Veri Kaybı Yaşamadan Hafıza Kartı ve PSN Değiştirme

Tarih Ara 9 2012 - 4:50pm - Skaty
3610

Her ne kadar PS Vita’da kullandığımız özel hafıza kartlarının fiyatları yüksek olsa da, bir süre sonra “yeter idare ederim”  diye aldığımız 8GB’lik kartları 16-32GB ile değiştirmek isteyebiliyoruz. Bunda elbette yüklediğimiz oyunların yanı sıra diğer medyaların da payı var, zira 5″lik ekranda video izlemek oldukça keyifli. Ayrıca PSN bölge farklarından doğan bazı sebeplerden dolayı birçok kullanıcı iki PSN adresi kullanmak istiyor, Vita’da iki hafıza kartını kullanmak biraz zahmetli olsa da mümkün.

Peki hafıza kartı değişimini veri kaybı olmadan nasıl yapabiliriz bu yazıda onu anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle bu konudaki anahtar kelimemiz aynı PSN adresi olacak, PSN adreslerimiz aynı olmadığı sürece içerikleri bir karttan başka bir karta transfer etmek mümkün değil.

HAFIZA KARTI DEĞİŞİMİ

 • Hafıza kartınızı değiştirmek ve eski kartınızdaki verileri aynen aktarmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey buradaki (kablosuz alternatif) yazıda anlatıldığı gibi içeriklerinizin tam yedeğini almak olacak. Elbette yedek almak ve geri yüklemek için bilgisayarınızda İçerik Yöneticisi‘nin kurulu olması gerekiyor.
 • Yedek işlemi tamamlandığında hafıza kartınızı formatlayabilir ya da doğruca Vita’dan çıkartabilirsiniz.
 • Şimdi sırada yeni hafıza kartınıza aynı PSN adresini eşleştirmek var. Bunun için ayarlardan  PS Vita Sistemini Geri Yükle (Restore) işlemini yapmalısınız, bu seçenek PS Vita ayarlarını sıfırlayacak ve hafıza kartınız takılıysa kartınızı da formatlayacak, endişe duymayın zaten tüm içerik ve ayarların yedeğini aldık.
 • PS Vita sistemi yeniden başladığında ilk ayarlarınızı girmenizi ister. Burada tarih ve bölge ayarlarını girdikten sonra PSN adresinizi girmenizi isteyecektir, burada eski hafıza kartınızda kullandığınız PSN adresinizi girmeniz gerekiyor, farklı bir adres girerseniz aldığınız yedeği bu hafıza kartına yükleyemezsiniz.
 • Şimdi yeni hafıza kartınızı takın. Sistem yeni hafıza kartınızı formatlamak isteyebilir burada evet seçeneğini seçmelisiniz. PS Vita sistemi yeniden başlayıp veri tabanı yüklemesi yapacaktır, bu işlem 40-50sn sürebilir. Cihaz açıldığında tamamen sıfırlanmış bir sistemle karşılaşacaksınız.
 • Şimdi eski verilerimizi yeni hafıza kartımıza yükleyebiliriz.
 • Yedek yükleme işlemi yine yedek almak için kullandığımız İçerik Yöneticisi ile yapılıyor. Bunun için ilk adımdaki rehberi kullanabilirsiniz.

İKİ HAFIZA KARTINI AYNI Vita’da KULLANMA (Aynı PSN)

Kayıtlı PSN adresleriniz aynı olduğu sürece hafıza kartlarını tak-çıkar yapacak çok kolay şekilde değiştirebilirsiniz. Bunun iki dezavantajı var. Birincisi her hafıza kartı değişiminde sistem yeniden başlayıp ve veri tabanı yükleme işlemi gerçekleştirecektir. İkincisi ise her kart değişiminden sonra menüdeki ikonlarınızın yerleri karışacaktır.

İKİ HAFIZA KARTINI AYNI Vita’da KULLANMA (Farklı PSN)

Farklı PSN adreslerinin kayıtlı olduğu hafıza kartlarını PS Vita’nızda kullanmak isterseniz sizi epey uğraştıracak bazı işlemleri göze almanız gerekiyor, yine de bunun mümkün olduğunu bilmek de bir avantaj sayılabilir.

PS Vita’da iki farklı hafıza kartı ve iki farklı PSN adresi kullanabilmek için şunları yapmanız gerekiyor. İlk olarak kullanmakta olduğunuz hafıza kartını çıkartın ve PS Vita’yı Sıfırlama işlemini yapın, cihaz sıfırlanıp açıldığında diğer hafıza kartınızı takın ve PS Vita’ya o hafıza kartında kullandığınız PSN adresini girin. Bu şekilde hafıza kartını ve PSN adresini değiştirmiş olacaksınız. Tekrar değiştirmek istediğinizde de aynı şekilde önce hafıza kartını çıkartın, Vita’yı ayarlardan sıfırlayın ve diğer kartınızı takıp o kartta kullandığınız PSN adresini girin. Bunu yaparken unutmamanız gereken tek bir altın kural var o da hafıza kartı ve Vita’daki PSN adreslerinin mutlaka aynı olması gerektiği, yoksa oyunlar ve uygulamalarınız çalışmaz.

İki hafıza kartı kullanımında hafıza kartının biri sadece video ve diğer medyalar için diğer hafıza kartı ise oyun için kullanılacaksa bir sorun olmaz ancak iki hafıza kartı da oyun için kullanılacaksa oyunun kayıt dosyalarını transfer etmek gerekebilir. Bunun içinde sıfırdan tam yedek almak yerine sadece kayıt dosyalarını yedeklemek isteyebilirsiniz, bu durumda buradaki yazı faydalı olacaktır.

Konu karışık gelirse sorularınız sormaktan çekinmeyin.

Yazar Bilgileri

Viva la Vita !

Beni Facebook'da Bul
Facebook'da

Beni Twitter'dan Takip Et!
Takip Et @https://twitter.com/PSVitaTurkiye Twitter'da
Beni Google+'da Ekle
Google+'da

 • Baturas_2256

  ölme esseğim ölme hesabı…

 • Msemek

  ac3 mi all-stars-batlle alam acilll

 • misafir

  ps vita da psp oyunları oynanılabiliyormuş artık

 • Celal

  bende bir sorun var kart 32 gb ama sistem bilgilerini bakiyom 29 gb diyo bu normelmi yoksa kart yada ps vitadami sorun var