitamızı ikinci kumanda olarak kullanabiliyor muyuz?

 • Doğu

  Abi Ben Bu Ps Vita da PSN hesabıma giremiyorum Geçerli bitanesini girin diyor etkinleştirilmiş olanını onuda yapamadım Aldığımda Kasiyer Açtı kurulumu yaptı ama hesaba dokunmadı ben açarım diye şimdide ben yapamadım Bi yerdım edin lütfen hesabıma giremioyrum PS vita için nasıl etkinleştirecem hesabımı???!!!?

  • Doğu

   Bide Bende O Kartlardan çıkmadı

 • ekrem

  wifi/wifi+3g arasındaki fark nedir?

 • Barış Yirmibeş

  Fiyatı nedir bilen var mı değer mi ?

 • Akif

  Bunu nereden alabilirim? lütfen söyleyin çok lazım!!!!!

 • Akif

  Barış Yirmibeş ben ce değer çok güzel bende nereden alacağımı arıyorum biliyosan söylermisin?
  bilen söylesi lütfen

 • ozerc

  Merhabalar, yeni vita kullanıcısıyım. Ps4’e indirdiğim vitaya uyumlu super meatboy oyununu vitaya indirdim. ama internet yokken açmıyor. açsa da kayıtları sıfırlıyor. sistem böyle midir, bir ayar yapmam gerekir mi. yani her oyunun vita kaydını baştan mı yapmam gerekecek? şimdiden teşekkürler

 • Emre Parlak

  Tum ps4 oyunlari psvitada calisiyormu

 • Emre Parlak

  Ps4 teki tum oyunlar ps vitada da varmi

 • mbg

  psvita AAA duzeyinde yeni oyun çıkartmıyor çok sinir bozucu olmaya başladı o kadar para verdik oyun yapmıyor en azından ps4 deki AAA düzeyindeki oyunları ayrı olarak satsalar daha iyi olurdu