PS Vita’nın Ömrü Ne Kadar Olacak ?

Tarih Eki 5 2012 - 4:56pm - Jrchrm
2195

Sony yaptığı açıklamada PS Vita ya 10 yıl ömür biçti.

 

Sony yeni el konsolu Ps Vita’nun uzun vadede iyi bir potansiyele sahip olacağını düşünüyor. SCEA nın donanım satış bölümü başkan yardımcısı John KOLLER de, Sony nin konsolları arasında PS Vitanın uzun süre boy göstereceğine inandığını belirtti ve;

”Daha birinci yılımızdayız ve uzun süre Ps Vita ya desteğimiz devam edecek ama tabiki zaten Ps Vitanın 10 yıllık bir ömrü var aynen diğer konsollarımızda da olduğu gibi. Bu iş bir maraton koşusu gibi uzun soluklu bu yüzden acele etmiyoruz ve tüm konsollarımızda uzun süreli başarı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Sony daha öncede Ps2 ve Ps3 içinde 10 yıl ömür biçmişti. 10 yıl ömür derken iki konsol arasında ki çıkış tarihinden ziyade konsol için vereceği destek süresi olarak. Ps3, Ps2 den altı sene sonra piyasaya sürülmüş olmasına rağmen Ps2 şatışlarına devam etmiş ve Ps3 ün çıktığı yılda bile sayısız yeni yazılım ve oyun Ps2 için yayınlanmıştı ve hala da yeni oyunlar çıkmakta (FIFA 13). Muhtemelen Ps Vitada aynı şekilde 10 yıllık bir başarıya ulaşacaktır.

Ps vita güçlü donanımı sayesinde mobil oyun sektöründen biraz sıyrılıyor. Buna ek olarak HD grafik sunmakta, iki yöndede kamerasının bulunuyor olması ve ön ve arka dokunmatik panele sahip. Ps vita ilk duyurulduğunda bu özellikler ile piyasada bir numara olacağı düşünülmüştü. Gerçekte de rakiplerinin yanında cihazdaki özelliklerin biraz daha geleceğe ait olduğu anlaşıldı. Ayrıca oyuncular kolaylıkla Ps3 ve Ps Vita arasında belli oyunlar arasında geçiş yapabiliyorlar. Cross Play özelliği bu konuda bir el konsolu için en önemli özellik. Muhtemelen Sony aynı özelliği Ps3 için de destekleyecektir uzun ömürlü bir konsol olabilmesi için.

Ps Vitanın ömrü tabiki satışlarına bağlı. Sony bu konuda oyuncuları iphonelarından daha iyi bir oyun deneyimi yaşatacağına ikna etmeli.

Bu sonbaharda çıkacak olan Assassin’s Creed 3 Liberation, All-Stars Battle Royale ve Need for Speed Most Wanted belki bunu başarır.

Siz ne düşünüyorsunuz, PS Vita diğer PlayStation konsolları gibi 10 yıl süreyle destek görecek mi ?

 • http://twitter.com/tnaygc Tuna Yağcı

  Bunu 2013’te görürüz diyorum. PS Mobile neler getirecek, 3. parti ne kadar destek verecek, Vita kırılacak mı gibi sorular var.

 • UMBUT

  10 sene kullanir miyiz kullanmaz miyiz bilinmez ;)

 • KaanO

  bu soruyu şimdiden soruyorsak pek umudunuz olmasın

 • oguzhan

  PSVita çıkacağı oyunlarla + uygulamalarıyla belli olacak fazla oyun olmaması genede satışlara engel olmadı hatta satış rakamları belirtilenden daha yükseğe ulaştı yani 2013 yılında icat edilmiş en iyi taşınabilir konsol olacak ve 2013 yılından itibaren 4 – 5 yıl kullanırlar

 • goxian

  Şu ana kadar çıkan hiçbir oyunun “oha süper grafikler” dedirtmediği, doğru dürüst çalışmayan web, facebook vb applicationların öylece orda duruyor olması, ne işe yaradığı bilinmeyen gps alıcısı (bari biri vita için navigasyon yazılımı çıkarsa da 3g li cihazlar bi işe yarasa). 5 yıl önceki cihazları aratmayan kamerası. Bütün bunları geçtim herkes bu cihaz oyun cihazı diğerleri önemli değil diyor; iyi güzel de ben iphone da daha iyi vakit geçirebiliyosam ve abartmıyorum göreceli olarak daha iyi grafikli oyunlar oynayabiliyorsam bu cihazda bir problem var. Ben tüketiciyim ve beni salak yerine koyan bir firma var karşımda(app storda 2$ lık uygulamanın sony de 20TL olması, hafıza kartının, kulaklığın, kılıfın bile müşteriyi sömürme politikası ile satılıyor olması vs..) Sony’de bazı yöneticilerin zihniyeti halen 80 li yıllarda kalmış. Bu zihniyet değişmedikçe bu cihaz unutulur gider.

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Fiyat konusunda PS Mobile ile bir şeyler değişebilir. $0.49’a uygulama var şuan Store’de.

 • Doguyurur

  gittim ben de ilk psp’nin başarısı üzerine koşa koşa almıştım bir tane ama maalesef 4 ay dayanabildim oyunsuzluğa ve sattım. iyi ki de zamanında birine “kakalayabilmişim” çünkü şimdi ps vitanın resmen öldüğünü herkes gördüğü için kimsenin de gidip 500 liralara falan ps vita alacağını (hem de 2. el) sanmam. 1 senedir şu siteyi takip ediyorum hala most wanted çıkacakmış da, yok black opps acaba ekran görüntüsü yayınlasamıymış da.. falan filan. buraya yazıyorum 2 seneye tamamen ölecek bu alet ve sony desteğini de çekecek. çünkü ilk senesinde çıkış senesinde 5,6 oyun ile idare eden alete bu saatten sonra da hiçbir oyun firması oyun yapmaz. nokta.

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Oyun sayısı ve geliştirici sayısı PS3’ün ilk zamanları ile karşılaştırıldığında daha fazla gözüküyor. Yani PS3’de bu yollardan geçmişti ve sizin yaptığınız yorumlarının aynısı yapılmıştı. Şuan PS3’ün başarısı ortada. Elbette tablet ve akıllı konsolların PS3’ün döneminde bu kadar aktif olmadığı ve zaten aynı kulvarda olmadıkları gerçeği de var. Ancak yine de Vita’nın tamamen öldüğü ya da ölmekte olduğu fikrine katılmak güç. Konsolu erken ve büyük beklentilerle aldığınız için hayal kırıklığınızı anlayabiliyorum.