CastleStorm (İnceleme)

Tarih Kas 5 2013 - 12:21pm - hezarfenburak
1876
GENEL PUAN
 • Grafik
 • Ses
 • Eğlence
 • Oynanabilirlik

Vikingler Yine İşbaşında…

Vikingler çizgi filmlerden aklımda kaldığı kadarıyla tatlı ve sevimli insanlardı. İnsanlardı diyorum çünkü önce When Vikings Attack ile başladılar ve şimdi de CastleStorm oyunuyla PS Vita sahnesinde başımıza bela olmaya devam ediyorlar. Bize düşen görevse yine onları püskürtmek tabi ki. Oyunumuz kale savunma olmasının yanı sıra strateji özelliklerini de barındırıyor. Angry Birds oyununa benzetenler veya kıyaslayanlar olmuş. Ben bu fikirlere pek sıcak bakmıyorum çünkü CastleStorm’da kahramanımızla arenada savaşmak gibi bir ekstra var en basitinden.

Açılışı geçtikten hemen sonra önümüze çok sade ve kullanışlı bir menü geliyor. Zen Studios ekibini tebrik etmek lazım.

Single Player: Tekli oyuncu olarak oynadığımız mod.

Campaign: Bilindiği üzere oyunun hikaye moduna bu kısımdan erişiyoruz. Hikaye gereği şövalyeler olarak Vikinglere karşı mücadele ediyoruz. Cahil bir kral, bir kahraman (Battal Gazi aklıma geldi) ve kaleyi savunması gereken askerlerin neredeyse her diyalogları komik bir dille hazırlanmış hikayeleri başlıyor. Şövalyelerin ve Vikinglerin değerli birer taşları var. Kaleyi korumada en önemli koz olan bu taşımız yaramaz Vikingler tarafından çalınıyor, biz de armut toplamayacağımız için taşı geri almaya çalışıyoruz. Ana hikayeye ek olarak yan görevler de mevcut. Kahramanımız ile arenada bu ne galabalık nidalarıyla saldıran hindilere karşı savaştığımız veya kaledeki mancınıkla vahşi yaratıklara karşı savaştığımız bu yan görevler bize ekstradan altın ve yıldız kazandırıyor. Her bölümde en fazla 5 yıldız kazanabiliyoruz. Accuary yani mancınık ve kahramanın ok atma isabet yüzdesi iyiyse bize en fazla 2 yıldız kazandırıyor. Difficulty normal ise mancınık ve kahramanın ok atışının gidiş yolu görülebiiyor, bu durumda 1 yıldız kazanılıyor. Difficulty hard ise gidiş yolu görünmüyor (isabet ettirmek cidden zor) ve 2 yıldız kazanılıyor. Bir de bonus görev var. Örneğin 5 adet Headshot yapılması isteniyor ki bu durum da 1 yıldız daha kazandırıyor. Ayrıca campaign’de ilerlemeden birazdan bahsedeceğim diğer oyun modlarına erişilemiyor.

Skirmish: Yıldız kazanma kaygısı olmadan bize verilen imkanlarla düşmandan bayrak kapmaya çalıştığımız oyun modu.Survival: Dalga dalga gelen düşmanların saldırısına karşı direnmek ve kaleyi korumak gereken bu modda sakın equipment ayarlarına göz atmadan oyuna başlamayın!

Hero Survival: Bu kez de kahramanımız dalga dalga gelen düşmanlara ve yaratıklara karşı arenaya inerek karşılık veriyor. Bu arada bayrağı kaptırırsa oyunun sonu geliyor, kaptırmadan dalgayı başarıyla püskürtürse daha zorlu düşmanlar saldırıyor. Kahramanın kontrol ederken ki zorluk bazen can sıkıyor. Örneğin sağ taraftaki düşmana saldırırken sola dönmek isteyince epeyce kalori harcamak gerekiyor.

Multiplayer: Olmazsa olmazdı değil mi?

Versus: Tası tarağı toplayıp karşıdaki kaleye saldırıyoruz. Amacımız ya düşman bayrağını kendi kalemize taşımak ya da onların kalesini yerle bir etmek.

Survival(Co-op): Birimiz kaledeki mancınık ve asker topluluklarını vs. yönetirken diğer oyuncu arenaya inerek kahraman karakter ile bizim yanımızda düşman kaleye karşı savaşıyor. Birlikten kuvvet doğuyor bir bakıma.

Hero Survival(Co-op): Bu kez de diğer PS Vita’nın ucundaki arkadaşla kahraman karakterlerimizi seçip arenada düşmana karşı birlikte savaşıyoruz. Tek amaç dalga dalga gelen düşmana bayrağı kaptırmamak.

Trophies: Oyunda kazanılan kupalara buradan bakıyoruz.

Scoreboards: Arkadaşların oyunda kaç puan aldığına bakmak için kullanılan lider tablosu (puan tablosu).

