[email protected] Uygulaması (İnceleme)

Tarih Kas 21 2012 - 12:43am - Skaty
1690

Hatırlarsanız [email protected] uygulaması PS Vita’nın kendisi ile birlikte duyurulmuştu, bu uygulamanın PS Vita’nın tanıtımı açısından önemli bir özelliği var.

PS Vita’nın taşıdığı donanım ve yazılımı, diğer taşınabilir elektronik cihazlarla çokça kıyaslaması yapılmakta, özellikle akıllı telefonlarla. Kamerası, OLED ekranı, dokunmatik özellikleri, internet tarayıcısı, sosyal ağlarla olan ilişkisi, uygulama potansiyeli, işlemcisi gibi oyun dışında kalan birçok bileşeni, işlevleri gereği piyasadaki birçok cihazla kıyaslanabilir, belki de birçoğunda da galip gelemeyebilir. Ancak bu karşılaştırmada farklılık yaratacak bir uygulama varsa o da [email protected]’dır.

Sony [email protected] ve diğer sosyal uygulamaları duyururken, PS Vita’nın oyun dışındaki konularda da söz sahibi olacağını bize söylemeye çalışıyordu. Şimdiye kadar yayınlanan Skype, YouTube, Twitter, Foursquare, Flickr gibi birçok sosyal uygulama akıllı telefonlardaki sürümleri ile karşılaştırıldığında maalesef birçok özellikten yoksun ve sadece temel işlevlerle donatıldığını görüyoruz, bu uygulamalar diğerlerinden farklı bir şey yapmıyor. Ancak [email protected] uygulamasına baktığımda bu karşılaştırmadan alnı açık bir şekilde çıkabileceğini düşünüyorum, çünkü özgün ve farklı bir yapı ortaya koyuyor.

Peki bu [email protected] uygulaması tam olarak ne yapıyor ?

[email protected], uygulama içinde oluşturduğumuz graffitileri gerçek dünyaya entegre etmemize olanak sağlayan bir uygulama. Bunu da PS Vita’nın GPS ve artırılmış gerçeklik teknolojileri sayesinde yapıyor. Tarzınıza göre bir graffiti oluşturuyor ve bunu bulunduğunuz yere entegre ediyorsunuz. Örneğin gittiğiniz bir sinema salonuna kendi işaretinizi bırakabiliyor, oradan geçen Vita kullanıcılarına varlığınızı belli edebiliyor hatta biraz daha fantastik düşünecek olursak orayı kendi bölgeniz ilan edebiliyorsunuz :)

Kullanıcılarla Etkileşim

Uygulama, diğer kullanıcılarla farklı etkileşimler sunuyor. Bunlardan biri lider tablosu. [email protected]’ın kendi puan sistemi, yapacağınız faaliyetlere göre puan kazanmanıza ve lider tablosunda yükselmenize olanak sağlıyor. Bu puanlarla farklı stickerlar da açıp graffitilerimizi zenginleştirebiliyor, farklı tarzlar da yaratabiliyoruz.

Lider tablosunda Dünya geneli, bölgesel ve takip ettiğiniz kullanıcılar arasında sıralamanıza bakabiliyorsunuz. Evet, takip etme sistemi de var, gözünüze kestirdiğiniz biri olursa bölesindeki [email protected]’ları tek tek örtbas edebilirsiniz. Etkileşim demişken Facebook‘dan söz etmemek olmaz, gerekli ayarları yaptığınızda uygulamada oluşturduğunuz her graffiti Facebook profilinize de gönderilebiliyor.

Sokak Tarzında Meydan Okuma

Kullanıcılarla etkileşim sadece lider tablosu ile sınırlı değil elbette. Bıraktığınız [email protected]’lar başkaları tarafından değiştirilebiliyor, üzerine kendi [email protected]’ını bıraktığınız kullanıcıdan puanlar alıyorsunuz. Bıraktığınız [email protected]’ların hemen üzeri örtülmemesi için sizden daha alt puandakilere karşı zaman koruması eklenmiş yani graffitinizi işlediğinizde orada belli bir süre kalacağını biliyorsunuz. Ancak bu süre sizden daha yüksek puana sahip kişiler için geçerli değil, sizden daha yüksek puana sahip mafya babaları sizi bölgenizden hemen kapı dışarı edebilir.

[email protected]’lama ekranında gördüğünüz gibi bir radarımız da bulunuyor, bu radar çevremizdeki [email protected]’ları bulmamızda bize rehber görevi görmekte. Aynı zamanda başkasının [email protected]’larını kapatmak için de buradaki komutları kullanıyoruz, GPS seviyesi kapalı alanda duruyorsanız düşük sinyalde kalabilir, konum verilerini daha net alabilmek için açık alanda bulunmak gerekiyor.

