PlayStation Suite Gün Yüzüne Çıkmaya Hazırlanıyor

Tarih Mar 8 2012 - 4:29am - Skaty
1136

PlayStation Suite‘nin duyurulalı neredeyse 1 yıl olmuşken, Sony bu konudaki sessizliğini nihayet Oyun Geliştiricileri Konferansında (GDC 2012) bozdu.

Yapılan duyuruya göre PlayStation Suite SDK açık betası nisan ayında kullanıma sunulacak, resmi olmayan sürümü ise yıl sonunda çıkacak. Yazılımın kapalı betası kasım 2011’den beri Japonya, Amerika ve İngiltere‘de kullanımda. Sony yazılımın gelişme gösterdiğini ve beta sürümünün tüm geliştiricilere açılması için hazır olduğunu düşünüyor. Bunun da nisan ayında gerçekleşmesi planlanıyor.

PS Suite üçüncü parti uygulama geliştiricileri için bir kit (Apple’ın App Store, Microsoft’un Indie Games gibi). Bu kit sayesinde yazılım geliştiricileri kendi oyun ve uygulamalarını platforma hazırlayıp kullanıma sunabilecekler. Ayrıca bazı adroid uygulamaları da ortak kullanıma açılabilecek. PS Suite başlangıçta, PS Vita’nın da dahil olduğu belli bir ürün grubunda kullanılabilecek. Xperia modelleri ve Sony’nin S ve P model tabletleri de başlangıç PS Suite cihazları arasında yer alıyor.

Sony, konferans sırasında geliştiricilerin sorularına da yanıt verdi. Geliştiriciler oyun ve uygulamalarını test etmek için pahalı “Full Vita Dev Kit” satın almalarına gerek kalmayacak. Yazılımlarını PS Suite’e dahil olan emülatör aracılığıyla test edebilecekler hatta bir Vita’ya bile ihtiyaç duymayacaklar.

Yazılım geliştiricileri oyun dışında istedikleri herhangi türde uygulama da geliştirebilecekler ve kendi ürünlerine istedikleri fiyatı belirleyebilecekler. Sistem PSN Wallet ve ID sistemi gibi işleyecek. PSN’de farklı olarak ise sistem tek bir çatı altında toplanacak böylece onay ve güncelleme aşamaları çok daha hızlı gerçekleştirilebilecek.

Dev SDK $99‘lık fiyatıyla yıl sonunda kullanıma açılması planlanıyor. Açık betası ise nisan ayında kullanıma sunulacak. Son olarak, Sony PS Suite’den Uncharted seviyesinde oyunlar beklemediklerini, geliştiricilerin bu türde oyunlar yapmak isterlerse Full Vita Dev Kit lisansı almaları gerektiğini hatırlattı.

Sony, App Store, Android Market gibi bir pazar oluşturmayı başarırsa Vita’nın ömrü sanılandan çok daha uzun olacaktır.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • Hezarfenburak

  Çok güzel bir haber. Mesela atıyorum Angry Birds, Fruit Ninja gibi oyunların da Vita’ya gelmesi gibi bir durum söz konusu öyleyse. Sınırları zorlamak lazım tabi =)

 • Ozzann

  Güncellemeyle mi geliyor bu ?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Bu yazılım ayrı, Vita’ya dahil edilecek bir şey değil.

 • Aizen

  mkv desteğide yapılabilir herhalde bu programla, alt yazı gömülü olmadan altyazıyı göstermesni sağlasalar süper olur :)

 • Ozzann

  Alakasız bir şey diyeceğim ama 
  http://www.youtube.com/watch?v=PgtAQG1a2Aw&feature=related adam bunu nasıl yapıyor

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Bunun için fake diyenler de var ama gerçek olmuş olsa bile zor bir şey değil, şuan akıllı telefonların neredeyse hepsine bu tür yazılım geliştirilebiliyor.

   • Ozzann

    Skaty bana seninle detaylı konuşabileceğim e-posta bir yer mesaj gönderebileceğim yer verir misin ? Çünkü burayı kirletmiş olurum.

    • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

     psvitaturkiye[at]gmail.com veya aynı işlevi gören iletişim kısmındaki formu kullanabilirsin.