Vita’da Farklı Bir ¨Hello World¨ Uygulaması Daha Çalıştırıldı

Tarih Şub 25 2012 - 8:23pm - Skaty
1556

Geliştirici Yosh, PlayStation Vita’da bulunan farklı bir açık sayesinde ¨Hello World¨ uygulaması çalıştırmayı başardı.

Yosh, Vita’nın PSP emülatöründe bulunan bir açık sayesinde basit homebrew uygulamalarını çalıştırabiliyor. Şu an ise PSP’de kullanılan HBL‘i (Half-Bite Loader) Vita’ya uyarlamaya çalışıyor.

Daha önce Teck4 isimli bir geliştirici de farklı bir açık sayesinde ¨Hello World¨ uygulaması çalıştırmayı başarmıştı. Aynı açığı kullanan Wololo‘da, kendi geliştirdiği VHBL (Vita Half-Bite Loader) homebrew uygulamasıyla Vita’da Sega Mega Drive (PicoDrive) gibi basit temelli emülatörleri çalıştırabilmişti.

PS Vita’da çalıştırılan ilk emülatör oyun: Sonic & Knuckles

 

Çalıştırılan diğer homebrew uygulamalar ve bazı oyunlar.

Videoda görülen, PS Vita’da çalıştırılan uygulama ve oyunlar: snes9xTYL (Super Nes Emulator), Bookr (pdf okuyucu), CSPSP, T.O.M.E., EmuMaster (Game Boy emulator), Zombie Crisis (FPS), Wagic (bu uygulama PSP’de olduğundan 10 kat daha hızlı çalışıyor, yeni hafıza kartı formatından olsa gerek), cavestory (platform/macera oyunu), Picodrive (Sega Genesis Emulator), Spider solitaire, ScummVM, Daedalus (N64 emulator, bu DaedalusX64 değil), FCEU-PSP (Nes Emulator).

Emulatorler arasında önemli bir tanesinin olmadığı dikkatinizi çekmiştir, gPSP (Game Boy Advance Emulatorü).  Şu anki VHBL ile gPSP emülatörü bazı sorunlara neden oluyor ve çalıştırılamıyor.

 

Wololo‘nun açıklamasına göre, Vita Half-Bite Loader yakın zamanda yayınlanabilir. Şimdiye kadar yayınlanmamasının sebebi Sony’nin var olan açıkları kapatacağı endişesiydi. Eğer VHBL yayınlanırsa, PSP’de çalışan birçok homebrew uygulamalar ve emülatör oyunlar, PS Vita’da da çalıştırılabilecek. Güzel bir haber değil mi ? Son olarak tekrar hatırlatayım. Bu uygulama ve kullanılan açık, netten indirilen PSP oyunlarını veya Vita oyunlarını çalıştırmanıza olanak sağlamaz.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

  • Ozzann

    Benim anlamadığım şey son videodaki oyunlar adam back diyor oyundan çıkıp kendiiliğinden diğer oyun açılması

    • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

      Videoları birleştirmiş o yüzden öyle oluyor sanırım.