Rakiplerinizi harita üzerinde de görebiliyorsunuz. 10-15km’lik bir alanda var olan [email protected] tespit edilebiliyor.

Ne Kadar Çok Puan O Kadar Çok Tarz

Söylediğim gibi oyunda çeşitli şekillerde puanlar kazanıyoruz, bu puanlarla da [email protected] marketten farklı içerikler satın alabiliyoruz. Çeşitli fontlar, efektler, desenler, renkler kendi tarzını yaratmanızda size yardımcı oluyor. Oyun içindeki [email protected] market dışında parayla PS Store’den satın alabileceğiniz içerikler de bulunacak, ancak bunların ne olduğu henüz netlik kazanmadı.

Rütbe Sistemi

Uygulamada Efsane, Kral, Bombacı, Yazar, Veteran gibi 9 farklı rütbe bulunuyor. Over [email protected] yaptıkça (üzerine [email protected]’lama), kendi [email protected] yaydıkça topladığınız puanlar size bu rütbeleri tek tek tırmanmanıza olanak veriyor. Bu rütbelerle sizden alttakileri süre limitine takılmadan over [email protected] yapabilirsiniz, bir nevi sosyal statünüz.

Trophy Yok Ama…

Kurcaladığım kadarıyla uygulamada Trophy yok ancak kendi içinde bazı görevleri tamamladığınızda kazanabileceğiniz özel stickerlar mevcut. Örneğin Bomb Sticker’i kazanmak için 24 saat içinde 20 tane farklı alanı [email protected]’lemeniz gerekiyor. Şimdilik 36 adet farklı görevli bu türde sticker bulunuyor, bunlar zamanla artış gösterebilir.

Son olarak uygulama 3G ile Vita’lar için tasarlanmış yani kullanırken internet ve GPS modülüne ihtiyaç duyacaksınız. Ancak WiFi model PS Vita sahipleri de SkyHook konum belirleme sistemi ile uygulamayı kullanabilecekler.

 • Near gibi yenilikçi ve özgün bir uygulama.
 • İşleyiş stabil, konum verileri oldukça gerçekçi.
 • Sosyal bir uygulama, kullanıcı profillerine ulaşmak, onları takip etmek mümkün.
 • Uygulama sesleri garip gelebiliyor.
 • Uygulama içinden PSN arkadaşlarını tespit etmek yok ya da güç.

Tanıtım Videosu:

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • Bidaat

  güzel bir inceleme skaty tebrikler

 • AyberkTuncel

  Tr psn de yok.Çıkacak mı?

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Uygulama henüz hiçbir PSN’de yayınlanmadı, Sony özel kod göndermiş o sayede yapabildim incelemeyi. Ne zaman yayınlanacağı daha belli değil uygulamanın.

 • Ibrahim-kantar

  Tag, ps vita wifi modelinde çalışıyor mu?  Çünkü bazı sitelerde “sadece 3G kullanıcıları çalıştırabilicek”  deniyor.

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   En doğru bilgi burada demek ki :)  
   WiFi kullanıcıları da kullanabiliyor ancak, WiFi bağlantısının bağlı olduğu ve bu WiFi bağlantısının SkyHook’a kayıtlı olduğu durumlarda kullanabiliyorlar sadece. Sonuç olarak Near’ı kullanabiliyorsanız bunu da kullanırsınız.

 • fifascorer

  Ben invalid date/time reported. please check your device’s time and date settings diyor yardım

  • http://www.psvitaturkiye.com/ Skaty

   Uygulama içinde seçtiğin bölge ile Vita ayarlarındaki saat ayarları için seçilen bölge aynı olsun birde öyle dene.

 • fifascorer

  ben bir ülke seçmedim
  uygulama içinde

 • fifascorer

  Bide Wifi PS Vitam var SkyHook denilen şeyi bugün yaptım 

 • UMBUT

  Ellerine sağlık, keyifli bir uygulama :) [email protected], aynı Facebook’taki check in gibi ve vitası olanlar için de görsel bir şölen :)

 • Msemek

  ben [email protected] koyuyorum solona  ODAMA gidiyorum [email protected] pesimden gelio

  • Msemek

   yardim edebilirmisiniz

   • UMBUT

     Sevgili Msemek ;

    Sanırım seni bayağı sevmişler :)

 • Hancook0212

  Ben bu uygulamayı bulamadım yardım edermisiniz