Remote Desktop Uygulamasında Performans Artışı (Güncellendi)

Tarih Tem 17 2012 - 4:01am - Skaty
1786

GÜNCELLEME

Yazılım sahibi bazı sorunları gideren bir takım kodlar paylaştı. Buradaki kodları PS Mobile’da açmış olduğunuz Remote Control projesinde AppMain.cs kısmındakilerle değiştirin.

***

Dün rehberini paylaştığım Remote Desktop uygulamasında, fps değerlerinin düşük seyrettiğinden bahsetmiştim. Bugün uygulamayla daha çok zaman geçirdim ve performansı arttırmak adına bazı yöntemler denedim. İşe yarayanları sizinle paylaşıyorum, siz de deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Pek PC oyunum olmadığı için tüm denemelerimi Counter Strike üzerinde yaptım, siz de ortak ayarları kendi oyunlarınızda deneyebilirsiniz.

Windows’da Basit Görünüm

Windows 7 kullanıyorsanız ilk yapacağınız şey özel Aero efektlerini devre dışı bırakmak olmalı. Windows kişiselleştirme ayarlarından görünümü “Windows Klasik” ya da “Windows Temel” olarak değiştirin. Arka planda çalışan animasyon ve görsel efektlerin kapatılmasıyla birlikte 10 birim kadar fps artışı sağlanabiliyor.

Yerel IP Adresi Kullanın

Her ne kadar rehberde uyguladığınız yöntem size “yerel IP” adresinizi veriyor olsa da, bazı kullanıcıların bildirdiği üzere bu IP değişiklik gösterebiliyor. External IP yerine local IP kullanmak, veri transferinde size 50 MS hız kazandırabilir. Yerel IP adresinizi kontrol etmek için şu adımları uygulayabilirsiniz: Çalıştır -> “cmd” -> “ipconfig”   komutlarını çalıştırın ve Windows IP Yapılandırması satırlarında “IP address” ya da “IPv4 address” karşısında yazan IP adresini VitaRemoteServer.exe uygulamasının size verdiği IP adresi ile karşılaştırın, eğer değerler aynıysa sorun yok demektir. Farklıysa Vita’ya bu adresi girin, bu da size ekstra fps olarak dönecektir.

Oyunlardaki “Renderer” Faktörü

Denediğiniz oyunların video ayarlarında “Renderer”  seçenekleri varsa bunları tek tek deneyerek fps değerlerindeki farklılığı gözlemleyebilirsiniz. Dediğim gibi ben Counter Strike üzerinde denemelerde bulundum ve bu ayarı Software ya da OpenGL yerine D3D  olarak kullandım ve bu şekilde fps değerlerinde kayda değer bir artış gözlemledim. Eğer siz de bu ayaları CS üzerinde deneyecekseniz öncelikle OpenGL’i denemenizi tavsiye ederim, ben sürekli siyah ekranla karşılaştığım için kullanamadım ama sanıyorum bu grafik işleme türü daha düşük kalitede olduğu için Vita’da daha yüksek fps’ler görmemizi sağlayabilir. Siz de siyah ekranla karşılaşırsanız benim yaptığım gibi D3D kullanabilirsiniz.

VitaRemoteServer.exe Ayarları

VitaRemoteServer ayarlarınız oyunlara göre farklılık gösterebilir ancak fps değerlerinde çok büyük farklılığa yol açtığı söylenemez. “Capture Area” (görüntülenen alan) seçeneği Counter Strike için 640×480 yeterli bir seviyeydi, maksimum değer olan 800×600 olarak ayarladığınızda, küçülen ekran size nişan almada zorluk çıkarabiliyor hele ki görüntü kalitesinin ve fps’lerin yetersiz olduğu durumlarda. “Image Quality” (resim kalitesi)’i en yüksek seviyeye çıkartmak size 3-4 fps’e mal olabiliyor, tercih size kalmış. Fps değerleri ve görüntü kalitesinin ters orantılı olduğu bir diğer ayar da Resolution (çözünürlük). Biraz bulanıklık sizin için sorun yaratmayacaksa 400×200 olarak kullanmanız yine fps’lerde artış sağlayacaktır. Fakat Remote Control’u, oyun yerine video ya da masaüstü işlemleri için kullanacaksanız çözünürlüğün 480×270 olarak ayarlanması iyi olacaktır.

Kontroller

Remote Control yazılımında henüz tuşlara atamalar yapamıyoruz. Bu sebeple atanmış kontrolleri oyunlara kendimiz uyarlamamız gerekiyor. Ben CS için bazı ayarlamalar yaptım, oldukça kullanışlı oldu. İlk olarak “Mouse” sekmesinden imleç hassassiyetini olabildiğince arttırın, videoda gördüğünüz nişan almadaki yavaşlık aslında fps’den değil, buradan kaynaklanıyor. Sağ analog çubuk hassassiyetini ayarladıktan sonra da diğer tuşları kendi isteğinize göre “Keyboard” sekmesinden atayabilirsiniz. Örneğin:  için ateş,  için satın alma,  ve  için mermi satın alma,  için de şarjör yenileme olabilir. Aşağıdaki karşılıkları Keyboard’da bulup tercihinize göre atama yapmanız yeterli olacaktır.

 • D Pad = Yön Tuşları ;
 • Sol Analog Çubuk = W, A, S, D;
 • Sağ Analog Çubuk = Mouse İmlecine Yön Verir;
 • Gyro sadece X ve Y yönleri = Mouse hareketleri;
 • accelerometer X axis only = A, D;
 •  = U;
 •  = O;
 •  = J;
 •  = K;
 •  = L;
 •  = numpad0;
 •  Select = Mouse imlecini göster/gizle;

Siz de denediğiniz oyunları ve kullanım deneyimlerinizi paylaşırsanız yazılımdan daha verimli faydalanabiliriz.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • Aizen

  Denedim kayda değer bir artış oldu. hala çok işi var uygulamanın 6 aya tamamlarlar sanırsam.

 • gokhan

  Pardon güncellemeyi ayrıntılı bir şekilde açıklarmısınız programda bulamadım o projeyi

 • afacanus

  bilgisayardan pes 2012 veya cod:Mw3 oynanabiliyor mu ve bilgisayari internetsiz uzaktan mi yonetiyoruz