PS4’ün Remote Play’i PS3’deki Gibi Kısıtlı mı Olacak ?

Tarih Şub 26 2013 - 12:01am - Skaty
1474

ps4 vita remote

Geçtiğimiz hafta PS4’ün duyurulmasıyla birlikte PS Vita’nın PS4 senaryosunda nasıl bir rol üstleneceği merak konusu oldu. Sony’nin verdiği bilgiler ışığında PS4 oyunlarının Remote Play ile Vita’da oynanabileceğini öğrendik. Peki PS4 Remote Play özelliğinin PS3’deki gibi kısıtlı olma ihtimali var mı?

Engadget’e konuşan Shuhei Yoshida konuyla ilgili bilgiler verdi. Yoshida, oyun geliştiricilerinin bu yönde teşvik edileceğini ve geliştiricilerin Remote Play özelliğini denemeleri ve bu fonksiyonun, oyunların sertifika için gönderilmeden önce eklenmesi konusunda destek olacaklarını söylüyor. Ancak Remote Play özelliğinin eklenmesi konusunda geliştiricilerin zorunlu tutulmayacağını da ekliyor.

psvita ps4

Sony, tam PS4 deneyimi için PS Vita’nın çekirdek konumda olacağını söylüyor, öyleyse her oyun için Remote Play desteği mantıklı bir adım olacaktır. Bunun yanında düz bir görüntü aktarımının yanı sıra geliştiricilerin yaratıcı fikirler için çabalamaları da gerekiyor, Vita’nın PS4 oyunlarıyla farklı şekillerde etkileşimde bulunması gerekiyor. Gran Turismo’da PSP’nin dikiz aynası ve harita olarak kullanılması harika bir örnek. WRC’de Vita’nın co driver olarak görev yaptığını düşünmek insanı heyecanlandırmaya yetiyor bile, birçok oyun için yaratıcı fikirler gelebilir, geliştiricilere bu konuda büyük görevler düşüyor.

Vita’nın geleceği için PS4 ile yan yana yürümesi şart, yoksa kötü giden satışlar Vita’nın karakteristik özelliği olarak kalabilir. Ayrıca Sony, PlayStation 4 ile Wii U’nun gerisinde kalmak istemiyorsa benzer kullanıcı deneyimi sağlayabilmek için Vita’ya daha da önem göstermek zorunda kalacaktır. Bu açıdan düşündüğümüzde yeni DualShock’un büyük bir ekran içermemesi Vita’ya olan ihtiyacın daha da fazla olacağına işaret sayılabilir.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da