FIFA 13 Vita’yı Es Geçmedi

Tarih May 15 2012 - 1:39pm - Skaty
1510

Electronic Arts, FIFA 13’ün hangi platformlara çıkacağını bugün duyurdu. Beklendiği gibi neredeyse tüm platformlar var ve Vita da bunlara dahil.

FIFA 13, bünyesinde birçok yeniliği barındırmakla birlikte bu kez Kinect (Xbox) ve Move (PS3) desteği de sunacak. Yenilikler arasında 5 farklı özelliği ile futbol oyunlarının oynanışını değiştirmeyi amaçlıyor.

İlk dokunuş kontrolü: FIFA 13’te yapılması istenen ilk şeylerin başında daha gerçekçi top kontrolünün sağlanması geliyor. Artık top kontrolü eskisinden daha zor ve karmaşık bir yapıya bürünecek. Top kontrolünü sağlamak, topun geliş hızına, yüksekliğine, oyuncunuzun tekniksel becerilerine göre farklılık gösterecek.

Oyuncu darbesi: FIFA 12 ile birlikte spor oyunlarına yeni bir renk katan “Impact Engine” yani darbe motoru da bu sene daha da geliştiriliyor. Artık çarpışma ve ikili mücadele animasyonları çok daha gerçekçi olacak ve Rutter’ın dediğine göre Youtube’da da karşılaştığınız komik oyuncu öpüşmeleri gibi videolara elveda diyeceksiniz. FIFA 13’te çok daha optimize bir “darbe motoru” bizleri bekliyor olacak. Ayrıca üst vücut bölgesine özel yeni darbe değerleri de eklenecek.

Tamamlanmış Depar: FIFA 12’de yönünüzü değiştirdiğiniz gibi hemen depar (dribble) atabiliyordunuz. FIFA 13’te bu çok daha zor olacak.

Taktiksel Serbest Vuruşlar: Serbest vuruşlarda yepyeni bir sistem geliyor. Artık serbest vuruş anlarında 3 oyuncuya kadar topun etrafında toplanabileceksiniz. Topa vurur gibi yaparak topun üzerinden atlayıp şut şansını diğer oyunculara bırakabileceksiniz veya buna benzer çeşitli serbest vuruş taktikleri sizlere verilecek.

Hücum Yapay Zekası: Son olarak artık ofansif anlamda yapay zeka büyük bir gelişme gösterecek. CPU tarafından kontrol edilen oyuncular kendilerine daha iyi koşu rotaları çizebilecek ve sizin pas verebileceğiniz noktaları daha iyi süzebilecekler. Hücum oyuncuları defans çizgisine dikkat edecek ve buna göre pas verme ihtimallerinizi gözden geçirecekler.

 

Ayrıca FIFA 13’de

 • Oyunun kariyer modunda, fanların tavsiyelerine yer verilerek büyük değişiklikler yapılmış,
 • Head-To-Head modunun online özelliklerine yeni eklemeler yapılmış,
 • EA SPORTS Football Club’ı için önemli yenilikler yapılmış,
 • 500’den fazla lisanslı kulüp dahil edilmiş.

 

Oyunun son baharda çıkması planlanıyor. Yer alacağı platformlar ise tam olarak şöyle;  PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation Vita, Wii, PC, PlayStation 2, Nintendo 3DS, PSP, iPhone, iPad, iPod touch ve diğer mobil platformlar.

Oyuna ait ilk genel ekran görüntüleri.

[nggallery id=16]

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • Hamurcu

  Fifa soccer sipariş etmiştim iptal edip fifa 13 ü mü beklesem?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   4-5 Ay beklerim dersen iptal et :)

 • rew

  fifa 13 te 5 özellik vita’da olacak mı çünkü fifa soccer’de impact engine vb olmamıştı?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Ayrı ayrı hangi platformda hangi özelliklerin bulunacağı bildirilmedi henüz.

 • gQx2

  Türkiye ligi olacak mı önemli olan o?