Battlefield Yeni Nesilde Gerçekliğin Sınırlarını Zorluyor

Tarih Mar 27 2013 - 6:19pm - Egin
1962

battlefield 4

27 Mart’ta Battlefield 4 ile ilgili yeni bilgilerin paylaşılacağını biliyorduk. Fakat dün geceki sunum bunun çok ötesinde bir patlama yaşattı. EA’in koskoca bir tiyatro salonunu oyun basınına kapattığı, her yeri posterlerle afişlerle süslediği büyük sunumdan bakın neler neler geldi?

Battlefield 4’ün yeni nesle de adım atacağı haberiyle birlikte, yeni oyunda yeni oyun motoru Frostbite 3’ün kullanılacağı çok önemli bir bilgiydi. Sony’nin PS4 duyurusu konferansını aratmayan sunumda, tam 17 dakikalık bir de oyun içi videosu gösterildi. Ve bu video gösteriyordu ki, yeni nesil tam anlamıyla gümbür gümbür geliyor. Şu an da ancak çok sağlam bir PC’de elde edebileceğiniz grafiklere sahip videoyu, HD olarak izlemenizi tavsiye ediyorum.

YouTube Preview Image

Bunun yanında bir de TV reklamı yayınlandı;

YouTube Preview Image

Multiplayer modunun zenginliği ve single player modunun biraz da olsa zayıflığıyla bilinen Battlefield serisinin bu alışkanlığı da BF4 ile sona erecek gibi gözüküyor. Sunumda vaadedilen ve videoyla da kanıtlanan, single player modundaki daha geniş alanlar, sinematik tadında sahneler, devasa patlamalar, gerçeğinden farksız ses efektler bizleri bekliyor olacak. Battlefield 4’ün yeni neslin hakkını en iyi veren oyunlardan biri olacağınaysa kesin gözüyle bakılıyor.

Ayrıca sunum bittiğinde de EA Games’in başkanı Patrick Soderlund gazetecilere ve oyun basınına bir demeç verdi. EA Games’in, Battlefield 4 ile gurur duyduğunu üstüne basa basa belirten o demeç;

“Biz FPS’lerde çoklu oyuncu kavramının gelişmesine yardımcı olduk ve bugün halen oyunculuğun gelişmesi için aynı hırsa sahibiz. Parmaklarımızın ucundaki yeni teknoloji sayesinde oyun yapımcısı olmak hiç bu kadar iyi olmamıştı. Frostbite 3’ü sanata yeni bir hal katsın diye yarattık; önceden yarattığımız motorlardan çok daha güçlü birinci sınıf bir grafik motoru… Bu öyle yeni bir teknoloji ki bizi yeni fikirleri üretmeye zorluyor, insanları eğlendirmenin yeni yollarını sunuyor.

Frostbite’in gücü bize bahane hakkı vermiyor çünkü artık bizi kısıtlayan bir şey yok. Hepinizin bildiği gibi iyi oyunlar sadece poligon ya da shader’dan ibaret değildir, iyi oyun oyuncu ile duygusal temas kurabildiğimiz yapımdır.

Teknoloji bizi daha iyi hikaye anlatıcıları yaptı. BF4 ile daha gerçekçi ve dramatik tecrübeler yaratıyoruz. Anın tansiyonunu ve yaklaşan tehlikenin gerilimini hissettiren… Oynadığınız karakterler ve sizin aranızdaki bağ, hepsi gerçek ve hepsi oldukça insancıl.

Evet oyun savaş hakkında ama savaşın içindeki insanları ve oyuncunun gözünden yaşanan dramayı da içeriyor. Serilerde ilk defa kullanılacak sosyal iletişim oyunun tekrar oynanma değerini arttıracak (Not: Burada detaya girmediği için ne dediği tam anlaşılmıyor).

Bizler size oyuncu olarak bu dramatik anların içinde olmayı isteyip istemediğinizi soruyoruz. Filmler her zaman gerçekçi sahneler yaratmıştır. Bizler de sizin oyunda gerçekten orada olduğunuz duygusunu vermek istiyoruz.

BF4 seri için yeni ufuklar açacak. Çoklu oyuncunun dinamizmini tek kişilik oyuna getireceğiz. Evet halen çizgisel oyun tecrübesinden bahsediyoruz ama çok daha geniş bir alanda, aynı çoklu oyuncumuz gibi olmasını istiyoruz.

Ayrıca takım arkadaşlarınıza iletişimimizi de arttırdık. Araçları kullanmak, yıkım ve geniş bir çevre size çok daha fazla taktik yaratma şansı verecek. Senenin geri kalanında sizlerle çok daha fazla anlatacağımız ve göstereceğimiz şey olacak.”

Yayınlanan -pek az da olsa- ekran görüntüleriyle birlikte haberimizi noktalarken, hem PS4 ve yeni neslin hem de Battlefield 4’ün bomba gibi geldiğini söylememe gerek yok herhalde. Bunu zaten siz de yayınlanan videolar, grafikler, açıklanan bilgilerle fark etmiş olmalısınız. Her haberde olduğu gibi bunda da görüşlerinizi merakla bekliyorum. Hoşçakalın!

Yazar Bilgileri

Video oyunlarına hayatının büyük kısmını adamış şahsiyet. Yazmaktan, okumaktan ve oynamaktan büyük zevk alır.

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

 • memo

  Ps Vita’ya gelmiyorsa haber degerı yok :/

  • klşjm

   +1

 • umut

  gene ara gazini veriyorlar ama bad company 2den sonra bozdular bf3 multide silah ve arac guc dengesi cok kotuydu halada duzeltmediler bence sadece grafikle oyun olmaz biraz arma 3 bakip ders alsinlar oyunun iceiklerini duzeltsinler