Batarya Kullanım Süresini Etkileyen Faktörler

Tarih Şub 13 2012 - 12:17am - Skaty
2104

Sony, PlayStation Vita ile 3-5 saat oyun süresi vaat ediyor. Dikkatli kullanım ile bu süreyi uzatmak sizin elinizde. İşte batarya kullanım sürenizi uzatacak faktörler.

 

1- Bluetooth’u Kapatın

PS Vita’da 2.1 bluetooth donanımı bulunuyor. Kullanmadığınız zamanlarda ağ ayarlarından (Network Settings) bluetooth’u kapatabilirsiniz. Vita’da dahili bir mikrofon bulduğu için ayrıca bluetoothlu bir mikrofonlu kulaklık kullanmanıza da gerek yoktur. Yeri gelmişken belirtelim PSP Go’da 3.0 bluetooth kullanılmıştı.

2- Uyku Moduna Dikkat Edin

Aynı PSP’de olduğu gibi Vita’da da uyku modu bulunuyor. Bu modun temel amacı, Vita’yı kullanmadığınız zamanlarda batarya tasarrufu sağlamak olsada, yine de bir miktar enerji kullanımı gerçekleşiyor, özellikle wifi bağlantısı açıksa. Vita’nın bildirim sistemi uyku modunda da çalışıyor ve yeni bildirimleri kontrol etmek amacıyla internet bağlantısını kullanıyor. Vita’yı uzun süre uyku modunda bekletmek batarya tüketimini artıracaktır.

3- Ekran Parlaklığını Ortama Göre Ayarlayın

Vita’nın en çok güç tüketen bileşeni şüphesiz ki 5”lik ekranı. Bu durumda ekran parlaklık ayarı güç tüketimini en çok etkileyen faktör oluyor. Ekran parlak kullanıldığı mekana göre ayarlanırsa hem kullanım açısından sıkıntı yaşamazsınız hem de oyun keyfiniz uzamış olur.

4- Şarj

Bataryanın ayda bir kez tamamen boşaltılıp şarj edilmesi ömrünü uzatacaktır. Daha fazla bilgi için tıklayın.

5- Wifi/3G 

İnternet gereksinimi olmayan bir oyun oynadığınızı varsayalım, bu durumda wifi ve 3G bağlantınızı kapatmanız yararınıza olacaktır. Wifi herhangi bir ağa bağlı olmasa bile, çevredeki ağları kontrol eder ve güç tüketir.

 

Kullanım sürenizi daha da arttırmak isterseniz Sony’nin alternatif çözümünü kullanabilirsiniz. Harici şarj ünitesi Türkiye’de de satışa sunuldu.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da