Help & Options: Oyunun nasıl oynanacağını öğrenip çeşitli ayarları buradan yapıyoruz.

Download Content: PS Store’dan ekstra içerik almak için burayı kullanmak gerekiyor. Henüz alınabilecek bir şey yok fakat zamanla DLC’ler mutlaka gelecektir.

Yazının sonuna doğru yaklaşırken biraz da askerlerin, silahların, büyülerin özelliklerinden bahsedelim:

Kaledeki mancınıkta kullanmak üzere bize sunulan 9 çeşit silah var. Temel silahımız ok, düşmana fazla hasar vermiyor ama bekleme süresi 1 saniye olduğu için en çok kullanılan silah olacaktır. Hikaye modunda ilerledikçe üçlü ok, elma bombası, mermer bloklar, koyun bombası gibi silahlar açılıyor. Daha niceleri var da hepsini söyleyip tadını kaçırmayalım. Özellikle koyun bombasını atarken çıkan sese kahkaha atmamak elde değil. Kullanabileceğimiz sıra dışı bir kaç asker dışında aşina olduğumuz tipleri görüyoruz. Kılıçla savaşan bir cengaver, at üstünde (Kara Murat geldi aklıma) savaşan bir cesur yürek hatta eşek üstünde savaşan (Aklınıza ne geldi?)  bir asker ve dahası var. Kuru kuru savaşmak yetmiyor olmalı ki büyülü güçlere ihtiyaç duyuyoruz. Kahramanla arenada savaşmak için, askerleri bir süreliğine ölümsüz yapmak için, kaleyi korumak için sihirli ekipmanları kullanmak gerekiyor. Tüm bu saydığım silahlar, askerler, büyüler ve saymadığım kalenin yapısal özellikleri geliştirilebiliyor. İşte bu olmazsa olmazdı öyle değil mi? En fazla on seviye artırabileceğimiz özellikler sizi savaş alanında yenilmez yapılabiliyor, tabi doğru strateji ile kullanmak lazım. Biriktirilen altınlar geliştirmede kullanılıyor. Bu geliştirmeler genelde askerlerin, silahların hazır olma süresini azaltıyor, vuruş gücünü artırıyor; kalede yapısal özellikler bakımından ise askerlerin yiyecek üretimini, kalenin duvarlarının gücünü, kazanılan altın miktarını geliştiriyor. Unutmadan; silahlar, askerler ve sihirlerden beşer tane seçmek gerekiyor savaşa başlarken. Silahlarda tek atışta beş düşman öldürünce bekleme süresi olmadan her silahı kullanabiliyoruz. Tabi kısa bir süre.

Grafiklere gelirsek beni epeyce mutlu etti. Çizgi film tadında pürüzsüz bir görüntü iştah kabartıyor. Sağ analogla savaş alanının çevresinde gezerken, çıkarabileceğiniz en fazla sayıda asker çıkarmışken, patlama sahnelerinde ve akla gelebilecek her zorlu durumda en ufak bir takılma olmaması bana Worms’ün neden böyle olmadığı sorularını sordurttu. PS Vita’da görülebilecek en iyi grafikler gibi bir iddaa yok tabi ortada fakat oyunda atmosferle birleşince muhteşem sonuçlar ortaya çıkmış. Sesler ise yine eğlenceye yönelik hazırlanmış. Beni rahatsız eden en ufak bir ses olmadı. (Koyun bombası dışında.)

Arka dokunmatik, ön dokunmatik kullanımı olsa fena olmazdı ama kontroller öyle uygun ayarlanmış ki beni rahatsız etmedi dokunmatik olmayışı. Analogları da çok akıcı bir şekilde kullanabilmek oyunu saatlerce oynanabilir kılıyor.

Benim tavsiyem multiplayer olan ve fazlaca eğlenebileceğiniz bir oyun arıyorsanız beklemeden alın. Skaty ile multiplayer oynarken çok eğlendik; hele ki Hero Survival modunda ikimiz de Freia karakterini alınca unutulmaz anlar yaşadık.

Resmi Web Sitesi:  http://www.castlestormgame.com/
Mağaza Fiyatı: Henüz belli değil.

Artılar:
-Grafikler
-Crossplay
-Vikingler
-Rahat oynanış

Eksiler:
-Arka ve ön dokunmatik nişan almada ek seçenek olabilirdi.

 • erckardo

  oyun guzele benziyor multi egelnceli gozukuyor. fiyati kac olur acaba 40i gecmese keske.

  • schlachthaus

   Ürün Psstore türkiyede biraz önce baktığım kadarıyla 22.99 TL. Oyunu sayın aldığınıza hem Ps3 hemde Psvita versiyonuna sahip olacağımız yazıyor açıklamasında.

 • Bedirhan

  Merhabalar
  oyunda ön dokunmatik desteği bulunmaktadır. ilerleyen bölümlerde açılıyor bilginize.
  inceleme için teşekkürler